Dohnal ho strach z doktorů: Jan Libíček zemřel na útěku před lékařem, který ho chtěl zkontrolovat po kolapsu
Jednou z nezapomenutelných a velice výrazných hvězd českého filmu je bezpochyby i herec Jan Libíček. Kromě umění miloval všechny požitky spojené s jídlem a také pivem. Traduje se, že dokázal spořádat tři večeře a zapít je sedmnácti pivy. Tato záliba se mu ovšem nakonec stala osudnou.
Talentovaný herec Jan Libíček, který kromě smyslu pro komiku měl také silné vzezření, se narodil v roce 1931 v městě Zlín. Na rozdíl od jiných herců pravděpodobně nesnil o herecké kariéře od dětství. K filmu se totiž dostal až na samém počátku šedesátých let. Na bezmála patnáctiletou kariéru však zvládl ztvárnit nezapomenutelné postavy.
K Libíčkovým nejzapamatovatelnějším rolím patří rozhodně preceptor v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Zářil ale také v Dívce na koštěti, Šesti medvědech s Cibulkou nebo ve filmu Pane, vy jste vdova!
Měl být zámečníkem, na DAMU však okouzlil
Jan Libíček se po absolvování základní školy vyučil zámečníkem a následně nastoupil do jednoho strojírenského podniku. Později se však rozhodl dodělat si prostřednictvím večerní školy maturitu a po ní se přihlásit na DAMU. Ačkoliv je všeobecně známo, že divadelní fakulta klade poměrně velký důraz na mladý věk uchazečů, Libíček komisi okouzlil a vysloužil si čestné místo v nastupujícím ročníku.
Akrobat s postavou Švejka neměl štěstí v lásce
Během studia i po něm si Libíček počínal nad očekávání dobře. Ačkoliv od dětství trpěl nadváhou umocněnou jeho velkou chutí k jídlu a láskou k nezdravé kuchyni, byl překvapivě pohybově zdatný. Hrál aktivně házenou a byl dobrý v akrobacii.
V lásce mu ovšem dlouho štěstí nepřálo. V kontaktu se ženami byl prý velmi stydlivý a svou osudovou lásku potkal až ve třiceti letech. Spolu se svou milovanou Zdenou získal také dvě nevlastní dcery, které velmi miloval a stal se tak příkladným manželem i otcem.
Trpěl pravděpodobně záchvatovitým přejídáním
Kromě herectví a rodiny byla velkou láskou tohoto herce nezdravá strava. Dokázal prý na posezení spořádat neuvěřitelná kvanta jídla a nevyhýbal se ani extrémně kalorickým a mastným pokrmům. Trpěl údajně záchvaty vlčího hladu a byl schopen sníst vše, co mu přišlo pod ruku.
Právě jeho životospráva a nedostatek pohybu vedly k řadě zdravotních komplikací. Onemocněl cukrovkou a postupně mu také selhávaly ledviny. Tyto problémy ale nikdy neřešil. Měl velký strach z doktorů, nemocnic a bílých plášťů obecně. A právě to nakonec v hercově pouhých 42 letech zpečetilo jeho neveselý osud.
Zemřel během natáčení
Ačkoliv pro něj na první pohled zdraví nebylo prioritou číslo jedna, na své potíže si podle kolegů často stěžoval a trpěl stavy nepříjemné mrzutosti. Jeho stav nabral poměrně rychlý spád v roce 1973, kdy získal roli vodníka Aloise ve filmu Jak utopit dr. Mráčka. Od začátku natáčení nic nešlo zrovna hladce.
Libíček trpěl slabostmi a častými závratěmi. Několikrát dokonce kolaboval či omdléval přímo na place. Přátelé na něj apelovali, aby neváhal ani minutu a navštívil lékaře, než bude pozdě. Jeho strach z doktorů byl ovšem natolik silný, že tak nikdy neučinil.
Osudovou se mu stala mimo jiné také jeho neochota vyhazovat prošlé potraviny a plýtvat jídlem. Během natáčení Dr. Mráčka vypil zkyslé mléko po svém kolegovi Vladimíru Menšíkovi. Následně měl natočit scénu na loďce, ovšem udělalo se mu nevolno a spadl přímo do Vltavy.
Díky včasnému zásahu kolegů se Jana Libíčka podařilo z vody vytáhnout, k vědomí ovšem přišel právě ve chvíli, kdy se nad ním skláněl lékař. Z panické hrůzy začal utíkat a po chvíli opět upadl. Následně mu po převezení do nemocnice prasknul močový měchýř a dostal sepsi. Pouhé dva roky po svých čtyřicátých narozeninách tak tento všemi oblíbený herec a komik zemřel. Jeho otisk zůstane v české kinematografii ještě velmi dlouho.
Zdroj: csfd.cz, minutovezpravy.cz, medium.cz, cnn.iprima.cz, dotyk.cz