Strašný osud filmového Bajaji. Manželka mu ukradla dceru, zbytek života mu zničili komunisté
Ivan Palúch měl v jednu chvíli snad vše, co si jen člověk může přát. Dařilo se mu jak v pracovním, tak i v osobním životě. Pak se ale vše zhroutilo jako domeček z karet.
Představitel prince Bajaji ze stejnojmenné pohádky Ivan Palúch na začátku 70. let patřil mezi nejvýraznější české herce. Úspěchy sklízel jak ve své vlasti, tak i v zahraničí. Dokonce několikrát vycestoval do Cannes, kde byly v rámci filmového festivalu uváděny snímky, v nichž zářil. Jenže pak zasáhla krutá ruka osudu.
Nikam nemohl
Když se Ivan Palúch jednoho dne vracel ze zahraničí do tehdejšího Československa, aby se mohl vidět se svou láskou Blankou Modrou, byl zastaven úředníky. Ti mu sebrali a zničili pas, a tak se herec stal vězněm ve své zemi.
Soudruhům vadil nejen Palúchův negativní postoj k okupaci, o kterém otevřeně mluvil, ale také jeho přátelství s Václavem Havlem a Pavlem Landovským.
Naštěstí měl po svém boku ale partnerku, se kterou byl velmi šťastný. Dočkali se dokonce i krásné dcerky Markéty.
O vše přišel
O nějakou dobu později se ukázalo, že láska to nebyla ze strany primabaleríny Blanky Modré úplně velká. Svého partnera totiž nechala v Československu a s dcerou zničehonic emigrovala do Rakouska. V tu chvíli se herci zcela rozpadl celý svět a vůbec nevěděl, co má dělat.
Po Blančině emigraci navíc bylo Ivanu Palúchovi zakázáno vystupovat v divadle a hrát před kamerou. Přišel zkrátka úplně o všechno. „Bylo mi hrozně. I teď je mi z toho hrozně,“ svěřil se herec po letech v pořadu České televize s názvem 12. komnata.
Dceru poprvé viděl až po letech
„Prostě mě připravili o dceru, co se dá dělat. Nepustili mě nikdy za ní, proto se stalo, že se s vlastní dcerou neumím ani domluvit. Dcera hovoří německy, já ne. Dceru jsem viděl od roku 1973 v podstatě poprvé v devadesátém roce,“ dodal ještě herec, který mohl svou milovanou dceru Markétu znovu obejmout až po sametové revoluci. Popovídat si a obnovit vztahy ale kvůli jazykové bariéře nemohli.
Myšlenky na sebevraždu
V sedmdesátých letech byl herec na samém dně. Řešil i existenční problémy a nemohl sehnat žádnou práci. Dokonce ho nechtěli zaměstnat ani jako dělníka.
Problémy se na sebe kupily a beznadějný Palúch začal uvažovat o tom, že si vezme život. „Byly to tak strašně depresivní časy, že jsem přemýšlel o tom, že to všechno skončím,“ vzpomínal herec.
Lepší časy
Po revoluci se Ivan Palúch začal znovu objevovat na televizních obrazovkách a filmových plátnech ve větších rolích. Na svou slávu ze začátku sedmdesátých let se mu ale nikdy znovu dosáhnout nepodařilo.
Poštěstilo se mu i v osobním životě. Podruhé se zamiloval a oženil se. Se svou manželkou se pak dočkal tří synů.
Za svůj život si zahrál v celé řadě filmů. Jeho nejznámější rolí je role prince Bajaji ve stejnojmenné pohádce. Před kamerou se naposledy objevil v roce 2012 ve filmu Miluj ma alebo odíď a také v seriálu Bouřlivé víno. V posledních letech svého života pracoval i jako pedagog. Vyučoval herectví na Soukromé konzervatoři Dezidera Kardoše v Topoľčanech.
Poslední léta
Pracovat musel i v důchodovém věku. Přestože za svůj život ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí, byl mu přiznán směšně nízký důchod. Podle slovenského webu Pluska pobíral herec pouhých 250 eur. „Roky, kdy mi komunisté zakázali hrát, mi nikdo nezohlední. Na úřadě mi řekli, že mám o tom donést potvrzení z StB,“ povzdechl si kdysi Ivan Palúch.
Působil i na fakultě dramatických umění na Akademii umění v Banské Bystrici. Avšak zde musel po krátké době skončit, neboť neměl dokončené vysokoškolské vzdělání.
Ivan Palúch zemřel 3. července 2015 ve věku 75 let. Osudným se mu stal nález na plicích.
Zdroje: csfd.cz, Blesk, pořad 13. komnata, lifee.cz, Pluska