Herečka Anna Letenská zemřela rukama nacistů: Zachránit ji nedokázal ani Havel
Skvělá komedie Přijdu hned sklidila během své premiéry v roce 1942 obrovský potlesk. Ten si však herečka Anna Letenská, která ve filmu hrála, vychutnat nemohla. Byla totiž už 2 měsíce po smrti.
Přestože je hlavním hrdinou filmu Přijdu hned z roku 1942 postava Václava Barvínka v podání Saši Rašilova staršího, diváci na snímku milují hlavně ráznou domovnici Koubkovou. Právě tu ztvárnila kdysi nesmírně populární herečka Anna Letenská.
Přestože jí v době natáčení filmu bylo pouhých 38 let, slavnostní premiéry se nedočkala. Dva měsíce předtím, než byl film uveden do kin, byla totiž zavražděna nacisty. O tom ale rozesmátí diváci neměli sebemenší tušení. Její smrt byla totiž takzvanou tajnou říšskou záležitostí.
Manžel se zapojil do odboje
Anna Letenská byla dvakrát vdaná. První manželství jí ale nevyšlo. Životní lásku našla až ve svém druhém manželovi Vladislavu Čalounovi. S tím si žila jako v pohádce. Nejenže do sebe byli oba nesmírně zamilovaní, ale také se jim dařilo po pracovní stránce. Vladislav Čaloun pracoval jako prokurista německé dopravní společnosti. Anna Letenská byla uznávanou a obsazovanou herečkou.
Vladislav Čaloun si však zahrával. Společně se svým dobrým kamarádem MUDr. Břetislavem Lyčkou pomáhali gestapem pronásledovaným lidem utéct a zachránit se. Jejich dobré úmysly je ale nakonec zničily.
Atentát na Heydricha
Byl to právě lékař Lyčka, který ošetřil Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, vojáky, kteří hrdinně uskutečnili atentát na Reinharda Heydricha. Během atentátu si Gabčík poranil nohu, Kubiš si zase odnesl zranění v obličeji kvůli střepině z bomby.
Když se pak na gestapu přihlásil parašutista Karel Čurda, jenž se na atentátu rovněž podílel, vyzradil nejen jména svých druhů, ale také těch, kteří jim po atentátu poskytli pomoc.
Osudová noc
Lyčkovi věděli, že musí zmizet. Manželka Břetislava Lyčky Františka opustila byt a rozhodla se, že přespí právě u Vladislava Čalouna a jeho manželky Anny Letenské. Druhý den byla však zatčena a během drsného výslechu prozradila, u koho strávila noc. A tak se do hledáčku gestapa dostala i herečka a její muž.
Nechali ji dokončit film
Krátce nato byl Vladislav Čaloun zatčen a uvězněn. A Anna Letenská tušila, že se stahují mračna i nad ní. A to i navzdory tvrzení úředníků, kteří herečce říkali, že se nemá čeho bát. Dokonce jí dovolili pokračovat v natáčení filmu Přijdu hned. Každý den se však Anna musela cestou do práce hlásit gestapu.
Ani Miloš Havel nedokázal pomoci
Za to, aby se Anně Letenské nic nestalo, bojoval i uznávaný filmový producent Miloš Havel. Ten se za ni dokonce přimlouval u Martina Wolfa, který byl hlavou kulturněpolitického oddělení Úřadu říšského protektora. Bylo mu však důrazně sděleno, ať dá od celé záležitosti ruce pryč.
Lhali jí do očí
Do skončení natáčení se Anna Letenská každé ráno hlásila gestapu, kde jí bylo opakovaně sdělováno, že se vše urovná a není třeba mít strach. Jakmile ale padla poslední klapka filmu, byla herečka zatčena. A společně s dalšími lidmi byla převezena do Terezína. Tam všichni nastoupili do transportu směřujícího do koncentračního tábora Mauthausen.
Nikdo z věznů neměl sebemenší tušení o tom, co bude následovat. Nacisté je stále ubezpečovali o tom, že budou „jen“ zařazeni do pracovního tábora. Lhali. Všichni byli nakonec popraveni. Anna Letenská zemřela dle úmrtního oznámení 24. října 1942 v 10 hodin a 56 minut. Její manžel Vladislav Čaloun byl popraven 26. ledna 1943.
Dodnes není zcela jasné, zda Anna Letenská vůbec věděla o tom, že je její muž součástí odboje. Ani jestli věděla, že blízký přítel jejího manžela pomáhal atentátníkům. I přesto byla geniální herečka popravena.
Zdroje: novinky.cz, krajskelisty.cz, dvojka.rozhlas.cz