Smutný konec herce Karla Augusty: Zabila ho nešťastná láska ke krásné baletce
Karel Augusta byl herec malých rolí. Na kontě jich měl nepočítaně a každé z nich dokázal vtisknout osobitost a duši. V osobním životě se bohužel dlouhodobě potýkal se svými démony. Když se v pozdějším věku nešťastně zamiloval, propadl alkoholismu. Pak už ho čekal jen strmý pád, který ho nakonec dovedl až na smrtelnou postel.
Karel Augusta se narodil v Praze, psal se tehdy rok 1935. Jeho otec pracoval jako pomocný dělník na dráze a tak moc dobře věděl, že život dokáže být tvrdý. Velmi mu proto záleželo na tom, aby jeho syn měl řádné vzdělání. Po základní škole ho proto poslal na obchodní akademii.
Po maturitě šel doprovodit kamaráda k přijímacím zkouškám na pražskou DAMU. Když už tam byl, rozhodl se, že zkusí své štěstí a na porotu udělal ohromný dojem. Protože mu v tu dobu ale bylo teprve sedmnáct, rozložil si první ročník do dvou let. Díky tomu mohl současně studovat také konzervatoř, kde se naučil hrát na řadu hudebních nástrojů.
Karel Augusta jezdil s cirkusem
Po škole účinkoval v menších divadlech a kabaretech. V jednu chvíli dokonce vystupoval v cirkusu Aeros jako konferenciér a klaun. Naučil se ale také akrobacii, žonglování a stal se krotitelem slonice. Jeho číslo, ve kterém ho obrovské zvíře tlouklo holí, sklízelo obrovský úspěch.
„Jenže i slonice měla své dny a tou štětkou někdy tak třískala, že jsem byl samá modřina. Čím víc mě třískala, tím víc se lidi smáli,“ vzpomínal Karel Augusta ve svých pamětech.
Na začátku 70. let se již jako ženatý otec od rodiny vrátil do Prahy. S manželkou Alenou měl dva syny a o svou rodinu se staral vzorně. Našel si práci v divadle a také ve Filmovém studiu Barrandov, což mu zajistilo pravidelný příjem.
Jeho malé role měly osobnost
Ve filmech většinou ztvárňoval menší role všelijakých pochybných existencí a zlodějíčků. Televizní diváci si jej nejspíš budou pamatovat ze seriálu Malý pitaval z velkého města, kde ho zatkl Jiří Krampol alias poručík Krejcárek poté, co ukradl vzácné papoušky.
Zajímavou rolí byl také padouch Kadlec ve filmu Kamarád do deště z roku 1988. Tehdy ovšem Karel Augusta procházel velkou osobní krizí. Zamiloval se totiž do výrazně mladší baletky Dagmar, kvůli které dokonce opustil rodinu. Protože vedle ní nechtěl působit příliš staře, začal nadměrně sportovat a také se týrat hlady. Velmi rychle zhubl třicet kilo, což na jeho zdraví nemělo vůbec dobrý vliv.
To ale ještě zdaleka nebylo to nejhorší. Aby zahnal hlad, začal velmi často sahat po láhvi něčeho ostřejšího. „Řešil to tím, že málo jedl a nosil si s sebou láhev bílého suchého vína. Takže když měl hlad, napil se trochu vína,“ popsal jeden z jeho přátel.
Na odvykačce se Karel Augusta nevyléčil
Jeho kolegové a kamarádi se mu snažili pomoci, ale marně. Ve snaze vypořádat se s alkoholismem Karel Augusta dokonce nastoupil na protialkoholní léčení. „Myslím si, že byl nejvzornější pacient,“ zavzpomínal jeho kamarád Milan Heřmánek s tím, že léčení bohužel nebylo úspěšné.
„Byl to geniální herec, ale když jsme spolu točili naposledy, bylo to už poměrně složité. Když se nenapil, nepředvedl takový výkon, na jaký jsme u něj byli zvyklí. Musel jsem ho poslat, aby si šel loknout, pak přišel a zahrál to bravurně,“ popsal režisér Jaroslav Soukup, který stál za již zmíněným filmem Kamarád do deště a který Augustu do svých filmů obsazoval často.
Před smrtí se vrátil k manželce
Karel Augusta nevěděl, co se sebou. Nedokázal se rozhodnout mezi mladou a krásnou Dagmar a svou ženou, která na něj i přes nevěru nezanevřela. Své pocity opět utápěl v alkoholu, přestože své milence slíbil, že kvůli ní s pitím přestane.
Nějakou dobu sice dokázal abstinovat, ale moc dlouho mu to nevydrželo. Když se jeho kamarádovi zabil syn, teskná nálada padla i na něj a do své závislosti znovu spadl. Navíc začal mít pocit, že je s jeho životem něco v nepořádku a pravděpodobně začal pomýšlet, jak se ze svízelné situace dostat.
Jeho románek tak nakonec neměl šťastný konec, protože se umělci zastesklo po rodině. Proto se zcela zničený a s podlomeným zdravím nakonec vrátil domů k manželce, která mu stále u sebe v bytě držela pokoj. A právě u ní také nakonec zemřel.
Kvůli jeho smrti nevznikl třetí Kamarád do deště
„Ta smrt přišla nečekaně. Přišel domů odpoledne, lehl si a druhý den ráno nevstával. A já říkala: Je ti blbě? Chceš jíst? On už tu smrt zřejmě cítil,” uvedla Alena Augustová.
„Večer jsem seděla u stolu, on přišel a říkal: Alenko, mám tě moc rád. Já jsem na něj zůstala koukat. A on říkal: Já jenom chci, abys to věděla. A odešel. Šel si lehnout a druhý den dopoledne jsem ho našla mrtvého, zemřel na selhání ledvin,“ prozradila, jak probíhaly jejich poslední společné chvíle.
Nečekaná smrt herce velmi zasáhla také jeho kolegy. Jaroslav Soukup už s ním počítal na třetí pokračování filmu Kamarád do deště. Scénář už byl hotový a co nevidět se mělo začít natáčet. Protože si ale nikdo neuměl bez Karla Augusty film představit, nakonec nikdy nevznikl.
Zdroje: Vlasta.cz, Extra.cz, Dotyk.cz, iDNES.cz, Ahaonline.cz, Zeny.iprima.cz,