„Na samotě u …“ Doplňte názvy legendárních českých filmů. Více jak půlku těžko zvládnete
Vyznáte se v českých filmech? Tuzemská kinematografie je plná skvělých děl, která se reprízují až několikrát do roka a diváky přilákají třeba i 50 let od premiéry. Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře znáte nejen české filmy, ale i jejich názvy.
Historie tuzemské kinematografie sahá do dob první republiky, kdy vznikaly filmy s nejzářivějšími hvězdami tehdejšího hereckého nebe. Ačkoliv už téměř nikdo z nich nežije (zdá se to neuvěřitelné, ale třeba i Jiřina Bohdalová bývala prvorepublikovou herečkou), milujeme je dál. A snímky s Janem Werichem, Zitou Kabátovou, Adinou Mandlovou nebo Vlastou Burianem se vysílají dál a pořád mají mnoho věrných diváků.
Výjimeční čeští režiséři a scenáristé
Televizní štáby se dostaly do problémů až potom – za druhé světové války, po nástupu komunismu a následně v době normalizace. Fascinující ale je, že právě v těch nejsložitějších letech občanského života vznikaly legendární filmy, které jsou často aktuální dodnes, případně si u nich rádi zavzpomínáme na své vlastní mládí.
Normalizační komedie pořád patří k nejoblíbenějším televizním reprízám. A leckteré trezorové filmy (například Ucho nebo Bílá paní) jsou dodnes hodnoceny jako jedny z nejlepších počinů našich filmařů.
Lví podíl na tom ostatně kromě zkušených herců měli i výjimeční čeští režiséři a scenáristé. Kde by naše televizní tvorba byla bez Zdeňka Svěráka, Jaroslava Dietla, Věry Chytilové, Václava Vorlíčka, Karla Kachyni, Jiřího Menzela, Oldřicha Lipského nebo Zdeňka Trošky? Ti všichni vytvořili nespočet nezapomenutelných filmů nebo seriálů, které diváci milují od první minuty.
Před časem například Zdeněk Svěrák vzpomínal na svou spolupráci s Jiřím Menzelem, z níž nakonec vzešla jedna z nejoblíbenějších tuzemských komedií – Vesničko má středisková. „Když jsem mu přinesl scénář, tak mi říkal: Je to, Zdeňku, pěkné, ale je to tuzemák. Netušil, že právě tím, že je to tak české, to bude zahraničí zajímat,“ řekl Svěrák pro Český rozhlas.
Na světově uznávaného režiséra Miloše Formana zase rád vzpomíná jeho kolega Jan Hřebejk. „On byl jeden z těch prvních tvůrců československé nové vlny, kteří přišli s tím kouzlem obyčejnosti a s tou tragikomičností vyprávění. Myslím si, že každý z jeho filmů patří do první desítky nejlepších československých filmů,“ prohlásil pro Český rozhlas.
České filmy postupně vynesly ke slávě i herce, které dodnes každý z nás považuje za špičky ve svém oboru. Ať už to byl Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Josef Abrhám, Josef Vinklář – nebo dámy českého filmu jako Iva Janžurová, Jiřina Bohdalová, Libuše Šafránková, Květa Fialová a mnoho, mnoho dalších.
Bez nich všech by naše kinematografie nebyla taková, jakou ji známe – a jakou ji už po celé generace milujeme.
Kvíz
Vyzkoušejte si i vy v našem kvízu, jak dobře znáte legendární české filmy. Tentokrát ale trochu jinak. Osvěžte svou paměť a zkuste uhádnout správný název nejslavnějších českých, potažmo československých snímků.
1. Jak utopit…
A) doktora Mráčka
B) učitele Dráčka
C) zedníka Fráčka
2. Ostře sledované…
A) závody
B) debaty
C) vlaky
3. Zítra ráno vstanu a…
A) udusím se rohlíkem
B) opařím se čajem
C) pocestuju časem
4. Láska mezi…
A) paneláky
B) šálky čaje
C) kapkami deště
5. Limonádový Joe aneb…
A) Divoké historky ze Západu
B) Největší western
C) Koňská opera
6. Šíleně smutná…
A) princezna
B) Helena
C) pohádka
7. Marečku, podejte mi…
A) křídu
B) pero
C) tužku
8. Obecná…
A) škola
B) rozprava
C) nápověda
9. Spalovač…
A) papíru
B) koksu
C) mrtvol
10. Cesta do…
A) středověku
B) starověku
C) pravěku
11. Na samotě u…
A) louky
B) lesa
C) řeky
Vyhodnocení kvízu o názvech filmů:
1A, 2C, 3B, 4C, 5C, 6A, 7B, 8A, 9C, 10C, 11B
Zdroje: csfd.cz, radio.cz, cesky.radio.cz