Smutné osudy dětských herců z Cesty do pravěku: Hvězdami se nestali. Přežil už jen Josef Lukáš
Řada filmů pro děti nechá vyrůst herecké legendy. V případě Cesty do pravěku se to ale nestalo. Kdyby snímek vznikl později, pravděpodobně by se z představitelů hlavních hrdinů stali slavní herci, místo toho ale prakticky upadli v zapomnění. Připomeneme si je tak alespoň v následujících řádcích.
První celovečerní hraný film režiséra Karla Zemana byl v době svého vzniku naprostou senzací. Diváci ho mohli vidět v roce 1955 a byli jistě ohromeni řadou triků, které byly tehdy velmi propracované. Příběh není nijak složitý – skupinka chlapců se propadne do dob, kdy po zemi kráčeli dinosauři, a může tak tato majestátní zvířata obdivovat na vlastní oči.
Nebyla pochopitelně nouze o napětí a hrůzostrašné okamžiky. Nejedno dítě si jistě přálo, aby mohlo zažít totéž. A to nejen v Česku, ale také v Americe, kam se snímek v 60. letech dostal poté, co byl lehce upraven pro tamější publikum.
Hlavních rolí se tehdy chopila čtveřice chlapců. Jmenovali se Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták. Po natáčení se již nepotkali ani před kamerou, ani jinde. Trvalo dlouhých osmačtyřicet let, než se znovu sešli při příležitosti focení v Národním muzeu.
Natáčení Cesty do pravěku si chlapci užili
Přestože se z nich nestaly celebrity, na natáčení vzpomínali někdejší dětští herci s láskou. A není divu – na place měli sice k dispozici učitele, který jim měl pomáhat dohánět skluz se školní látkou, ale po letech přiznali, že výuce přece jen moc nedali.
„Zato jsme se naučili kouřit a pít, kupovali jsme si nugátové bonbony, chodili do kina, hecovali nejrůznějšími naschvály nejmladšího Vláďu a hlavně si užívali ten pocit, že pro nás každé ráno jezdí taxík až před dům,“ zavzpomínal Zdeněk Husták pro iDNES.cz.
Radost jim udělalo také to, že se poměrně krátce po válce dostali do zahraničí, a to rovnou k moři a letadlem. Část filmu se totiž natáčela na Rujáně.
Ani jeden z herců se neproslavil
Jejich další osudy pak byly poměrně pestré. Představitel malého Jirky Vladimír Bejval si po Cestě do pravěku zahrál ještě v několika dalších filmech. Byla to například Pyšná princezna, kde se objevil jako syn uhlíře. Za minulého režimu nemohl studovat kvůli svému rodinnému původu, a tak se vyučil soustružníkem. Později, po roce 1968, se svou rodinou odešel do Spojených států. Na samotě v Coloradu si v dospělosti postavil svůj vysněný srub. Na stáří se ale vrátil do Prahy, kde v roce 2011 ve věku nedožitých sedmdesáti let zemřel.
Petra Herrmanna, který si zahrál Toníka, objevili filmaři v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Ten u herectví nakonec zůstal. Věnoval se však hlavně divadlu. Zahrál si ale ve filmech Sokolovo, Osada Havranů nebo Obsluhoval jsem anglického krále.
Jendu si zahrál Zdeněk Husták, který se později stal projektantem. Zemřel v průběhu natáčení dokumentu o autorovi Cesty do pravěku s názvem Filmový dobrodruh Karel Zeman.
Posledním z chlapců, který je v současnosti stále naživu, je Josef Lukáš. V Cestě do pravěku si zahrál Petra, který celý průběh dobrodružné cesty pečlivě sepisoval do vlastní kroniky. Také on si později zvolil civilní povolání. Nějakou dobu pracoval jako technik v leteckém opravářském podniku, nějaký čas ale také vykonával funkci starosty.
Zdroje: Kinotip2.cz, iDNES.cz, Dotyk.cz, ČSFD.cz