Jak bydlí Jan Hřebejk: Dům plný luxusního nábytku je architektonickým skvostem. Přesvědčte se sami
Přestože režisér Jan Hřebejk žije v Praze, jeho dům je obklopen zelení a přírodou. Nachází se ve strmém svahu a přístup do něj vede pouze po úzkém schodišti. Svůj domov si zařídil velmi vkusně a kromě toho je objekt zajímavý také po architektonické stránce.
Dům, který si pro sebe Jan Hřebejk vybral, se nachází v pražské ulici Na Hřebenkách. Jedná se o řadový dům, který byl postaven v 70. letech dvacátého století. Jeho obytná plocha činí 175 metrů čtverečních, což je pro rodinu poměrně velkorysý prostor. Režisérův domov byl před několika lety zrekonstruován a zmodernizován architektkou Dagmar Štěpánovou.
Umělec si přál, aby jeho bydlení bylo útulné a zároveň propojené s přírodou. Dalším požadavkem byl také důraz na uměleckou stránku věci. Štěpánová svůj úkol splnila na jedničku. Vytvořila prostorné společné prostory, ve kterých se obyvatelé domu mohou scházet, zároveň ale mají dostatek soukromí v ložnicích a koupelnách.
V prvním patře domu byla přistavěna krásná prosklená terasa. Díky ní je v domě mnohem více světla a také byly propojeny různé části obydlí – a to kuchyně, obývací pokoj i jídelna. Dominantou odpočinkové zóny je krásný krb, který byl ozdoben červeným travertinem.
Jan Hřebejk se koupe ve skleněné krychli
Z této části domu vede schodiště do dalšího poschodí, ve kterém jistě zaujme moderní koupelna umístěná ve skleněné krychli. Nedostatku soukromí se ale není třeba obávat. Zajišťuje ho totiž závěs, který skryje vše, co má zůstat očím druhých utajeno. Dále zde najdeme dva dětské pokoje s výhledem do zeleně, ve kterých se člověku naplní srdce vnitřním klidem.
Přízemí poté ukrývá ložnici s kuchyňským koutem, druhou koupelnu a také pracovnu, ve které je dominantou krásná knihovna a ze které je možné vyjít rovnou do zahrady. Ta kromě prostoru pro soustředění slouží také jako druhý společenský prostor.
Barvy v domě jsou zvolené poměrně odvážně. Najdeme zde červený a žlutý travertin, což je hornina podobná vápenci, březové dřevo a tmavý mahagon. Osobitý styl navíc doplňují umělecká díla.
Umělecká díla a nábytek si Jan Hřebejk vybral sám
„Zařízení, nábytek a závěsné lampy si klient sám koupil v různých bazarech a antikvariátech ve spolupráci s akademickým malířem Miroslavem Bednářem, který mu pomohl s úpravou bytu,“ vysvětlila architektka Štěpánová.
„Při rekonstrukci jsme se snažili reagovat na požadavky klienta: Přivítali jsme jeho otevřenost, odvahu z hlediska barevnosti a netradičních kontrastů a kombinací materiálů, které kombinují propracované a ušlechtilé (drahé) materiály s nejběžnějšími levnými jednoduchými variantami,“ dodala.
Krásnou vilu vyměnila rodina za život na hausbótu
Dále vysvětlila, že rodina Jana Hřebejka dříve žila na hausbótu, kde byli všichni zvyklí sdílet prostory dohromady. Z toho také architektka vycházela při přemýšlení o tom, jak by měl dům po rekonstrukci vypadat.
„Rodina Hřebejkových trvale žila na hausbótu na pražském Smíchově. Život na hausbótu odráží jejich životní styl, potřebu žít v obklopení přírody a zároveň ve městě. Stejně jako jsou na hausbótu prostorově potlačené ložnice a koupelna, se v jejich novém domě tento prostorový princip opakuje,“ vysvětlila autorka projektu.