Tři nejhorší zlozvyky, které každý Čech dělá u televize. Vyhněte se jim a zbavíte se migrény i nespavosti
Večerní seriál nebo film? To je ideální způsob odpočinku pro většinu populace. Mnozí dokonce u obrazovky, ze které vyzařuje modré světlo, usínají, protože preferují určitý zvuk v pozadí. Jenže co dělat, když se objeví příznaky jako zarudlé oči či bolest hlavy? Toto jsou zlozvyky, kterým byste se měli při sledování televize vyhnout.
Pokud sledujeme televizi nevhodným způsobem, můžeme si zadělat na zdravotní problémy. Obklopovat se elektronikou těsně před spaním není vůbec ideální, zvláště pak pokud jsme předtím třeba strávili celý den prací na počítači.
Obrazovka zatěžuje oči. Není tak divu, že se po dlouhém zírání na televizi můžeme cítit unaveně, máme zarudlé oči a třeba nás i bolí hlava. Zrak navíc přirozeně trénujeme tím, že měníme subjekty, na které se soustředíme a které sledujeme. Prakticky by se dalo říct, že tak „přepínáme“ z hledění nablízko a do dálky. Sledování obrazovky ovšem vyžaduje i několik hodin zraku zaměřeného pouze na jedno místo.
Modré světlo
Pokud si navíc zhasneme, ozařuje nás modré světlo, které oči namáhá ještě více. To samé se týká modrého světla, které vyzařuje obrazovka mobilního telefonu! Modré světlo navíc negativně ovlivňuje i spánkový cyklus, schopnost usínání a může nás udržet déle vzhůru. Narušuje totiž přirozenou produkci melatoninu, hormonu, který je zodpovědný za kvalitní spánek.
Výsledkem může být extrémní únava, avšak neschopnost usnout nebo špatná kvalita spánku a následná únava po probuzení. Pokud ale spíme kratší dobu, než bychom potřebovali, tělo nemá šanci se dostatečně zregenerovat. To se týká i zraku…
Nesledujte tedy televizi do pozdních nočních hodin. Možná máte večerku v deset večer, ale nakonec se rozhodnete, že dokoukáte poslední sérii svého oblíbeného seriálu. Nakonec tedy usnete až ve dvě ráno. Výsledek? Únava, špatná kvalita spánku, nedostatek odpočinku nebo už zmíněná bolest hlavy. Raději tak vyměňte poslední chvilky před spaním za čtení při lampičce s teplým světlem nebo třeba za meditaci či povídání si s partnerem.
Nastavte si také správně samotný jas obrazovky. Obrazovka televize by neměla být příliš jasná, kupodivu ale ani přespříliš tmavá. Snažte tedy se o to, aby byl jas pro oči přirozený a oči z něj po vstupu do místnosti nebolely. V prosvětlených místnostech může tmavá obrazovka oči namáhat, pokud máte ale zhasnutá všechna světla v ložnici, ujistěte se, že vás obrazovka naopak přehnaně neoslňuje.
Pokud potřebuje brýle, nestyďte si je například na čtení titulků nasadit. Ujistěte se však, že používáte správné brýle se správným počtem dioptrií. A nebo si titulky v nastavení televize zvětšete.
Modrého světla se pokud možno snažte vyvarovat. Existují speciální brýle, které jej dokáží efektivně blokovat, dále můžete na svém zařízení zapnout nějaký druh nočního režimu. Zařízení pak často nabízejí i speciální filtry, které sníží záření. A pokud můžete, nesledujte před spaním obrazovku vůbec.
Bolest hlavy
Svou roli hraje také poloha, ze které televizi sledujete. Televize, která je příliš blízko, může oči zbytečně namáhat. Obecně se tvrdí, že by měla být obrazovka od pozorovatele vzdálena asi necelé tři metry. Tady ale samozřejmě záleží i na velikosti televize. Pokud pak sledujete televizi ve špatné poloze, můžete si tak nevědomky v důsledku namáhání krční páteře přivodit například právě bolest hlavy.
Unavené a zarudlé oči
Pomoci mohou i pravidelné přestávky. Pokud zrovna běží v televizi reklama, jděte se protáhnout a kontaktu s obrazovkou se vyhněte. Zkuste pak oči procvičit tím, že se budete dívat do dálky a postupně zaměřovat. Pokud pracujte na počítači, mělo by být takové cvičení vaším denním chlebem. Oči pak můžete procvičovat i dalšími pohyby.
Unaveným a zarudlým očím můžete ulevit i očními kapkami. Nepřehánějte to s nimi ale a naučte se oči během dne zbytečně nenamáhat. Pokud se pak díváte na televizi v noci, rozsviťte si při tom malou lampičku, abyste vyrovnali světelný kontrast v místnosti.
Zdroje: cnet.com, health.ucdavis.edu