Poklad na Stříbrném jezeře: Kultovní film plný dobrodružství i zásadních chyb
Kdo by neznal neohroženého Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda? Legendární „mayovka“, která vyrostla na stránkách románů Karla Maye a následně se proslavila na stříbrném plátně, okouzlila celé generace diváků. Film Poklad na Stříbrném jezeře, který režíroval Harald Reinl, je jedním z nejvýznamnějších filmových zpracování Mayových děl. Německo-italsko-jugoslávský film natočený v roce 1962 si získal srdce diváků po celém světě, od Evropy až po daleké kontinenty.
Příběh filmu nás zavede do divokých amerických prérií, kde se neohrožení hrdinové Old Shatterhand (v podání Lexe Barkera) a Vinnetou (Pierre Brice) vydávají na nebezpečnou výpravu za pokladem, který se ukrývá na Stříbrném jezeře. Děj filmu je plný napětí, dobrodružství a hlubokých morálních hodnot, jako jsou přátelství, čest a odvaha. Vše se točí kolem dvou polovin mapy pokladu, které chtějí gangsteři získat za každou cenu.
Poklad na Stříbrném jezeře byl startovní čárou pro mnoho hvězd
Premiéra filmu 12. prosince 1962 ve Stuttgartu byla triumfální. Pierre Brice se stal obrovskou hvězdou téměř přes noc a musel ze sálu uniknout ve vypůjčené policejní uniformě kvůli návalu nadšených fanoušků. Film se stal nejúspěšnějším německým poválečným filmem s příjmy z pokladen 6,4 milionů německých marek.
Obsazení filmu bylo klíčové pro jeho úspěch. Lex Barker, americký herec známý svým charismatem a sportovní postavou, byl pro roli Old Shatterhanda jasnou volbou. Jeho honorář činil 120 000 marek, což bylo na tehdejší dobu značnou sumou. Role Vinnetoua byla náročnějším oříškem. Francouz Pierre Brice byl objeven na závěrečném plese Berlinale a jeho dlouhé vyjednávání přineslo ovoce, když přijal roli za honorář 40 000 marek. Další herecké hvězdy jako Götz George, který hrál mladého Freda Engela, také přispěly k úspěchu filmu.
Natáčení filmu Poklad na Stříbrném jezeře probíhalo v Evropě
Zatímco příběh se odehrává v divokých krajinách Ameriky, film se natáčel převážně v tehdejší Jugoslávii. Úchvatné záběry Plitvických jezer, Grobnicko polje a kaňonu řeky Zrmanji, které sloužily jako kulisy pro divoké americké prérie, dodaly filmu autentický vzhled. Westernové městečko Tulsa bylo postaveno přímo na pláži u hotelu Alan v oblasti Starigradu-Paklenice a poskytlo dokonalé prostředí pro napínavé scény.
I dnes, více než půl století po natáčení, jsou lokace filmu oblíbeným cílem turistů a fanoušků. Všechna místa pravidelně navštěvují nadšenci, kteří chtějí na vlastní oči spatřit místa, kde se jejich hrdinové proháněli na koních.
I v oblíbené „westernovce“ se najde pár chybiček
Jako každý film, i Poklad na Stříbrném jezeře má své chyby, kterých si pozorný divák může všimnout. Jednou z nejznámějších chyb je scéna, kde záporák Cornel (hraný českým rodákem Herbertem Lomem) padá do bahnité vody s pokladem. Když se utopí, nad hladinou zůstane jen jeho ruka držící pohár. Avšak během jeho pádu a snažení o záchranu v rukách nic nedržel, což vyvolává otázku, odkud se pohár najednou vzal.
Další chyby se týkají střihu a kontinuit. Například když Cornelova skupina prchá od Butlerovy farmy, Fred skočí na Cornela a povalí ho na zem. Následuje střih, kde je vidět, jak Hilton dostává ránu do hlavy zezadu, ale chytí se za čelo, kde má později i tržnou ránu. Podobná nesrovnalost se opakuje, když Fred dostane ránu do čela, ale v dalším záběru se drží za hlavu.
Střihové chyby se objevují také v souboji mezi Shatterhandem a Velkým vlkem v indiánské vesnici. Náčelník leží tváří v tvář na kovboji, ale v následujícím záběru je posunut dál, aby kopnutí bylo snazší. Podobně v závěrečné scéně u jezera Cornel zamíří svou zbraní na Elenin bok, ale po střihu je zbraň najednou u její hlavy.
Jezero se slanou vodou a autobus v dáli
Film obsahuje několik nesrovnalostí, které zpochybňují logiku děje. Hlavní nesrovnalost nastává u jezera. Jezero má být slané, což se nezdá být konzistentní s tím, že z něj některé postavy pijí vodu. Historické nepřesnosti rovněž nejsou ve snímku výjimkou. Hned při prvním záběru a monologu vypravěče jsou za ústřední dvojicí vidět stopy od auta, které jede před nimi a na němž je kamera. Taková chyba diváka snadno vytrhne z iluze dobového prostředí.
Další historická chyba se objevuje při přípravě na obléhání Butlerovy farmy. Asi dvě sekundy před větou „To je hlava, ten náš Cornel, na co všechno nepřijde“ je v pravé horní části obrazovky nad zadkem koně vidět v dáli jedoucí autobus.
Zdroj: fdb.cz, kinobox.cz, kritiky.cz