Temné dětství komisaře Schimanského: Götz George zažil otcovo přesvědčování, že musí zemřít. Pak ho už neviděl
Německý herec Götz George, který se nejvíce proslavil rolí svérázného detektiva Schimanského, neměl v dětství na růžích ustláno. Začátek jeho života byl totiž silně poznamenán druhou světovou válkou a rozhodnutími jeho otce. Ten nakonec na své kroky tvrdě zaplatil. Zemřel totiž v zajateckém táboře.
Malý Götz George se narodil v roce 1938, tedy jen rok předtím, než vypukla druhá světová válka. Jeho rodina byla tehdy v Německu velmi prominentní. Matkou byla herečka Berta Drews, která měla nemanželského syna Jana. Otec dítěte, známý herec George August Friedrich Hermann Schulz, který si říkal Heinrich George, se s ní ale nakonec v synových dvou letech oženil.
Poté se manželům narodil druhý syn, který dostal nezvyklé jméno Götz. To pro něj vybral jeho otec, který byl ve své době v Německu velice populárním umělcem. Z dnešního pohledu byl ovšem poměrně kontroverzní osobností.
Nejprve totiž koketoval s komunismem, ale po nástupu nacistů k moci své politické přesvědčení zcela změnil. Zahrál si v několika propagandistických filmech, mimo jiné nechvalně proslulém snímku Žid Süss, a dokonce se jako host účastnil Hitlerových oslav narozenin.
Götz George žil v obavách ze Sovětů
„No tak hajloval, co má být?! Taková byla doba a on byl strašně naivní. A že podepisoval dopisy Heil Hitler? Za to se přece po válce nestřílelo,“ uvedl na jeho obhajobu Götz George. Nicméně faktem je, že na své jednání za vlády nacistů nakonec umělec přece jen doplatil.
Když na konci války sovětští vojáci obsadili Berlín, začal se Heinrich George právem obávat o svůj život. Generál Nikolaj Berzarin měl ale divadlo a film velmi rád, a tak nad hercem i jeho rodinou přimhouřil oko. Po nějaké době ale zahynul při dopravní nehodě a jeho nástupce již tak shovívavý nebyl.
Heinrich George propadl panice a měl strach, že si pro jeho rodinu přijdou příslušníci tajné služby. Nejprve naplánoval útěk a dokonce i své ženě a dětem zabalil věci, poté ale propadl naprosté hysterii. S nožem v ruce proto oznámil svým synům, že je nyní oba dva zabije, protože jinak pro ně přijdou sovětští agenti a umučí je.
O osudu otce roky neměl žádné informace
Tato scéna se navždy vepsala do paměti malého Götze, přestože k vraždě se jeho otec nakonec neuchýlil. Agenti si ale přišli pro něj, a tak byl odvlečen do spojeneckého internačního tábora Speziallager Nr. 7 Sachsenhausen. Jeho rodina ho již nikdy neviděla.
Götz George ale i poté, co dospěl, stále toužil po tom dozvědět se, co se s jeho otcem stalo. Vystudoval školu a stal se po vzoru svého táty hercem. Živil se nejprve jako filmový kaskadér, ale poté získal roli ve slavné Verneovce Poklad na stříbrném jezeře. Tento film z něj udělal hvězdu i přesto, že kvůli otcově nacistické minulosti na něj veřejnost hleděla s nedůvěrou. V roce 1970 byl obsazen do populární kriminálky Místo činu. Neurvalý komisař Horst Schimanski se stal v Německu doslova fenoménem a dodnes má řadu fanoušků.
https://www.instagram.com/p/CQUF7dZHzUW/
Götz George nakonec rodinnému tajemství přišel na kloub
Temné rodinné tajemství mu ale i přes všechny úspěchy nedávalo spát. V roce 1994 byl v lese poblíž Sachsenhausenu odkryt masový hrob, ve kterém se údajně nacházelo tělo jeho otce. Později se ukázalo, že po roce věznění Heinrich George zahynul. V tu dobu mu bylo dvaapadesát let a před svým úmrtím toho prý hodně vytrpěl. Dříve podsaditý herec měl shodit čtyřicet kilogramů a když umíral, byl ve skutečně tragickém stavu.
O příčině jeho úmrtí se dodnes spekuluje. Podle jedné z teorií George, který byl velkým milovníkem dobrého jídla, postupně vyhladověl až k smrti. Jiná verze příběhu ale říká, že onemocněl zánětem slepého střeva a zemřel buď během operace, nebo při následné rekonvalescenci, která v drsných podmínkách lágru téměř jistě neprobíhala tak, jak by bylo žádoucí.
Zdroje: Reflex.cz, Blesk.cz, Dotyk.cz, Blesk.cz