Kvíz pro pamětníky: Poznejte černobílé filmy podle jedné fotky. Plný počet dá jen ten největší znalec
Filmy pro pamětníky jsou černobílé, nemají dokonalý zvuk, nenajdeme v nich žádné zvláštní efekty – a přesto se reprízují už 70 i více let. Prvorepublikové filmy mají diváci zkrátka pořád rádi a díky výborným hercům i dobrým scénářům nám mají stále co říct. A dodnes se nad nimi dokážeme pobavit. Osvěžte si paměť i v našem obrazovém kvízu.
K největším hvězdám prvorepublikových filmů, kterým se často říká jen „filmy pro pamětníky“ (ačkoliv už jen málo lidí si pamatuje dobu před druhou světovou válkou a během ní), patří celá plejáda herců. Z nich nejznámější jsou herecká esa jako Adina Mandlová, Nataša Gollová, Zita Kabátová, Oldřich Nový, Vlasta Burian, Hugo Haas, Jan Werich, Jaroslav Marvan nebo Jindřich Plachta.
Ačkoliv v té době žilo a natáčelo více režisérů, k nejznámějším dozajista patřil Martin Frič. Ten stál za snímky jako Kristián, Pytlákova schovanka, To neznáte Hadimršku, Mravnost nade vše, Eva tropí hlouposti, Cesta do hlubin študákovy duše nebo Škola základ života. Jeho prvotinou byl přitom film Dobrý voják Švejk (se Sašou Rašilovem).
Friče navíc herci měli rádi nejen jako profesionála a svého „nadřízeného“, ale často se s ním i přátelili. „Uměl absolutně všechno. A ještě to byl fajn hoch,“ prohlásil o něm kdysi Jan Werich.
Výjimečné i pranízké honoráře
Ačkoliv se dodnes rádi díváme na filmy pro pamětníky a s chutí si u nich zavzpomínáme na naše výjimečné herce, málokdo tuší, jak dobře (nebo spíš špatně) byla většina z nich placena.
Zita Kabátová například vzpomínala, že i kostýmy si herečky musely šít své, protože jim je nikdo neposkytoval. A například Nataša Gollová za svůj první film nedostala ani korunu.
„Proto taky řada z nich hraje v menších rolích a v hodně filmech. Protože i malé peníze jsou peníze,“ vysvětlil pro Český rozhlas filmový historik Pavel Taussig.
Pak ale existovali herci, kteří měli i na dnešní dobu velmi solidní honoráře (natož na dobu první republiky). Je veřejným tajemstvím, že herec Vladimír Slavínský měl svého času honorář okolo 100 000 československých korun za film. Podobně dobře byl placen i Hugo Haas.
A zmíněný režisér Martin Frič také netřel bídu s nouzí – ve svých nejúspěšnějších letech dostával za jeden film okolo 90 000 korun.
Tip redakce: Buriana a Mandlovou zná každý. Vzpomeňte si i na další hvězdy prvorepublikového filmu
Kina byla plná
Nové filmy natočené za doby první republiky se přirozeně nevysílaly v televizi (zkušební vysílání televize v Československu se odehrálo až 1. května 1953). Zato se promítaly v kinech. A ta doslova praskala ve švech.
Na ty nejúspěšnější filmy přišlo během jejich repríz v kině klidně celkem okolo 1 milionu diváků (o čemž si dnešní filmy často mohou nechat jen zdát). A doba, po kterou si snímky v kině pobyly, byla často velmi dlouhá.
„První zvukový film Vlasty Buriana – C. a k. polní maršálek – se v premiérových kinech jenom v Praze hrál půl roku,“ řekl pro ČRo Pavel Taussig.
Kvíz
Pokud i vy patříte k příznivcům prvorepublikových filmů, můžete si v našem obrazovém kvízu vyzkoušet, jak dobře je znáte. Jen skutečný znalec odpoví na všechny otázky správně.
1.
V romantické komedii z roku 1939 se v hlavních rolích setkali Oldřich Nový, Adina Mandlová a Nataša Gollová. Režisér Martin Frič a Adina Mandlová za něj získali Zemskou cenu. Název zní:
A) Kristian
B) Hotel Modrá hvězda
C) Noční motýl
2.
V této komedii z roku 1942 ztvárnil hlavní roli Jan Pivec. Popsal ji následujícími slovy: „Úloha v tomto filmu byla zvláště vděčná – hrát tři role v jediné osobě, snažit se proniknout do duševního života nezkušeného, smrtelně zamilovaného studentíka, později pak zralého činorodého muže, a nakonec trochu rezignovaného a klidného padesátníka.“ Jedná se o film:
A) Klobouk plný deště
B) Muži nestárnou
C) Tanečnice
3.
Jedna z nejslavnějších komedií Vlasty Buriana, v níž si zahrál například po boku Jaroslava Marvana, vznikla v roce 1939. Dostala název:
A) Zlaté dno
B) U pokladny stál
C) Lelíček ve službách Sherlocka Holmese
4.
Jan Werich a Jiří Voskovec se pod taktovkou Martina Friče sešli už v roce 1934 v komedii o bohatém továrníkovi a nezaměstnaném muži. Její název zní:
A) Hej rup!
B) O zlaté rybce
C) Krise
5.
Jedna z nejslavnějších komedií Vlasty Buriana vznikla podle divadelní komedie E. A. Longena „Už mne vezou“. Dostala název:
A) To neznáte Hadimršku
B) C. a k. polní maršálek
C) Anton Špelec, ostrostřelec
6.
Jeden z nejslavnějších filmů o školním prostředí:
A) Škola základ života
B) Obecná škola
C) Cesta do hlubin študákovy duše
Správné odpovědi na obrazový kvíz o filmech pro pamětníky:
1A, 2B, 3B, 4A, 5C, 6A
Zdroje: rozhlas.cz, denik.cz, csfd.cz