Filmový kvíz: Poznej místa, kde se točily slavné pohádky. Všech 7 dá jen machr!
Česko je plné zámků, hradů, starobylých náměstí, fascinujících skal, krásných rybníků a podzemních slují. Když tedy filmaři hledají nejvhodnější lokaci pro natáčení, mají nepřeberné možnosti. Podívejme se na nejznámější místa, kde se natáčely slavné pohádky. A v našem filmovém kvízu můžete zkusit hádat, kde žila jaká princezna (nebo princ).
Jak se hledá nejlepší místo k natáčení filmu? Leckdy to není snadné. A právě od toho jsou tu takzvaní lokační manažeři. Jedná se o lidi, jejichž náplní práce je najít místo, které přesně odpovídá představám režiséra. „Dřív jsem pracoval i čtrnáct hodin denně,“ připustil pro Novinky Radomil Hunák, který se živí právě hledáním nejlepších míst pro natáčení.
Přitom jedna pohádka se často točí na desítkách různých míst a interiéry se pak dotáčejí v ateliérech. Některá krásná místa včetně hradů a zámků jsou mezi filmaři ovšem natolik oblíbená, že do nich usadili děj už mnoha pohádek. A stále se do nich vracejí.
Celý proces hledání je přitom někdy poměrně komplikovaný. „Lokace nejprve ukážeme v prezentaci filmařům, pak se pokračuje jejich obhlídkami s filmovým architektem,“ popsal pro Novinky základ své práce lokační manažer Jan Adler.
Nejoblíbenější hrady a zámky
Co se týká pohádek, tak nejčastěji se odehrávají na některém z tuzemských zámků nebo hradů. A filmaři už mají vytipovanou celou řadu šlechtických sídel, kam se pravidelně vracejí.
Na Hluboké nad Vltavou už se například točila Pyšná princezna, Tři bratři, Jezerní královna, Šípková Růženka nebo Pohádka pokračuje.
Na hradě Křivoklát se zase odehrávala část děje pohádek Tři veteráni, Škola princů, film Slasti otce vlasti a točila se tu zčásti i Noc na Karlštejně.
Na vodním hradě Zvíkov se točily Tři oříšky pro Popelku, Micimutr, Lotrando a Zubejda, Sedmero krkavců, Marie Růžička a mnoho dalších.
Na hradě Hrubá Skála se z části odehrával děj seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek a točil se tu Princ Bajaja.
Legendárním zámkem „na vodě“ je Červená Lhota, která proslula zejména v pohádce Zlatovláska.
Skály, podzemí a skanzeny
V pohádkách se ale veškerý děj neodehrává jen na hradě a v podhradí. Každá správná pohádka v sobě má i něco tajemného – ať už jde o pekelné podzemí, bloudění ve skalách nebo lomy, temné lesy či staré skanzenové vesničky. Takže při hledání těch nejlepších míst k natáčení se filmaři poohlížejí i po těchto exteriérech.
K nejoblíbenějším patří zaručeně skály v Českém ráji a zámky a malebné vesničky v jejich bezprostředním okolí. Tam už se točil nespočet pohádek v čele s Kouzly králů, O ztracené lásce, O uloupené divožence nebo S čerty nejsou žerty. Vznikal tu například i Rumplcimprcampr. A samotné skály asi nejvíc proslavila komedie Jak dostat tatínka do polepšovny.
Co se týká podzemí, tak část si filmaři tvoří v ateliérech nebo si staví kulisy. Rádi ale natáčí i v kaolinovém dole v Nevřeni u Plzně, v pískovcovém podzemním labyrintu na Českolipsku nebo v Pustých kostelech a podzemním náhonu u řeky Svitávky.
Filmový kvíz
Milujete české pohádky? Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře znáte Česko a jestli dokážete ke správnému místu zařadit i správnou pohádku. Praví znalci zvládnou všech 7.
1.
Na tomhle státním zámku už se natáčelo nespočet pohádek, filmů a pořadů. První zmínka o něm se dochovala z roku 1289, po jeden čas patřil králi Karlu IV. a následně ho v 15. století dobyli a vypálili husité. Pak ho vlastnila celá řada šlechtických rodů a posledními majiteli byli Auerspergové. Těm byl zámek po roce 1945 odebrán.
Točil se tady večerníček Robot Emil, pohádky Královský slib, O Šípkové Růžence, Kouzla králů, Tři bratři, O vánoční hvězdě nebo Nejkrásnější hádanka. Natáčel se tu ale například i pořad O poklad Anežky České.
2.
Tento hrad je nejstarší v Poddyjí a první zmínky o něm se dochovaly už z 10. století. Patřil Přemyslovcům, pak majitele průběžně měnil, až připadl rodu Haasů. V současnosti láká návštěvníky například na sbírku zbraní, ale i vycpaných psů. Za návštěvu tu stojí také Zoo barona Haase.
Natáčely se zde pohádky Sen o krásné panně a Tajemství staré bambitky.
3.
Když filmaři hledají lokalitu pro starodávnou vesnici, většinou si zvolí některý skanzen. Tenhle v Česku patří k nejznámějším a můžete ho navštívit i vy. Velmi často se v něm konají různé akce, poznáte tady tradice i starou kulturu. A ledacos si můžete i vyzkoušet.
Právě tady se točily například pohádky Jak si zasloužit princeznu, Nesmrtelná teta, Kouzla králů, Peklo s princeznou, Dešťová víla nebo Tajemství staré bambitky.
4.
Tento zámek patří k nejkrásnějším v ČR. Původně šlo o strážný hrad a vystřídal řadu majitelů – patřil Pernštejnům, pánům z Hradce nebo Schwarzenbergům. Návštěvníky láká na krásné interiéry, sbírku stříbra i nádherný park.
Natáčelo se tu spoustu pohádek, například Tři bratři, Jezerní královna, Šípková Růženka, Pyšná princezna, Jezerní královna, Pan Tau a další.
5.
Tento hrad, respektive zřícenina, je v pohádkách také velmi populární. Původně byl dřevěný, pak dostal kamennou konstrukci – a od poloviny 17. století je opuštěný. Najdete ho v Českém ráji a obdivovat můžete jeho skalní „byty“, hladomornu nebo vězení. V létě se tu konají i různé kulturní akce.
Filmaři sem umístili část děje pohádek Lotrando a Zubejda, RumplCimprCampr, Mrkáček Čiko nebo Dešťová víla.
6.
Tento novogotický zámek patřil Rohanům i Valdštejnům. Proslul také tím, že tu rád pobýval hudební skladatel Antonín Dvořák. V současnosti se v něm koná řada různých kulturních akcí i výstav a milují ho také filmaři.
Natáčela se tu například Nesmrtelná teta, Zlatovláska, Nejkrásnější hádanka, Zlatá nitka nebo O pokladech.
7.
Tento hrad nechal postavit král Karel IV. Jde o kulturní památku a najdete ho v oblasti Šumavy. Vystřídal řadu majitelů, ale už na začátku 17. století byl opuštěný. Po roce 2002 se začal opravovat, vzkvétá a v létě se na něm koná řada kulturních akcí.
Točila se tu například pohádka Anděl Páně.
Výsledky filmového kvízu:
1. zámek Žleby, 2. hrad Bítov, 3. skanzen Kouřim, 4. zámek Hluboká nad Vltavou, 5. hrad Valečov, 6. zámek Sychrov, 7. hrad Kašperk
Zdroje: novinky.cz, kudyznudy.cz, rozhlas.cz