Ondřej Stýblo, malý Mireček ze Seriálu Chalupáři: Už hrát nemusí. Stal se z něj miliardář a zámecký pán
Chalupáři mají stále mnoho příznivců, a to nejen mezi pamětníky. Televizní diváci si pravděpodobně vybaví malého Mirečka, kterého si tehdy v seriálu zahrál Ondřej Stýblo. Herectví sice dávno pověsil na hřebík, dnes ale vede velmi spokojený život. K tomu mu pomáhá také obrovské dědictví, které z něj udělalo dokonce zámeckého pána.
V dnes již kultovním seriálu si zahrála řada známých tváří, jako například Jiří Sovák nebo Josef Kemr. Kromě hlavních postav se tam ale objevila také skupinka vesnických dětí. V té si jednu ze svých prvních rolí jako dítě zahrála herečka Mahulena Bočanová, ale také již zmíněný Ondřej Stýblo.
Malého chlapce jménem Mireček si jistě fanoušci seriálu pamatují dobře. Ne každý ale tuší, jak jeho život pokračoval poté, co padla poslední klapka. Ondřej Stýblo tehdy dokončil základní a střední školu. Po maturitě se rozhodl, že by se k herectví rád vrátil, a tak se přihlásil na pražskou DAMU.
U přijímacích zkoušek skutečně uspěl a studium také zdárně dokončil. Příliš úspěchů jako vystudovaný herec ale neslavil. Po škole se uchytil v Kladenském divadle, žádná osudová velká role, ve kterou doufal, ale nepřišla.
Ondřej Stýblo po restitucích s herectvím sekl
Ne nadarmo se říká, že měl někdo hlad jako herec. Umělci skutečně často mají hluboko do kapsy, což byl právě případ někdejší dětské hvězdy. Začal proto uvažovat, jak se svou kariérou dál naložit, když ho potkalo nečekané štěstí.
Když přišla v Česku změna režimu a s ní spojené restituce, spadlo mu přímo do klína velké jmění. Mezi Stýblovy předky totiž patřil nakladatel a filantrop Bedřich Stýblo. Tomu se v dobách národního obrození dařilo natolik dobře, že svým potomkům zanechal poměrně rozsáhlé hmotné statky. Protože Stýblův otec Václav zemřel mladý ve věku osmapadesáti let, získal majetek jeho syn.
„Jeho rodina měla velice pohnutý osud. Tatínek byl velice noblesní pán, ale po převratu skončil v uranových dolech. Později se dal na herectví a nakonec se stal oporou kladenského divadla. Právě on k divadlu a před kameru přivedl i Ondřeje,” zavzpomínal na rodinu jeden ze Stýblových kolegů z divadla v Kladně.
Po předcích podědil obrovské jmění
Ondřej Stýblo se tak stal majitelem několika domů na lukrativních pražských adresách, z nichž asi nejvýznamnější byl Palác U Stýblů na Václavském náměstí. Protože se v devadesátých letech ukázalo, že je Ondřej Stýblo jediným dědicem, ze dne na den se z něho stal boháč. Před třemi lety palác prodal, což mu vyneslo 45 milionů korun.
To ale není jediný majetek, který mu restituce přinesly. Podědil totiž také zámek v Miletíně. Název obce asi většině lidí nic neřekne, přesto je ale velmi zajímavá. Narodil se v ní totiž Karel Jaromír Erben.
Zámek Ondřej Stýblo s láskou opečovává
Ondřej Stýblo v zámku sice nežije, ale velmi dobře se o něj stará. Kromě toho, že zajišťuje nutné opravy, v jeho prostorách také zřídil Muzeum amatérského divadla, jehož provoz financuje ze svých vlastních zdrojů.
Zájemci, kteří by zámek chtěli vidět na vlastní oči, si musí termín prohlídky domluvit předem. Areál, který zahrnuje také zámecké zahrady, není úplně volně přístupný. Ondřej Stýblo si totiž velice potrpí na své soukromí, o kterém veřejně prakticky nemluví. Rozhovory médiím neposkytuje, a tak se o jeho současném životě prakticky nic neví. Je ale ženatý a se svou chotí Miriam má dnes již dospělou dceru Josefínu.
Zdroje: Kafe.cz, Ahaonline.cz, Blesk.cz