Nejhorší české pohádky všech dob: Pomyslnou zlatou malinu si odnesla pohádka Když draka bolí hlava
Spousta českých pohádek si získala srdce diváků, a to jak těch nejmenších, tak i dospělých. U některých se to ale nepovedlo. V posledních letech se zdá, že těchto nepovedených pohádek stále přibývá. Český divák je zkrátka náročný, protože v minulosti vznikaly snímky, které si drží popularitu už několik desetiletí. Na druhé straně pak stojí pohádky, které stačí vidět jednou a už nikdy více. Které získávají pomyslnou zlatou malinu?
Když draka bolí hlava
V pohádce Dušana Rapoše z roku 2018 si zahrál i sám mistr Karel Gott se svými dcerami. Tato československá pohádka lákala diváky do kina nejen na originální herecké obsazení, ale i na zajímavý děj. Barborka s Tomíkem tráví prázdniny u svých prarodičů v kovárně pod Dračí skálou. Zde žije dvouhlavý dráček Čmoudík – jedna jeho hlava mluví česky, druhá slovensky. I sám Gott mluví slovensky, což je samo o sobě velmi nepřirozené. „Míchání“ češtiny a slovenštiny, ne příliš dobré herecké výkony a špatné trikové provedení, to vše pohádce ubírá na kvalitě.
Snímek Když draka bolí hlava si vysloužil na ČSFD.cz velmi nízké hodnocení. Od diváků získal pouze 12 % a drží si 34. místo v žebříčku nejhorších filmů. Tomu nasvědčují i komentáře, které se na tomto webu objevily. „Zlo. Tohle děti nesmí nikdy vidět. Slovenský Kája dohání k slzám (v negativním slova smyslu). Strašné postsynchrony, hnusná hudba a skřet na zabití. Drak, který proklel Československo, je poslední kapka. Víc vidět nechci,“ napsal rozhořčeně jeden z diváků.
Saxána a lexikon kouzel
Přestože naprostá většina počinů Václava Vorlíčka sklidila velký úspěch, v případě pohádky Saxána a lexikon kouzel z roku 2011 tomu tak nebylo. Pohádka se nemohla ani částečně rovnat Dívce na koštěti a diváky téměř vůbec nezaujala. To dokazuje i hodnocení diváků na webu ČSFD.cz, kde pohádka obdržela pouze 15 %. Volné pokračování oblíbené Dívky na koštěti z roku 1971, ve kterém si hlavní roli zahrála Petra Černocká, mělo zajímavý potenciál. Jenže výsledek byl spíše rozpačitý.
Pohádku nezachránila zmíněná Petra Černocká a Jan Hrušínský, kteří si zahráli manželský pár, ani další známé tváře jako Jiřina Bohdalová či Petr Nárožný. Diváci pohádce vyčítají nudné až trapné pasáže i nepříliš dobré herecké schopnosti mladé Saxánky v podání Heleny Nováčkové. „Líbil se vám první film o čarodějce Saxaně, která se dostala do říše lidí? A líbil se vám aspoň trošičku? Pokračování po 40 letech je jeho pravým opakem a zaboduje jen, pokud budete ochotni zapomenout na první geniální díl, jemuž pokračování nesahá ani po paty,“ přidává svůj názor na webu ČSFD.cz jeden z diváků.
Kouzelník Žito
V roce 2018 vznikla další pohádka, která diváky příliš nezaujala, tentokrát pod taktovkou režiséra Jiřího Zelenky. Kouzelník Žito měla být velká výpravná pohádka s mnoha známými herci jako jsou například Tatiana Dyková, Pavel Kříž, Pavel Liška, Jiřina Bohdalová, Petr Kostka, Anna Kadeřávková a mnoho dalších. Bohužel ani to snímku nepřidalo příliš bodů a u diváků Kouzelník Žito v podání velmi nevýrazného Denise Šafaříka doslova propadl.
Po boku Denise Šafaříka si zahrála o něco známější Anna Kadeřávková, kterou diváci znali z nekonečného seriálu Ulice. Bohužel diváci nejvíce kritizovali právě herecké výkony obou hlavních představitelů i samotný děj. Na ČSFD.cz obdržel snímek pouze 24 %. „Když to neumím, tak ty pohádky netočím. Kostýmy byly pěkné, a ještě se mi líbil efekt mizení čertice, to je tak vše,“ míní jeden z kritiků na filmovém portálu.
Z Pekla štěstí 2
Režisér Zděněk Troška má za sebou velmi úspěšné snímky, jako například pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci z roku 1987. Podobný úspěch očekával i od pohádky Z pekla štěstí, kterou však diváci hodnotí velmi negativně, zejména pak druhý díl. Ani mistr Karel Gott v roli Lucifera nezachránil Z pekla štěstí 2 z roku 2001, které získalo od diváků na webu ČSFD.cz pouhých 24 %.
„Opakovaný vtip přestává být … Ne nejsem za každou cenu zaujatý vůči mistrovi Troškovi, i když jsem alergický na jeho poznávací atributy pohádek, ale tahle pohádka žádný zázrak není. Nejtragičtější je výkon Hůlky. Dám dvě hvězdy za bohaté obsazení, kameru a kostýmy,“ napsal k tomu na webu ČSFD.cz jeden z nespokojených diváků.
Šmankote, babičko, čaruj!
Když v roce 1998 natočil režisér Zdeněk Havlíček pohádku s velmi originálním názvem Šmankote, babičko, čaruj!, patrně nečekal, že se z ní stane totální propadák. V pohádce si zahráli Naďa Konvalinková, Lucie Vondráčková, Valerie Kaplanová a Jan Přeučil. Diváci však snímku vyčetli chybějící pohádkové kouzlo a tajemství, rytmus a spád, a ve finále i zajímavý děj, který by udržel jejich pozornost. Zkrátka toto se také příliš nepovedlo a pohádka si vysloužila na webu ČSFD.cz pouhých 30 %.
„Je to takové velké nic. Tenhle film skoro ani nemá děj, většina času je strávena v doupěti nadpřirozených bytostí, kde se nic zajímavého neděje. Až ke konci se začne něco dít, ale je to hrozně antiklimatické. Postavy nejsou zajímavé, herecké výkony jsou průměrné, prezentace je nevýrazná a hudba zapomenutelná,“ popsal jeden z kritiků na výše uvedeném webu.
Která z pohádek nejméně zabodovala u vás?
Zdroj: csfd.cz, expres.cz, lifee.cz, kdyzdrakabolihlava.cz, frekvence1.cz, lidovky.cz