Pamatujete krásný hrad z pohádky Ať žijí duchové? Dnes je to totální ruina, která sotva stojí. Podívejte se sami
Když se skřítkové tesaři dali v pohádce Ať žijí duchové! do práce a čarování, ze zříceniny se rázem stal krásný hrad s novou střechou. Pokud ale očekáváte, že ji měl i ve skutečnosti a filmaři si za hrad Brtník zvolili krásnou a zachovalou stavbu, pletete se. Proč si tedy dali tolik práce s triky?
Hrad Brtník v České republice nenajdete. Tahle starobylá stavba z pohádky Ať žijí duchové! se ve skutečnosti jmenuje Krakovec. A vypadá ještě hůř než zřícenina, kterou můžeme vidět na obrazovce. Má jen pár obvodových zdí, smutně prázdné otvory po oknech a namísto střechy na zdech roste tráva a nálety.
Pohádka Ať žijí duchové! měla premiéru v roce 1977 a hrad tehdy vypadal hodně podobně jako dnes, respektive o trošku lépe. V první části příběhu o dětech, které touží vybudovat si svou vlastní klubovnu v hradních prostorách, ho ostatně můžete sami vidět.
Děti z blízké vesnice se ho rozhodly vlastními silami dostavět, s čímž jim nakonec pomohl dobrosrdečný duch rytíře Viléma z Brtníku (Jiří Sovák). Hrad tak dostal nejprve krovy a následně krásnou novou střešní krytinu. A leckdo si dodnes myslí, že takhle doopravdy vypadá.
Filmaři si zříceninu Krakovec zamilovali
O hradu Krakovec můžeme směle říci, že je úplná ruina. Sice jde o státní hrad, ale nedostává takovou péči jako jiné podobné stavby (například hrad Kašperk byl ruinou velmi dlouho a v posledních letech prochází rozsáhlou rekonstrukcí).
Krakovec je i nadále zřícenina a nijak se to nemění. Střechu žádnou nemá – a ať se v něm pohybujete kdekoliv, nad hlavou máte jen nebe a kolem sebe polorozpadlé kamenné zdi ohlodané zubem času.
Jeho dostavba v pohádce Ať žijí duchové! je tak celá jedním velkým trikem. Hrad se střechy nikdy nedočkal, ale filmaři potřebovali, abychom si mysleli, že byl díky velkolepému kouzlu krásně opraven.
I to, že se hrad nachází na kopci kdesi na samotě, je jen filmový klam. V jeho blízkém okolí se nacházejí další domy a stavby a hrad je jen na mírně vyvýšené plošině nad nimi. Scéna, při níž děti s ředitelem školy (Vlastimil Brodský) urputně jedou „hradní střelou“ do příkrého kopce, je také hodně přibarvená – na Krakovec vede pohodlná cesta.
Natáčel se tu i Princ a Večernice
Hrad Krakovec se objevil i v další pohádce – Princ a Večernice. Šlo o sídlo čaroděje Mrakomora (Radoslav Brzobohatý), kde se s ním utkal udatný princ Velen (Juraj Ďurdiak). Ve scénách, kdy bojují na hradbách polorozpadlého hradu, vidíte skutečný Krakovec.
Ono sklepení, kde Mrakomor vězní krásnou Večernici (Libuše Šafránková) a kde se temným kouzlem začne vše náhle měnit a bortit, ale už na Krakovci není. I tady nás filmaři oklamali a nic podobného na tomhle hradě nenajdete.
Za Krakovec si pěkně připlatíte
Ve své době šlo prý přitom o luxusní středověké sídlo, které bylo chloubou svého okolí – a před svým upálením na něm nějaký čas pobýval dokonce i Mistr Jan Hus. Býval to spíš zámek než hrad a podle historiků měl reprezentativní funkci a byl plný nejlepšího vybavení. Byla v něm i nádherná kaple s presbytářem a úžasnou klenbou. Dnes z ní zbyly jen trosky.
Na filmový hrad Brtník se přitom můžete vydat i vy. Nachází se jižně od Rakovníka a po celý rok se v něm koná řada různorodých společenských akcí a setkání. Na to, že jde o zříceninu, se ale připravte na pěkně mastné vstupné – dospělý nad 25 let věku platí 120 Kč, člověk mezi 18 a 24 lety zaplatí 100 Kč, dítě nad 6 let hradí 40 Kč. Senioři mají vstupné za 100 Kč, ZTP taktéž. Rodina tak za prohlídku může utratit nečekaně mnoho peněz.
Ale pokud patříte k filmovým fanouškům a rádi navštěvujete místa, která okouzlila televizní štáby, pak to určitě stojí za to.
Zdroje: csfd.cz, hrad-krakovec.cz