Kam zmizeli rošťáci z filmu Páni kluci? Hubert podniká, Majda prošla peklem, Jožka skončil tragicky
Vzpomínáte na pihovatého uličníka Tomáše, který bydlí v drážním domku a prožívá ztřeštěná dobrodružství se svými parťáky Jožkou a Hubertem? Od natočení úsměvného snímku letos uplynulo už neuvěřitelných devětačtyřicet let. Co dneska dělají dětští herci, kteří ztvárnili hlavní role?
Rodinnou komedii si malí i velcí diváci zamilovali už v roce 1976, kdy film přišel do kin. Režisérce Věře Plívové-Šimkové, která se specializovala na snímky pro děti, se tehdy podařilo něco nevídaného. Geniálním způsobem na filmové plátno přenesla příběh inspirovaný knihou Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera.
Důsledná teta Apolena
Místo amerického jihu se ale ocitáme v malém, poklidném městečku Levín v dobách Rakouska-Uherska. Kamarádi Tomáš, Jožka a Hubert rozhodně nesedí někde v koutě, ale naopak vymýšlí jednu lumpárnu za druhou.
Tomáš žije s přísnou, ale spravedlivou tetou Apolenou, která pro jeho kousky nemá příliš pochopení. Navíc se musí potýkat s naschvály zlomyslného bratránka Štěpána. Jediný, kdo rozpustilého školáka vždycky podrží, je flegmatický a dobrosrdečný strýček Václav.
Podobně je na tom také Jožka. Dostat se ze zorného pole všímavé maminky je pro něj často nadlidský úkol. Naprostou volnost má jenom Hubert, který jako dětský tulák přespává na statku, a s ničím si nedělá těžkou hlavu.
Michael Dymek jako Tomáš
Hlavní postavu nezbedného Tomáše, který v jednom kuse lítá v malérech, ztvárnil Michael Dymek. Ten se po uvedení snímku stal téměř okamžitě velkou hvězdou. Netrvalo dlouho a přišly další filmové role. Zahrál si v pohádce Princové jsou na draka nebo v rozmarné komedii režisérky Věry Plívové-Šimkové Krakonoš a lyžníci.
Přesto rodákovi ze Sokolova herectví k srdci nepřirostlo. Další nabídky už odmítal a chtěl studovat na vysněné průmyslovce elektrotechniku. Na školu se ale nedostal, a nakonec zakotvil na konzervatoři. Místo herectví si však vybral tanec.
V roce 1988 Dymek emigroval do Německa. V sousední zemi se po náročných začátcích vypracoval na vedoucího exportního oddělení ve firmě, která obchodovala s elektrosoučástkami. Později podobnou pobočku rozjížděl i v Praze, kam se po letech vrátil.
Dneska jednašedesátiletý Michael působí v tanečním souboru BUFO a objevil se v seriálech Případy 1. oddělení, Cirkus Bukowsky nebo Místo zločinu Plzeň. S manželkou Ivanou má syna Michaela a dceru Šárku.
Magda Reifová hrála Blanku
Tomášovu dětskou lásku si zahrála Magdalena Reifová, která se s Michaelem znala už z dřívějška. „Byli jsme téměř spolužáci. Ona taky chodila na Strossmayerák, na nesportovní část. Líbila se mi a nepřišlo mi vůbec divný, že spolu natáčíme film,“ vyprávěl Dymek v rozhovoru pro Ústecký deník.
Společně se pak objevili ještě v seriálu Tajemství proutěného košíku nebo v rodinném filmu Indiáni z Větrova. „Ona byla takový souputník mojí herecké kariéry,“ doplnil Dymek, který se s Magdou přátelí dodnes.
Málem musela na transplantaci
Reifová loni oslavila šedesátiny, a kromě herectví se věnuje také zpěvu a moderování. Před časem namluvila americkou komičku Fran Drescher v seriálu Chůva k pohledání a dětští diváci ji dobře znají jako Majdu z Kouzelné školky.
Nedávno si herečka sáhla až na dno, když začala mít vážné problémy se srdcem. Prodělala dva infarkty, aniž by o tom věděla, a dokonce jí hrozila transplantace. Operaci se ale Reifová nevyhnula, lékaři jí museli voperovat kardiostimulátor.
„Díky tomu můžu být zase veselá, protože svého času jsem se jen ploužila, byla jsem nemocná a unavená,“ popsala v rozhovoru pro web Prozeny. Herečka je vdaná za geologa, se kterým má tři děti. Kromě toho je už babičkou a ráda tráví čas s vnoučkem Vašíkem.
Petr Voříšek v roli Huberta
Na rozdíl od Michaela Dymka mu herecká branže doslova učarovala. Petr Voříšek, který vystřihl nezávislého sirotka Huberta, si zahrál ještě ve známém seriálu Dobrodružství kriminalistiky nebo ve snímku popisujícím fotbalové chuligány Proč? Když ho ale dvakrát nevzali na hereckou konzervatoř, zkusil štěstí jinde a vyučil se instalatérem.
Ani později se ale Voříšek neztratil. Pořádal country bály, podílel se na vzniku černého divadla v Praze a moderoval v rádiu. Nějakou dobu podnikal v dopravě a logistice a s manželkou založil reklamní agenturu. Jako herec rovněž působil v někdejším pořadu Petra Vachlera Kinobox. Mezi jeho koníčky patří hraní badmintonu.
Petr Starý ztvárnil Jožku
Po Jožkovi Petr Starý účinkoval v normalizačním dramatu Dobrý den, město a muzikálu Ať žijí duchové! Komedie byla pro dětského herce pověstnou poslední kapkou, kdy se rozhodl s filmováním nadobro skončit.
Po maturitě Starý vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a úspěšně rozjel podnikání. Právníkům pomáhal zavádět informační technologie a získal firmu na výrobu parafínových svíček.
V roce 2005 podnikatel porušil vlastní pravidlo, že už nikdy nebude hrát, když přijal roli ve snímku Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště. O dvanáct let později bohužel předčasně zemřel, bylo mu pouhých čtyřiapadesát let.
Bohumil Luxík coby Štrúdl
Kamarád Štrúdl, který neustále ukusoval jablečný moučník, ve filmu několikrát doplatil na svoji důvěřivou povahu. Jakmile tři hlavní výtečníci vycítili příležitost, vždycky jeho naivity hbitě využili. Roli získal Bohumil Luxík, který dneska pracuje v Praze jako řidič autobusu, je rozvedený a ve volném čase rád rybaří nebo jezdí na čtyřkolce.
Na film Páni kluci se můžete podívat v neděli 2. června na ČT1 od 15 hodin nebo ve středu 5. června také na ČT1 od 14.20 hod.
Zdroje: Ústecký deník, Prozeny, TV Nova, Lifee, Facebook