Zajímavosti o večerníčku Jája a Pája: Prvních sedm epizod Filipovský namluvil za hodinu, do dabingu dvakrát zasáhla smrt
Věděli jste, že legendární večerníček Jája a Pája by pravděpodobně nikdy nevznikl, kdyby nebylo vzpomínek jednoho z jeho tvůrců, Stanislava Havelky? Ano, Havelka v sobě nosil vzpomínky na své dětství v Doubravici u Mohelnice, které se staly inspirací pro nezapomenutelné příhody dvou kluků. „Mně rychlé vstávání nedělá dobře. A hlavně musím ještě chvíli přemýšlet…“ Kdo by zapomněl na dědu Lebedu, který jde na vše se svou námořnickou rozvahou?
Příběhy Jáji a Páji nejsou jen pohádky vycucané z prstu. Havelka a jeho spoluautor Petr Chvojka čerpali inspiraci z vlastních klukovských dobrodružství. „Postavičky jsou napůl reálné a napůl vymyšlené. Něco jsme zažili, něco se k tomu přimyslelo,“ prozradil Havelka.
Na ikonickou studnu z Večerníčku Jája a Pája se můžete podívat i v reálu
A kde by byli naši hrdinové bez tamní studny? Ano, právě studna v Doubravici, u které Havelka trávil své dětství, se stala klíčovým prvkem seriálu. A zázrakem studna znovu ožila! „Roky se nepoužívala. S nápadem jak ji oživit přišel Jaromír Martinec. A vzhledem k Stanislavu Havelkovi, který se zde staral také o kroniku obce, nebylo co řešit. Obec je hrdá na spisovatele, jenž se zapsal do srdcí několika generací i jako autor knih pro nejmenší,“ řekl hrdý starosta.
Víno a inspirace
A kdeže se příběhy vlastně rodily? No přece na břehu Vltavy v Praze. Stanislav Havelka vzpomíná, jak on a Chvojka hodili lahev bílého vína na špagátku do Vltavy, aby se vychladila. Jakmile bylo víno připravené, začali psát. Při takovém rituálu vznikaly ty nejkrásnější a nejdojemnější příběhy, které jsme milovali jako děti a které si rádi připomínáme dodnes.
Devět let kouzelného světa
Večerníček Jája a Pája se natáčel postupně devět let. Prvních sedm dílů bylo natočeno v roce 1986 a poprvé se vysílaly v únoru 1987. Druhá série vznikla ve stejném roce a čítala šest dílů. V roce 1995 přibylo dalších osm dílů a v následujících dvou letech ještě pět. Zajímavostí je, že během těchto let byly hlasy hlavních postav postupně namluveny třemi různými herci.
František Filipovský bohužel nestihl před svou smrtí dokončit namluvení všech dílů, avšak v dabingu byl naprostým mistrem. Za jednu hodinu dokázal namluvit až sedm dílů. Jeho odkaz převzal Petr Haničinec, který však kvůli těžké dopravní nehodě musel předat štafetu dále. Tím, kdo se ujal této úlohy, se stal Václav Postránecký.
Jája a Pája jako pomocníci kriminalistů
A teď něco, co vás možná překvapí. Využívání loutek Jáji a Páji našlo své místo i v policejní praxi! Speciální dvojice loutek pomáhá snížit trauma dětí při výsleších. Dětem se tímto způsobem podaří navázat lepší kontakt s policisty, lékaři či psychologem a snadněji překonat ostych při popisu nepříjemných zážitků. Tato metoda je skvělým příkladem, jak lze pohádky využít i v reálném světě k ochraně dětských práv a psychiky.
Loutky Jája a Pája nacházejí uplatnění u policistů v řadě zemí, jako jsou Francie, Německo, Nizozemsko, Slovensko či Spojené státy americké. Figurky původně zobrazovaly chlapce, ale v zahraniční verzi se proměnily na postavičky chlapce a dívky. Pro potřeby Afghánistánu byly loutky speciálně přizpůsobeny místním etnickým a náboženským tradicím, což zahrnovalo i změny v jejich oblečení. Na úpravě loutek spolupracovali čeští kriminalisté s francouzskými a afghánskými policisty – dobrovolníky, kteří se v té době v Kábulu připravovali na práci s dětmi a mládeží.
Co možná nevíte…
Alois Krkovička! Věděli jste, že to je jméno chamtivého souseda? Krkovička se stal jedním z nejznámějších večerníčkových „darebáků“.
Jája a Pája tedy nejsou jen postavičky z večerníčku, ale stali se součástí mnoha generací. Jejich příběhy plné dobrodružství a moudrosti nás učí, jak důležité je mít rozvážného dědu Lebedu po svém boku.
Zdroj: csfd.cz, policie.cz, ahaonline.cz, idnes.cz