Osudem stíhaná televizní hlasatelka Heda Čechová: Prvně se jí zastřelil otec, později pohřbila i slavného syna
Televizní hlasatelka Heda Čechová neměla vůbec jednoduchý život. Bylo jí pouhých dvacet, když se jí zabil tatínek. Jenže to nebyla zdaleka poslední rána, která ji potkala. V roce 2013 přišla o jediného syna Vladimíra, který prohrál boj s rakovinou.
Heda Čechová platila za jednu z nejschopnějších rozhlasových a později i televizních hlasatelek. Diváci obdivovali nejen její nevšední krásu, ale také přirozený a civilní projev. Ne každý však ví, že v životě musela překonat mnoho náročných okamžiků.
Tátu zničili komunisté
Začalo to sebevraždou otce, který doplatil na praktiky komunistického režimu. Na konci čtyřicátých let Jaromír Šimandl pracoval jako ředitel v rozhlase. A když se komunisté v roce 1948 únorovým pučem dostali k moci, začali se postupně zbavovat nepohodlných lidí.
„Na podnikové schůzi komunisté jmenovali zaměstnance rozhlasu, kteří budou propuštěni. Můj otec byl mezi prvními. Když jsem to zaslechla, úplně jsem zkameněla. Doma zavládla panika, protože na něco takového jsme nebyli připraveni,“ uvedla bývalá hlasatelka v pořadu 13. komnata Hedy Čechové.
I když si Jaromír Šimandl okamžitě začal hledat práci, všude ho odmítali. Nakonec získal místo v drůbežárně v Jinonicích, kde choval slepice. „Vzal to. Já se sestrou i máti jsme za ním jezdily. Měl tam pokoj v přízemí takového podivného baráku a občas tam přespával,“ vyprávěla Čechová.
Někdo musel identifikovat tělo
K tragické události došlo v květnu 1949. Tehdy Heda Čechová pracovala ještě v rozhlase. „Měla jsem službu a najednou zazvonil telefon. Můj šéf mi řekl, ať k němu okamžitě přijdu. Pak mi oznámil, že můj otec se v noci v Jinonicích zastřelil,“ popsala hlasatelka jednu z nejhorších chvil.
„Cože? Nemohla jsem tomu vůbec uvěřit. Můj tatíček, sportovec tělem i duší, který se celou válku staral o pozůstalé po vězních v koncentrácích, bojovník o rozhlas při květnovém povstání, při kterém několikrát málem přišel o život?“ napsala Heda v knize Můj syn Vladimír Čech.
„Šéf po chvilce klidu dodal, že někdo z rodiny musí jít identifikovat tělo,“ doplnila Čechová. A protože maminka se zhroutila a nebyla schopna do Jinonic jet, dvacetiletá dívka v sobě musela najít veškerou odvahu a vydat se na místo, kde si tatínek vzal život.
Byly to hloupé ženské
„Otec ležel na gauči, byl obložený našimi fotografiemi, pod ním na podlaze tratoliště krve a v něm revolver. I ve smrti byl krásný, jenom v pravém spánku měl krev. Líbala jsem jeho nešťastnou hlavu a čekala na kriminálku, přijeli asi za tři hodiny,“ svěřila se Čechová.
Po smrti táty Heda cítila mezi kolegy v rozhlase obrovské napětí. „Soudruzi samozřejmě nemohli připustit, že mají otcovu smrt na svědomí. Že tu smrt tím, že ho z rozhlasu vyhodili, vlastně zavinili,“ řekla.
„A tak nejjednodušším viníkem jsme byly my tři, máti, sestra a já. Svou rozmařilostí jsme ho prý zničily. O propuštění ani slovo. Zfanatizovali hlavně hloupé ženské, které vždycky žárlily na mou matku,“ popsala Čechová bizarní atmosféru v rozhlase.
Láska a zázračné těhotenství
Během hlubokého smutku Heda poznala prvního manžela Voloďu alias Vladimíra Čecha staršího. „Mnoho lidí určitě nepochopí, jak se v tak hrozné situaci člověk může zamilovat. A ono se to najednou stalo. Najednou jsem si uvědomila, že ho mám hrozně ráda,“ vylíčila moderátorka.
Když lékaři Hedě po zdravotních problémech sdělili, že nikdy nebude mít děti, oplakala to. „Voloďa řekl, že se nedá nic dělat. Budeme prý ale hodně cestovat a užívat si,“ objasnila, jak vypadaly začátky manželství.
Přesto mladá žena nečekaně otěhotněla a v roce 1951 partneři přivítali na svět chlapečka Vladimíra. Ten se stal hercem a později se proslavil především jako moderátor oblíbené vědomostní soutěže Chcete být milionářem?
Měla jsem zlé tušení
Rodinné štěstí však netrvalo dlouho. Vladimír odešel a Heda tak zůstala na synovu výchovu úplně sama. Manžel později o chlapce prakticky nejevil zájem. „Muž se choval jako by kluk nebyl. Vůbec ho nezajímal. A to jsme bydleli v jednom domě. On v prvním patře, já v druhém,“ řekla Čechová v pořadu Potomci slavných.
Možná právě proto mezi matkou a synem vzniklo mimořádně silné pouto. Když v lednu 2012 Vladimír ležel v nemocnici po operaci, svojí mamince o zdravotních problémech neřekl ani slovo. „Celou dobu jsem měla tušení a nepříjemný pocit. Volala jsem Vladimírovi i Miladě a chtěla ho vidět,“ prozradila Heda, jak se pokoušela spojit se synem a jeho ženou.
Vladimír setkání s maminkou oddaloval a opatrně ji upozorňoval na to, že zhubnul. Čechová tenkrát nepočítala s tím, že by to s ním mohlo být vážné. „Stále jsem jeho a všechny kolem sebe utěšovala, že je přece můj syn a že má dobrý základ. Nechtěla jsem si to nejhorší připustit,“ doufala.
Smrt byla silnější než my
Za synem docházela do krčské nemocnice, kde každých čtrnáct dní chodil na chemoterapie. „Věřila jsem, že to pomůže. Tedy, chtěla jsem věřit, ale čím dál víc přicházely chvíle zoufalství,“ připustila.
Vánoce 2012 už sice nebyly stejné jako předešlé svátky, herec se však ohromně držel. „Každý den jsme si volali. Náš život byl plný průšvihů a vždy, když to vypadalo, že hůř už být nemůže, osud vše zvrátil a bylo zas líp,“ vzpomínala Čechová.
„Až tehdy, tehdy už nám nic jiného nezbylo. Smrt byla silnější než my,“ popsala moderátorka dobu, kdy si musela přiznat, že tuhle bitvu nejde vyhrát. Vladimír Čech naposledy vydechl 22. března 2013, bylo mu pouhých jednašedesát let.
Zdroje: Blesk, 13. komnata Hedy Čechové, Heda Čechová: Můj syn Vladimír Čech