Jana Nagyová krásnou Arabelu vůbec hrát neměla: Roli pak získala díky nemoci a mrtvé stopařce
Pamatujete si ještě na seriál Arabela? Tento třináctidílný klenot Československé televize se stal v osmdesátých letech nedílnou součástí života mnoha diváků. Spojoval říši pohádek s říší lidí a přinesl napínavé dobrodružství, kde princezna Arabela představovala dobro a její sestra Xenie zlo. I když se seriál dočkal pokračování, právě první série zůstala nezapomenutelná. Jak probíhalo natáčení tohoto fenoménu?
Původně měla krásnou princeznu Arabelu hrát půvabná herečka Libuše Šafránková. Osud ale zasáhl, když onemocněla a tvůrci museli hledat náhradu. Roli nakonec získala slovenská herečka Jana Nagyová, která se do povědomí diváků zapsala ve filmu Smrt stopařek. Ironií osudu je, že Šafránková nakonec Nagyovou předabovala, čímž zůstala v projektu alespoň tímto způsobem.
Dětská improvizace
Dětské postavy Honzíka a Mařenky si získaly srdce diváků svou přirozeností. Malí herci Ondřej Kepka a Veronika Týblová měli přípravy na natáčení opravdu jednoduché. Nemuseli se učit scénář zpaměti a mohli improvizovat. Režisér Václav Vorlíček jim před každou scénou pouze stručně vysvětlil, o čem bude, a nechal je, aby repliky říkali po svém. Tato svoboda přispěla k jejich autentickým výkonům.
Zmatek kolem havrana a krkavce
Jedním z nejikoničtějších momentů seriálu byla přeměna Rumburaka, kterého hrál Jiří Lábus, v havrana. Ve skutečnosti se ale jednalo o krkavce, což je podstatně větší opeřenec. Chovatel režiséra na tuto chybu několikrát upozorňoval, ale přepisování scénáře v té době prý už nebylo na pořadu dne. Krkavec Jack, který byl mezi svými ptačími konkurenty nejchytřejší, se prý stále těší dobrému zdraví u svého chovatele. Krkavci se totiž mohou dožít až osmdesáti let.
Nebezpečné scény a úrazy
Natáčení seriálu nebylo bez rizik. Jiří Krytinář, představitel Mekoty, byl například při natáčení střelen do zadku šípem! Aby se předešlo zranění, měl pod kostýmem polštář a dřevěnou destičku. Přesto šíp nedopatřením odřel herci kůži. Podstatně horší úraz postihl Janu Andresíkovou, představitelku čarodějnice. V roce 1979 měla vážnou dopravní nehodu, při níž si nalomila obratle. Při natáčení nešťastně spadla z koštěte a zranění si obnovila, což jí znemožnilo dokončit natáčení seriálu.
Nedostatek trpaslíků
V pohádkové říši Arabely se objevuje mnoho postav známých z klasických pohádek, včetně Sněhurky a sedmi trpaslíků. Zajímavostí je, že v seriálu ale bylo trpaslíků pouze šest. Seriálový štáb totiž dokázal sehnat jen šest herců trpasličího vzrůstu. Mezi nimi byli i známí herci jako Aťka Janoušková – a právě již zmiňovaný Jiří Krytinář.
Prsten, který kouzlil
Kouzelný prsten byl jedním z hlavních artefaktů, po kterém v seriálu toužili mnozí, včetně zlé Xenie a čaroděje Rumburaka. V reálném světě se ale tento blyštivý klenot stal snem mnoha dětí. Kameraman seriálu přišel s nápadem nalepit pod kámen prstenu kousek stříbrného promítacího plátna, aby prsten při otáčení zářil a modře se třpytil, což dodalo prstenu magický efekt.
Temná stránka slávy
Seriál Arabela přinesl mnoha hercům slávu, ale také osobní výzvy. Vladimír Dlouhý, který ztvárnil Petra Majera, se díky své roli stal idolem mnoha dívek a žen. Sláva si však vybrala svou daň a Dlouhý se začal potýkat s alkoholismem, který se rozvinul právě během natáčení Arabely. Bohužel, boj s alkoholem měl vliv i na jeho předčasnou smrt.
Arabela zůstává jedním z nejvýznamnějších televizních seriálů osmdesátých let. Díky své jedinečné kombinaci pohádkového světa a reality si získala srdce mnoha diváků. Natáčení bylo plné nečekaných zvratů, improvizace, ale i nebezpečných situací a přesto – nebo právě proto – Arabela zůstává symbolem nostalgie a kouzel, který dodnes přetrvává v paměti mnohých z nás.
zdroje: dama.cz, blesk.cz