Jaroslav Sypal z filmu Byl jednou jeden polda žije na bývalém pohřebišti. Osud mu ukázala tchyně-kartářka
Herec Jaroslav Sypal má odjakživa hrůzu ze hřbitovů a pohřbů, a přitom na jednom bývalém pohřebišti žije. Představitel poručíka Hrubce z trilogie Byl jednou jeden polda si na to sice už zvykl, ale tahle nehezká myšlenka mu pořád trochu narušuje jinak spokojený život.
Natočil nespočet filmů, dvě desetiletí dělal režiséra v dabingu, píše povídky a divadelní hry a navrch učí na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Ve svých 65 letech tak má za sebou Jaroslav Sypal úspěšnou kariéru a s prací rozhodně ještě končit nehodlá. Ostatně, jeho tchyně se živila jako kartářka a o jeho osudu mu prý řekla mnoho zajímavých věcí.
Život na pohřebišti
Herec Jaroslav Sypal se ovšem od své tchyně ani od jiné kartářky nedozvěděl, že žije na bývalém pohřebišti. To mu v 90. letech prozradil až jeho kamarád. „Míla Čvančara, který se zajímá o historii stejně jako já, nám na začátku 90. let přinesl mapku, a já jsem zjistil, že pod domem, kde bydlíme, bylo kdysi pohřebiště,“ řekl pro Český rozhlas.
A jak se to přihodilo, že žije na bývalém hřbitově? „Když Francouzi na začátku 18. století okupovali Prahu, tak vypukla morová epidemie a šest a půl tisíce jich tady umřelo. Pohřbili je v šachtách a na jednom tom hrobu je náš dům,“ vysvětlil Sypal.
Teď se s tím už nějak smířil a stěhovat se kvůli pohnuté historii svého pozemku nehodlá. Ačkoliv je původem Jihočech, tak na pražském Žižkově je podle svých slov „šťastnej jako blecha“. I tak ho ale toto zjištění nějaký čas dost trápilo, protože ke hřbitovům a pohřbům měl vždy odpor.
Doma si přesto užívá klid, s chutí tam píše, tráví čas s rodinou – a má tam i tři kočky a psa. Občas si nadto odskočí k práci ve filmu nebo v seriálu. Vloni se objevil ve snímku Když prší slzy, předtím měl menší role v seriálech V.I.P. Vraždy, Bezd ružice nebo Gympl s (r)učením omezeným. Žádnou rolí se ovšem neproslavil víc než tou v trilogii Byl jednou jeden polda.
Pragmatik Sypal věří kartářkám
O své práci a životě měl Sypal už od mládí docela dobrou představu, kterou ještě podpořila jeho tchyně – kartářka. Ačkoliv o sobě herec tvrdí, že je pragmatik a nevěřící, leckterá její proroctví ho prý dokázala zaskočit. Často se totiž trefila.
„Vyložila karty a říkala mi – až přijde září, budeš chodit do školy s dětmi. A já jsem si říkal, proč bych chodil s dětmi do školy. A pak mi zavolali z konzervatoře, jestli bych tam nešel učit,“ uvedl jeden z příkladů pro Český rozhlas. Podle Sypala kartářky přesně nespecifikují budoucnost, ale dokážou k ní ukázat cestu.
Jedné věštby své tchyně, nebo spíš jejího životního moudra, se Jaroslav Sypal navíc drží dodnes. „Vždycky říkala, že první setkání lidí, kteří se nikdy dřív nesetkali, je rozhodující pro další život. A to mám na paměti,“ říká herec a dodává, že se mu tato rada už mockrát osvědčila. Pokud o někom už po prvním setkání pochyboval a nesedli si, tak už se to nikdy nezměnilo. A když si naopak na první pohled s někým porozuměl, zůstali už přáteli.
Na kartářky a jejich věštby ostatně dnes spoléhá nejen Sypal. Chodí k nim další známé osobnosti i obyčejní lidé. A zatímco dřív se ke kartářce chodilo třeba jen jednou za život, leckdo ji dnes navštěvuje docela pravidelně. „Dřív se chodilo jednou týdně ke zpovědi, dnes chodíme, každý podle svého gusta, k jiným zpovědníkům,“ okomentoval to psycholog Tomáš Prajzler.
Věštit budoucnost prý uměla i herečka Helena Růžičková. A známá kartářka Dagmar Kludská, která se této profesi věnuje už přes 50 let a napsala 30 knih, také potvrzuje vzrůstající zájem o služby kartářek. Jen témata, na něž se lidé nejčastěji ptají, se prý oproti minulosti změnila. „V žebříčku hodnot nezaujímá první místo rodina, děti, úspěch, peníze nebo zdraví, nýbrž smysl života,“ řekla kartářka pro online deník Naše Praha.
Zdroje: csfd.cz, rozhlas.cz, nasepraha.cz, aktualne.cz