Bratr Vladimíra Brabce zemřel při fénování. Sanitka se kvůli legráckám zavolala příliš pozdě
Vladimír Brabec (†83), známý český herec, který se proslavil rolí krále v pohádce Z pekla štěstí, prožil život plný hereckých úspěchů i osobních tragédií. Jeho cesta k herecké slávě nebyla snadná a byla poznamenána hlubokými ztrátami, které ho provázely až do konce jeho života.
Vladimír Brabec, narozený 15. května 1934 v Praze, začal svou hereckou kariéru velmi brzy. Už od dětství měl zájem o divadlo a umění, což ho přivedlo k studiu na DAMU. Po absolutoriu se rychle stal jedním z nejvýznamnějších herců své generace, působil v Národním divadle a později v Divadle na Vinohradech.
Svou nejslavnější a zároveň kontroverzní roli ztvárnil bezpochyby v propagandistické kriminálce Třicet případů majora Zemana. Neméně výrazná, leč zcela odlišná byla pak jeho postava v pohádce Z pekla štěstí Zdeňka Trošky, kde si zahrál laskavého a spravedlivého krále. Brabec se objevil také v řadě dalších filmů a seriálů, kde zanechal nezapomenutelnou stopu.
Nezapomenutelný hlas
Vladimír Brabec patřil dlouhodobě k předním osobnostem Národního divadla, výrazným způsobem se uplatnil v dabingu, kterému se věnoval již od padesátých let. Jeho hlasem k divákům z plátna i televize promlouvaly světové hvězdy jako Marlon Brando, Marcello Mastroianni, Jack Lemmon nebo Gregory Peck, známe jej také z nepřeberného množství zahraničních seriálů, aktuálně si jej můžeme připomenout v zrovna reprízovaném M*A*S*H. Za celoživotní mistrovství v dabingu získal Brabec v roce 1998 Cenu Františka Filipovského. Se svým hlasem našel bohaté uplatnění také v rozhlase, věnoval se i umělecké recitaci.
Osobní tragédie
Život Vladimíra Brabce však nebyl jen o slávě a úspěchu. Zažil tragédii, která ho hluboce poznamenala. Jeho mladší bratr tragicky zemřel při nehodě s elektrickým proudem, když si čistil auto. „Dělal řidiče v Technoexportu. V předklonu fénem čistil auto. Postihl ho infarkt a upadl, fén pořád běžel. Kamarádi si nejdřív dělali legraci – Jirko, ty uděláš tím fénem díru do podlahy! Když se nehýbal, zavolali sanitku a v ní naposledy vydechl,“ popsal herec poslední vteřiny bratrova života podle webu Blesk.cz.
Hercův mladší bratr Jiří, který zemřel v pouhých šestapadesáti letech, měl dlouhodobé problémy se srdcem. S jeho tragickým odchodem se Vladimír nikdy nesmířil a své pocity popsal ve své knize Vladimír Brabec: Měl jsem štěstí.
Tato tragédie ovlivnila celý hercův život a často se k ní ve vzpomínkách vracel. Ztráta bratra mu neustále připomínala křehkost života a potřebu vážit si každého okamžiku.
Po sametové revoluci v roce 1989 se Vladimír Brabec stále aktivně věnoval herectví. Jeho charisma a herecké umění mu zajistily pokračující popularitu. Přestože se v devadesátých letech a na začátku nového tisíciletí objevoval méně často, stále byl vyhledávaným hercem pro různé filmové a televizní role.
S přibývajícími lety začaly Brabce trápit zdravotní problémy. V roce 2016 utrpěl mrtvici, po které se již nikdy zcela nezotavil. Přesto se snažil zůstat aktivní a udržet kontakt se svými fanoušky a hereckými kolegy. Více jsme o tomto tématu informovali zde. Jeho láska k herectví a umění byla silná až do konce jeho života.
Vladimír Brabec zemřel 1. září 2017 ve věku 83 let. Jeho smrt znamenala velkou ztrátu pro českou hereckou scénu i pro všechny, kteří ho měli rádi nejen jako herce, ale i jako člověka.
Navzdory všem osobním tragédiím a zdravotním problémům, které ho provázely, zanechal Vladimír Brabec nesmazatelnou stopu v české kultuře. Jeho role krále v pohádce Z pekla štěstí zůstane navždy v paměti diváků jako symbol laskavosti a spravedlnosti. Brabcův životní příběh je důkazem toho, že i přes těžké životní zkoušky lze dosáhnout úspěchu a zanechat po sobě trvalý odkaz.
Vladimír Brabec bude vždy vzpomínán jako jeden z nejvýznamnějších českých herců své doby, jehož život a kariéra inspirovaly mnohé generace.
zdroje: blesk.cz, fdb.cz, iDNES.cz