Nenávist Hawkeye a Johna McIntyre při natáčení seriálu M*A*S*H: Wayne Rogers uraženě odešel kvůli Alanu Aldovi
Na obrazovce nejlepší přátelé a dokonalí parťáci, ve skutečnosti rivalové. Alan Alda a Wayne Rogers zazářili v hlavních rolích seriálu M*A*S*H, ale málem jim to zničilo skvělé přátelství. Představitel Trappera Johna McIntyrea totiž na Aldu strašně žárlil.
Závist, touha po slávě a touha po bohatství. Přesně to vrazilo klín do vztahu dvou hlavních herců ze seriálu M*A*S*H. Chirurgové Benjamin „Hawkeye“ Pierce a Trapper John McIntyre byli hlavními tvářemi seriálu už od jeho spin-offu (tedy jakéhosi úvodního předfilmu). Diváci si je zamilovali a jejich špičkování nemělo chybu. Jenže Wayne Rogers jakožto McIntyre se postupně začal cítit upozaďovaný na úkor charismatického Alana Aldy.
Wayne Rogers neunesl být druhý
Když se řekne M*A*S*H, tak se vám určitě vybaví tvář Alana Aldy, který si zahrál vojenského lékaře Hawkeyeho ve všech 11 sériích a podílel se i na scénáři. M*A*S*H mu přinesl celosvětovou slávu. Se svým hereckým parťákem Waynem Rogersem si dokonale sedli a bylo to vidět nejen před kamerou. „Wayna jsem miloval. Byl chytrý, vtipný, zvídavý a oddaný,“ vzpomínal na něj později Alda.
Jenže jak šel čas a ze seriálu M*A*S*H se stávala divácky oblíbená podívaná, začala se mezi nimi rodit žárlivost. Tedy aspoň z Rogersovy strany. Ze začátku totiž oba hlavní hrdinové téhle „černé komedie“ o válce v Koreji dostávali stejně velký prostor. O slávu se tedy rovnocenně dělili a navzájem si ji „nekradli“. Postupem času se to ale začalo měnit a čím dál víc času před kamerou začal na úkor Rogera trávit Alda. I jeho scény byly lepší, vtipnější a dramatičtější. A Rogerse to štvalo čím dál víc.
Ve filmovém štábu začaly rozpory. Rogersovi se nelíbilo, že je na obrazovce méně a jeho scény nejsou tak humorné jako Aldovy. Fanoušci a televizní diváci zbožňovali „Hawkeyeho“ Pierce a Trapper John byl až druhý. Mužská ješitnost tak mezi oba herce vrazila nemilosrdný klín.
„Byli jsme blízcí přátelé,“ vzpomínal trpce Alda, který o přítele rozhodně nechtěl přijít. Jenže Rogers se začal dohadovat i ohledně své smlouvy a vyžadoval, aby dostal lepší podmínky, více prostoru, lepší scénář… A jelikož mu nebylo vyhověno, seknul s rolí, která ho proslavila, a natruc ze seriálu po třetí sérii odešel.
Zpětně odchodu litoval
M*A*S*H nutně potřeboval dva hlavní hrdiny, kteří by se vzájemně popichovali a tvořili dokonalou dvojici. Trappera tak narychlo nahradil B. J. Hunnicutt. Jeho role se ujal herec Mike Farrell. Ten v seriálu vydržel až do konce, tedy 8 let.
Sám Wayne Rogers později přiznal, že kdyby tušil, že M*A*S*H bude mít 11 sérií a celkem 256 dílů (vysílal se 11 let), tak zbrkle by asi neodešel. Závist a žárlivost mu ale tehdy nejspíš zatemnily mysl.
Ještě víc ale Rogerse nejspíš štvalo, že o Trapperovi vznikl samostatný seriál nazvaný Trapper John, M. D., ale opět bez jeho účasti – roli Trappera si tam ve 151 dílech a 7 sériích střihl herec Pernell Roberts.
I když ale opustil M*A*S*H, nejspíš tím zachránil své přátelství s Alanem Aldou. Už spolu nemuseli soupeřit o pozornost diváků, Rogers hrál v jiných filmech a našel si své vlastní publikum. S Aldou se pak vídal, kdykoliv to šlo. „Když Wayne odešel ze seriálu, moc mi chyběl. Ale po celá desetiletí jsme se setkávali, a to kdykoliv jsme byli ve stejném městě. Ale teď mi chybí novým, nešťastným způsobem,“ napsal Alan Alda pro The Hollywood Reporter po smrti Wayna Rogerse (zemřel 31. prosince 2015 ve věku 82 let).
Pokud si ho chcete připomenout, máte možnost na Disney+, kde je k dispozici celý seriál M*A*S*H. Každé ráno si ho také můžete pustit na FTV Prima, případně na Prima Max.
Zdroje: csfd.cz, hollywoodreporter.com, dotyk.cz