Kdo se chystá na filmový festival v Karlových Varech: Po představiteli Aragorna Mortensenovi přijede Daniel Brühl z Hanebných panchartů nebo Clive Owen ze Sin City
Filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. A jako každý rok organizátoři na červeném koberci vítají jednu hollywoodskou hvězdu za druhou. Po herci Viggo Mortensenovi, kterého proslavila role Aragorna v trilogii Pán prstenů, se fanoušci mohou těšit na další známá jména. Dorazí španělsko-německý herec Daniel Brühl z Hanebných panchartů nebo Clive Owen, který osobně uvede oceňovaný snímek Na dotek z roku 2004.
Letošním prvním hostem festivalu se stal Aragorn z Pána prstenů Viggo Mortensen. Ten hned na začátku ukázal, že stojí pevně nohama na zemi a na hvězdné manýry si rozhodně nepotrpí. Odmítl soukromý tryskáč a do Karlových Varů dojel autem z pražského letiště.
Aragorn z Pána prstenů mluvil česky
Pětašedesátiletý Mortensen převzal z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za přínos světové kinematografii a všechny přítomné v sále naprosto ohromil. Část děkovné řeči si totiž americký herec připravil v češtině.
„Dobrý den, Češi, je to pro mě velká čest, být hostem ve Varech,“ řekl Aragorn česky. „Jsme velice rádi, že vám ukážeme náš příběh,“ pozval diváky na svůj romantický western Až na konec světa. Viggo k filmu napsal scénář, režíroval ho a také si v něm zahrál.
A jak známý herec při osobním kontaktu působil na ikonu karlovarského festivalu, herce Jiřího Bartošku? „Když člověk Vigga vidí, tak má pocit, že by měl hrát nějaké úředníky. Skromný, tichý – a až potom diváci uvidí ten sestřih, kolik zločinců hrál a jak se choval…“ podotkl s úsměvem Bartoška pro web Extra.
Je to dechberoucí festival
Rodák z New Yorku už jako dítě cestoval s rodiči po Jižní Americe a nějakou dobu žil v Dánsku, odkud pocházel jeho otec. Herectví pro něj bylo dlouho na vedlejší koleji, věnoval se také psaní knih, fotografování nebo malování.
Pak se mu v roce 1985 podařilo získat vedlejší roli v povedeném kriminálním dramatu Svědek, kde si zahrál rovnou s Harrisonem Fordem. Jeho dalším úspěchem byla spolupráce s Al Pacinem, z níž vznikla neméně zdařilá gangsterka Carlitova cesta.
Mortensen si nakonec filmovou přehlídku v lázeňském městě nemohl vynachválit. „Je to dechberoucí festival. Netušil jsem, že to tady bude probíhat takto, ale věděl jsem o významné reputaci, kterou Karlovy Vary mají. Je to opravdová a důležitá oslava kinematografie,“ vyznal se v rozhovoru pro web Novinky.
Barbossa z Pirátů z Karibiku
Společně s Viggem do Karlových Varů přijel rovněž australský herec Geoffrey Rush. Ten už festival dobře zná, před dvěma lety tady převzal od Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a uvedl Královu řeč. Letos Geoffrey zasedá v hlavní porotě, která bude hodnotit soutěžní snímky.
Čeští diváci si Rushe asi nejvíce pamatují jako ctižádostivého kapitána Barbossu ze série Piráti z Karibiku. Oblíbený herec se objevil ve všech pěti dílech, v nichž coby kapitán Jack Sparrow zazářil herec Johnny Depp.
Dvaasedmdesátiletý Rush začínal jako divadelní herec. První zkušenosti na jevišti sbíral například s přítelem a spolubydlícím Melem Gibsonem. Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1996, kdy natočil s režisérem Scottem Hicksem film Záře.
Ve snímku Rush skvěle zobrazil skladatele a klavíristu Davida Helfgotta, který se zmítal na tenké hranici mezi genialitou a šílenstvím. Za svůj výkon Geoffrey získal Zlatý glóbus, cenu BAFTA, a především Oscara v kategorii nejlepší herec v hlavní roli.
Musel se zamilovat do muže
Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu dostane také sympatický herec Daniel Brühl. Kromě ocenění festival uvede jeho snímek Soused, který režíroval a v němž ztvárnil hlavní postavu. Jako herec i výkonný producent je Brühl podepsaný pod filmovou adaptací Remarquova románu Na západní frontě klid. Film, který je k vidění na Netflixu, získal celkem čtyři Oscary.
Herec s německo-španělskými kořeny na sebe výrazně upozornil v roce 2009, kdy se objevil v Tarantinově trháku Hanebný pancharti. Ve filmu si střihl roli mladého německého vojáka Fredericka Zollera, který se snaží získat přízeň odvážné Shosanny a fanaticky se podílí na nacistické propagandě.
Mezi hercovy nejnovější počiny pak patří životopisná minisérie Becoming Karl Lagerfeld, kde hrál módního návrháře a zároveň gaye. „Pro mě bylo klíčové přiblížit se Karlovi co nejvíce. Před natáčením jsem se své manželce omluvil, že budu po dobu několika měsíců ´zamilovaný do muže´,“ vylíčil pro magazín Vogue.
Jako Bill Clinton přece nevypadám
Další z hvězd filmového festivalu bude anglický herec Clive Owen. Fanoušci si ho jistě pamatují jako krále Artuše ve stejnojmenném filmu nebo drsňáka Dwighta ze Sin City – Město hříchu. Ani Owen nebude ochuzen o Cenu prezidenta festivalu a současně uvede uznávané drama Na dotek, kterým se vrátí o dvacet let zpátky.
I když Clive debutoval v roce 1988 ve filmu Vroom, skutečný předěl v jeho herecké dráze představoval právě psychologický příběh Na dotek. Režisér Mike Nicols přinesl sarkastický i upřímný pohled na mezilidské vztahy. Společně s Owenem si ve filmu zahráli ještě Julia Roberts, Jude Law a Natalie Portman. Za postavu Larryho si Clive vysloužil Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara.
V roce 2021 Clive Owen ztvárnil prezidenta Billa Clintona ve třetí řadě seriálu American Crime Story. Nabídka na roli amerického prezidenta, jehož sexuální skandál se stážistkou Monicou Lewinsky vedl k impeachmentu, herce skutečně překvapila.
„Budu k vám upřímný, proč jste oslovili zrovna mě? Za prvé jsem Angličan a za druhé, vůbec nevypadám jako on,“ popsal Clive pro magazín Vanity Fair. Nakonec ale Owen práci vzal a diváci i kritici se shodli, že jeho herecký výkon je opravdu přesvědčivý.
Zdroje: Extra, Novinky, Wikipedie, Vogue, Vanity Fair