Strašné životní drama herce Josefa Větrovce z Chalupářů: Matku tak nenáviděl, že kvůli němu skočila z mostu a zemřela
Nejvíce ho proslavil seriál Chalupáři, v němž se objevil v roli bezprostředního předsedy Mrázka. I v dalších rolích exceloval většinou jako bodrý a žoviální chlapík, kterého nic netrápí. Málokdo proto ví, že v osobním životě Josef Větrovec prožil obrovskou tragédii. Zavrhl vlastní matku, která napjatý vztah se synem psychicky nezvládla a spáchala sebevraždu.
Jeden z nejznámějších českých herců neměl vůbec jednoduchý život. V roce 1943 ho zatklo gestapo, protože rozmnožoval protinacistické letáky. Nejdříve skončil ve věznici v Plzni na Borech a pak putoval do Terezína.
Vzpomínky na koncentrák
„Byl jsem na cele s dalšími čtyřiašedesáti vězni. Měli jsme tam jeden turecký záchod, jeden vodovod, takže když nás zavřeli, mohl jste zaseknout nůž do vzduchu,“ popsal herec děsivé podmínky v koncentračním táboře. Později skončil ještě v Buchenwaldu.
Když se Josef Větrovec po skončení války vrátil do rodné Plzně, přivedl s sebou kytaristku a textařku Margot Anzenbacherovou. Přestože se znali jen několik dní, výborně si rozuměli.
https://www.instagram.com/p/CftSKUNrMvD/
Oba za sebou měli podobnou zkušenost z nuceného uvěznění v koncentračních táborech. A oba cítili, že jedinou smysluplnou ideologií po chudobě první republiky a válečných hrůzách musí být komunismus.
Nový život v Plzni
Jemu bylo čtyřiadvacet, ona byla o sedm let starší a v Plzni měla byt, kam se milenci okamžitě nastěhovali. Margot už byla jednou vdaná, prvního manžela nacisté popravili ještě před vypuknutím válečného konfliktu.
Protože ale úřady nedokázaly dlouho najít jeho tělo, Anzenbacherová nemohla dostat oficiální status vdovy. S Josefem se proto vzali až v roce 1949. To už partneři vychovávali tříletou holčičku Jitku.
Právě kvůli dceři se Větrovec nadobro rozkmotřil se svou maminkou, která prý platila za hodně svéráznou ženu. V jeho očích udělala něco, co jí jako čerstvý otec nedokázal nikdy odpustit.
Matku už nechtěl vidět
„Když se Josefovi narodila dcera Jitka, přišla se na vnučku podívat a údajně pronesla jen těžko uvěřitelnou větu: Židovské děti, které mají modrou žilku přes nos, do roka chcípnou,“ vypověděla v knize publicisty Miroslava Graclíka Větrák Větrovcova mladší sestra Božena.
Krutá slova Josefa natolik zranila, že matku okamžitě vyhodil z bytu a do konce života s ní nepromluvil. Herec se sice netajil tím, že dítě přišlo na svět neplánovaně a dvakrát o něj nestál, rozhodně si ale nepřál jeho smrt.
Větrovcova maminka musela svého činu litovat, protože se pak cítila zoufalá, opuštěná a sama. Toužila po tom, aby se se synem usmířili, Josef však zůstal neoblomný. Pokaždé jí jen suše vzkázal, že za ní nepřijde. Po sedmi letech soužení si Anna Větrovcová v Plzni vzala život.
Staré křivdy, vleklé rány
K neštěstí došlo 20. září 1953, kdy zdrcená žena skočila z mostu do řeky Radbuzy u Kalikovského mlýna. Bylo jí pouhých devětapadesát let. Místní obyvatelé si ji pamatují jako menší, silnější paní, která nosila černé oblečení a na hlavě černý klobouk. Ani smrt matky herce tenkrát neobměkčila a na její pohřeb nepřišel.
Přestože Josef Větrovec během války trpěl v koncentračních táborech, příčina pošramocených vztahů zřejmě ležela v dávné minulosti. „Ve vztahu s matkou byly asi staré křivdy. Hluboké, vleklé a nezacelitelné rány,“ uvedla v knize Miroslava Graclíka dcera Jitka a dodala, že jí otec několikrát vyprávěl o neutěšeném a nešťastném dětství.
Po letech ovšem musel herec svůj postoj přece jenom přehodnotit. Podle slov sestry Boženy se jí bratr ke sklonku života svěřil, že se chtěl mamince za mnohé omluvit, už to ale nestihl.
Zdroje: Větrák – Josef Větrovec, Miroslav Graclík, Václav Nekvapil, Lifee, Extra, Expres, ČSFD, Primazeny