Kvíz: Slavné československé večerníčky. Otestujte, co si pamatujete z dětství
V současnosti se děti mohou dívat na pohádky kdykoliv a na mnoha různých programech včetně online videoték. Klasikou ale přesto zůstává Večerníček, který si před spaním nenechá ujít řada nejmenších diváků – a často se s chutí podívají i rodiče. Zavzpomínejte si v našem kvízu na nejslavnější československé večerníčky.
Každý den v 18:45. 8–10minutová pohádka, která pohladí po duši, pobaví a ponaučí. Večerníček je zkrátka úplná klasika, která se v České televizi (a předtím v Československé televizi) vysílá nepřetržitě už od roku 1965.
Večerníčků díky tomu už vznikl nespočet. A zatímco některé se dočkaly jen pár dílů a malého úspěchu, u jiných vznikala další a další pokračování a diváci je milovali.
Jak vznikly večerníčky?
Večerní krátké pohádky pro děti vznikly už v roce 1963. Tehdy nesl pořad název Stříbrné zrcátko a vysílal se jen v neděli. O dva roky později dostal svou (téměř) nynější podobu. Animovanou postavičku chlapce Večerníčka, který pohádku uvádí a na závěr se loučí, vymyslel výtvarník Radek Pilař. Namluvil ji tehdy šestiletý Michal Citavý a o typickou znělku se postaral hudební skladatel Ladislav Simon. Jedná se mimochodem o nejstarší televizní znělku v ČR.
Večerníčky se vysílaly třikrát týdně a každodenně se začaly vysílat až od roku 1973, kdy vzniklo také barevné vysílání. To dalo tvůrcům večerníčků mnohem více možností a začaly vznikat legendární seriály, které se reprízují velmi často. I díky nim patří Večerníček k nejsledovanějším dětským pořadům v ČR a jde také o nejdéle vysílaný pořad pro děti.
Zajímavostí je, že po něm byla pojmenována i planetka, kterou v roce 1999 objevil astronom Petr Pravec – nazval ji 33377 Večerníček.
Na vznik večerníčků často s nostalgií vzpomínají i jejich autoři. „Postavičky jsou napůl reálné a napůl vymyšlené. Něco jsme zažili, něco se k tomu přimyslelo,“ řekl pro Aha.cz třeba Stanislav Havelka, spoluautor večerníčku Jája a Pája.
Nejznámější československé večerníčky
Některé večerníčky se dočkaly jen několika epizod, zato jiné se natáčely celé roky. K nejoblíbenějším a také nejdelším patří:
- O krtkovi (43 dílů)
- Bob a Bobek – králíci z klobouku (39 dílů)
- O loupežníku Rumcajsovi (39 dílů)
- Pohádky z mechu a kapradí (39 dílů)
- Štaflík a Špagetka (39 dílů)
- Matylda (33 dílů)
- …A je to! (28 dílů)
Nebylo také nic neobvyklého, když se na původní večerníček navazovalo novou sérií, která nesla pozměněný název. A tak se Bob a Bobek dočkali ještě dalších 52 dílů v seriálu Bob a Bobek na cestách. Na první sérii večerníčku Pat a Mat navázalo ještě několik dalších a dohromady se tak dobrodružství dvou nešikovných kutilů dočkalo celkem 130 dílů.
Na Rumcajse zase navázalo 13 dílů nazvaných O loupežnickém synku Cipískovi. A loutkovou klasikou je samozřejmě Hurvínek – nejprve vzniklo prvních 13 dílů nazvaných Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka, načež přibyly ještě tři série a celkem se tak Hurvínek se Spejblem dočkali 46 dílů.
Narážky na jiné večerníčky
Znalci večerníčků si možná povšimli, že občas v jedné pohádce zazní nenápadná narážka na jinou. Bob a Bobek si například v jednom díle broukají melodii z Maxipsa Fíka. Do večerníčku o opici Žofce se v jednom dílu vloudí Mach a Šebestová. A když Káťa a Škubánek hrají pexeso, odkrývají na kartičkách Krtka, Rumcajse, Makovou panenku, Kosí bratry, Křemílka s Vochomůrkou nebo Maxipsa Fíka.
Kromě takovýchto drobných vtípků ale většina z nás miluje večerníčky zejména pro jejich hezké příběhy a často i pro skvostný dabing. Jím se proslavili zejména Jiřina Bohdalová (Rákosníček, Racochejl, Křemílek a Vochomůrka), Josef Dvořák (Bob a Bobek), Karel Höger (O loupežníku Rumcajsovi) nebo Petr Nárožný (Mach a Šebestová).
Právě Josef Dvořák prozradil, že hlas Maxipsa Fíka vznikl úplnou náhodou. „Den před natáčením jsem zašel s kamarády na pivo, nezůstalo u jednoho, hodně jsem ještě v té době kouřil a do rána se mi to nějak v krku nepohodlo,“ vzpomínal herec.
A na namlouvání večerníčků s Láskou vzpomíná i herec Jiří Lábus: „Vždycky jsem se hlasově vyřádil, protože jsem namlouval všechny postavy.“
Na večerníček se můžete dívat každý den od 18:45 na ČT :D. Řada jich je dostupná také online ve videotéce České televize.
Kvíz
Zavzpomínejte na nejslavnější československé večerníčky i v našem kvízu:
1. Jak se Káťa setká se Škubánkem?
A) koupí si ho
B) myslí si, že se vylíhl z vejce
C) najde ho v lese
2. Jak se jmenuje nejlepší kamarádka Maxipsa Fíka?
A) Ája
B) Kája
C) Mája
3. Bob a Bobek bydlí v:
A) králíkárně
B) noře
C) klobouku
4. Mach a Šebestová mají psa:
A) Alíka
B) Reka
C) Jonatána
5. Křemílek a Vochomůrka bydlí v:
A) houbovém domečku
B) pařezové chaloupce
C) dutině stromu
6. Kolem Rákosníčkova rybníčku je mlha hustá…
A) že by se dala krájet
B) kam jenom dohlédneme
C) jako mléko
7. Večerníček Broučci vznikl v roce:
A) 1966
B) 1977
C) 1988
8. Na motivy knihy Václava Čtvrtka vznikl večerníček O Makové panence a…
A) motýlu Ibrahímovi
B) motýlu Emanuelovi
C) loupežníku Rumcajsovi
9. Večerníček Štaflík a Špagetka vznikl v roce 1968. Kvůli tehdejším událostem musel změnit jméno, protože původní název zněl:
A) Psí život
B) Černá a bílá
C) Báječná léta pod psa
10. K večerníčku Z klokaní kapsy složil hudbu známý muzikant:
A) Jaromír Nohavica
B) Jan Nedvěd
C) Vladimír Merta
Řešení kvízu o večerníčcích:
1B, 2A, 3C, 4C, 5B, 6A, 7A, 8B, 9A, 10 C
Zdroje: csfd.cz, ceskatelevize.cz, novinky.cz, ahaonline.cz