Dočolomanského lásku k mužům ukázala náhoda. Přišlo se na ni kvůli půjčení vrtačky
Dnes je velmi otevřeně diskutované téma homosexuálních sňatků a obecně práv této komunity. Nebylo tomu ovšem tak vždy. Své o tom věděl dnes již zesnulý slovenský herec Michal Dočolomanský. Přestože ho milovalo mnoho žen, on dával přednost mužské společnosti.
Kdo viděl oblíbený film Adéla ještě nevečeřela, jistě si také všimnul nesporného talentu a mužského půvabu charismatického herce Michala Dočolomanského. Jeho majestátní rysy a podmanivý pohled ho doslova předurčily k tomu, aby byl miláčkem žen všech věkových kategorií. Osud tomu ovšem chtěl jinak.
Vychovala ho macecha
Narodil se v roce 1942 v městečku Niedzica. To můžeme hledat dnes na území sousedního státu Polsko. Dá se spekulovat, zda jeho hereckou kariéru náhodou neovlivnil jeho otec Rudolf. Ten byl sice povoláním kantor, ale ve volném čase se věnoval amatérskému divadlu, které dokonce nějakou dobu vedl.
Bohužel otec zemřel v nedožitých pětapadesáti letech a o Michala i jeho sourozence se starala jeho druhá žena Floriana. Vzhledem k tomu, že herec pochází z početné rodiny, nebylo to pravděpodobně vždy jednoduché. I přesto měl svou nevlastní matku údajně velmi rád.
Při hraní se styděl
Stejně jako jeho otec Rudolf i Michal odstartoval svou kariéru v místním ochotnickém divadelním souboru. Ve třinácti letech se na něj usmálo štěstí a dostal hlavní roli Kaie v pohádce Sněhová královna. Později ovšem přiznal, že trpěl neuvěřitelnou trémou a na jevišti ho paralyzoval stud.
Hraní se mu v plné míře zalíbilo až později a hledal si k němu opravdovou cestu. Na duši ho sice prý vždy hřál potlesk diváků, avšak několik představení odehrál se sklopenou hlavou. Možná proto se po základní škole nejdříve vyučil automechanikem.
Muž mnoha zálib
Kromě hraní se Michal Dočolomanský aktivně věnoval také gymnastice, kterou dělal dokonce na závodní úrovni. Ovšem zlom v jeho kariéře přišel ve chvíli, kdy divadelní fakulta vypsala herecký kurz i pro účastníky bez maturity. Michal se odhodlal přihlásit a o jeho dalším životě bylo definitivně rozhodnuto.
Nutno poznamenat, že se mu dařilo opravdu výborně a následně byl přijat dokonce do slovenského Národního divadla, kde vydržel několik desítek sezón.
Ženy chtěly být s ním
Introvertní Michal byl obdařen záhadným vnitřním kouzlem pro opačné pohlaví. Ženám se skutečně velice líbil, avšak on sám si jejich společnosti příliš neužíval. Podle všech dostupných zdrojů strávil podstatnou část svého života s jednou jedinou.
Tou vyvolenou byla jeho spolužačka Marta, která na divadelní fakultě studovala dramaturgii. Hned poté, co oba dokončili studium, se vzali a následovaly v rychlém sledu za sebou dvě děti. Vše vypadalo zvenčí pohodově – až do chvíle, kdy se po dvaceti letech společného soužití rozhodli pro rozvod. Zvláštní bylo, že ani jeden z páru nechtěl o důvodech rozchodu mluvit. Vše bylo opředeno tajemstvím. A později se ukázalo proč.
Tajil svou orientaci
Tehdejší doba samozřejmě nepřála veřejnými coming outům, i tak ale vyšlo najevo, že je Michal orientovaný na muže. Údajně se svým „problémem“ trápil natolik, že přemýšlel o sebevraždě a dokonce vyhledal odbornou pomoc specializovaných lékařů.
Pravdu prozradila vrtačka
Pravdu, kterou někteří možná jen tušili, prozradil po letech Michalův kolega Olda Hlaváček ve své knize s autobiografickými prvky. K takto veřejnému prohlášení se však odhodlal až po smrti svého kamaráda a kolegy. Celá situace by pravděpodobně zůstala navždy veřejnosti utajená, nebýt toho, že si Hlaváček potřeboval od Dočolomanského vypůjčit vrtačku.
„Potřeboval jsem od něj půjčit vrtačku. Míša měl představení, a tak mi řekl, abych si pro ni k němu domů skočil, než dohraje. Když jsem zazvonil, otevřel mi náš společný přítel – velmi populární zpěvák, o kterém se vědělo, že je jinak orientovaný. Ptal jsem se ho, co tam dělá, a on mi odpověděl, že čeká na Míšu s večeří. Marta tam nebyla,“ prozradil podle článku, který zveřejnil deník Aha.
Zdroje: csfd.cz, dobrenoviny.sk, ahaonline.cz, extra.cz, dama.cz, lifee.cz