Petr Vacek bydlí tak, jak jste kdysi možná bydleli i vy: Záchod splachuje kýblem s dešťovou vodou
Petr Vacek není jen výborným hercem, ale také oddaným ekologem. Právě proto se snaží žít tak, aby co nejméně zatěžoval planetu. Tomu přizpůsobil i své bydlení.
Herec Petr Vacek je divákům známý především ze seriálu Ulice. V něm ztvárňuje postavu ekologa Tomáš Jordána. S ním má herec mnohé společného. Hlavně pak lásku k přírodě a ekologický přístup k životu. Petr Vacek je dokonce členem Rady Greenpeace ČR. Je proto naprosto jasné, že i jeho bydlení je v souladu s udržitelností a je ekologické. Ne vždycky tomu tak ale bylo.
Dům zdědil po rodičích
Petr Vacek žije v Praze v řadovém domku 5+1. Ten ovšem nebyl postaven coby udržitelná a pasivní stavba. Dům, který pochází z 80. let, herec totiž zdědil po svých rodičích.
Aby bylo stavení co nejvíce ekologické, musel se herec pustit do velké rekonstrukce. Dům proto nechal důkladně zateplit a zároveň do něj nainstaloval různé moderní vymoženosti, jako je například systém rekuperace vzduchu.
„Vzduch z místností se odvádí pod střechu, tam je výměník a ten teplý vzduch, který jde ven, předá teplo tomu vzduchu, který jde dovnitř. Takže větráte, ale neztrácíte tolik teplo. A když ten barák takhle zateplíte a utěsníte, tak má sklon vlhnout, ale tohle nucené větrání tomu zabrání,“ vysvětlil herec před časem v rozhovoru pro Blesk.
Splachuje dešťovou vodou
Petr Vacek to myslí s ekologií smrtelně vážně, a tak nikoho asi ani nepřekvapí, že nechce nijak plýtvat nejen elektřinou a plynem, ale také vodou. Na toaletě tedy nesplachuje čistou vodou z vodovodu, neboť by jí byla přece jen škoda.
„Maminka tady původně chtěla v každém patře záchod. Do jednoho se nosí dešťová voda ze dvorka, o patro výš se využívá voda z vany po koupání,“ prozradil Petr Vacek.
Solární systém a fotovoltaika
Představitel Tomáše Jordána se snaží co nejméně používat i dodávanou elektřinu. Před nedávnem herec na střechu domu nainstaloval několik solárních panelů, které mu během slunných dnů vyrábějí energii. Vodu pak ohřívá prostřednictvím solárních trubic.
Ty dnes ovšem považuje tak trochu za zbytečnost a mrzí ho, že nemůže vodu ohřívat přes fotovoltaiku. „Bohužel jsem na začátku neinstaloval tyto technologie systematicky, ale tak nějak náhodně, jak zrovna přišly. Když jsem rekonstruoval dům, tak jsem tehdy nechal udělal ohřev vody solární, ale ne na fotovoltaiku,“ uvedl herec pro magazín Dřevostavitel.
Nahromaděnou energii chce posílat dál
Ne všechnu energii, kterou fotovoltaika vyrobí, Petr Vacek ve své domácnosti zužitkuje. Proto by ji rád posílal dál. To mu ale momentálně znemožňuje dodavatel energie.
„Rád bych vyřešil smlouvu s mým distributorem, protože já nesmím prodávat přebytky do sítě. Dřív to bylo možné, ale teď už to nejde. Musí na to být uzavřená speciální smlouva. A když už to na střeše mám a energie je nadbytek, tak proč to neposílat do sítě. Nic na tom nevydělám, ale alespoň může být větší množství ekologicky získané energie,“ svěřil se herec.
Domácí prací sliz i koule do koupele
Petr Vacek je zkrátka ekologem tělem i duší. Aby toho nebylo málo, rozhodl se během covidu nahradit i komerční prací prostředky a bomby do koupele, které jsou mnohdy plné chemikálií.
„Během covidu jsem byl nezaměstnaný, takže jsem měl času spoustu. A začalo mě to bavit. Prací sliz, ten se dělá z prací sody a mýdla. A koule do vany se dělají z kyseliny citronové, jedlé sody, ze škrobu, oleje, který si chcete dát do vany, koupací soli a bylinek. Taky z lahví řezačkou dělám skleničky. Prostě dávat druhý život věcem, to mi dává smysl,“ vysvětlil herec, který neplýtvá ani vlastní močí. Tu vylévá na kompost.
„Všichni naši předkové měli kadibudku a všechno, co vyčurali a vykadili, dávali na hnůj a poté se to vozilo na pole,“ vysvětlil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Zdroje: CNN Prima NEWS, Blesk, drevostavitel.cz