Nejhorší večerní zlozvyk každého Čecha: Kdo se ho odnaučí, zachrání své zdraví a prodlouží si život
Ať už jdete spát brzy, nebo pozdě, ráno se budíte bez energie a celý rozlámaní? Dost možná je to tím, že se dopouštíte jednoho z nejčastějších spánkových zlozvyků. Spíte ve špatné poloze. Tuhle chybu ale dělá většina z nás a neuvědomíme si ji, dokud už není příliš pozdě.
Každému člověku se spí nejlépe v jiné poloze. Někdo preferuje polohu na levém boku, jiný na pravém. Další spí na břiše a jiní schoulení v embryonální poloze. Někdo má rád pod hlavou vysoko, a tak neváhá mít dva i tři polštáře. A někdo spí naopak úplně bez polštáře na rovině. To vše může nakonec ovlivnit, jak dobře a jak kvalitně se vyspíme.
Vědci se ovšem shodují, že většina našich spánkových poloh je úplně špatně. I když se nám tak dobře odpočívá a naplno nám to vyhovuje, naše páteř má obvykle úplně jiný názor. A čím déle budete v nevhodných polohách setrvávat, tím více bude i v noci páteř zatěžována – což se jednou projeví na na vašem zdraví a budete trpět bolestmi.
Spaní na zádech je nejzdravější
Nejlepší polohou pro spánek je ta na zádech, s rukama upaženýma podél těla a nohama nataženýma. Je to nejpřirozenější poloha pro naše záda, páteř je v optimálním položení a nijak si ji nekřivíme. Pokud se naopak v noci choulíte a přitahujete si kolena skoro až k bradě, páteř tím nesmírně trpí. A například poloha na břiše je zase velmi nevhodná pro krční obratle – abychom se neudusili, musíme mít hlavu vybočenou a tím si nepřirozeně namáháme právě krční páteř.
Teoreticky je ještě docela ucházející poloha na boku. Ale zásadním předpokladem je, že se u ní nesmíme nijak kroutit. Z polohy na zádech je zkrátka potřeba přetočit se na bok a nechat nohy opět natažené nebo jen mírně pokrčené a ruce volně podél těla. Pokud se začneme přetáčet napůl na břicho, opět dojde ke zkroucení páteře. A z dlouhodobého hlediska to pro ni není vůbec zdravé, natož přirozené.
Čím déle v nevhodné pozici spíte, tím větší zátěží to pro páteř představuje. V noci se přitom tělo snaží regenerovat a týká se to i páteře, která je u většiny z nás přes den neúměrně zatěžovaná. Jenže pokud jí v noci nedopřejeme odpočinek, vrátí nám to druhý den ráno bolestmi zad, pocitem rozlámání, únavy a v důsledku toho i špatnou náladou.
Správnou polohu se můžete naučit
Můžete samozřejmě argumentovat, že večer se sice snažíte usnout na zádech, abyste jim dopřáli to nejlepší možné, jenže během spánku se většina z nás mnohokrát přetáčí a mění pozice. A to aniž bychom si to uvědomovali. Jen těžko tak ovlivníte, abyste celou noc spali nehnutě v jediné pozici.
Navíc pro tělo není úplně nejzdravější trávit několik hodin v téže pozici, proto se o to ani nesnažte a například se neobkládejte ze všech stran peřinami, abyste se v noci nemohli ani pohnout. V důsledku toho byste ráno byli ještě rozlámanější a nevyspali se tak dobře.
Spaní ve správné pozici na zádech je ale možné začít trénovat. Úplně stačí, pokud se pokusíte na zádech usínat. A další večer znovu a pak zase. Tělo si na to postupně navykne. A i když jste byli zvyklí třeba choulit se do klubíčka, tak tato zdravá pozice se dá natrénovat – až vám to nakonec i večer bude připadat úplně přirozené. Pokud se pak v noci probudíte a zjistíte, že ležíte jinak, není nic snazšího než přetočit se zase na záda a spát dál.
Ráno díky tomu budete svěžejší, odpočatější a ustoupí i bolesti zad. Napomoci si k lepšímu zdraví můžete ale i dalšími prostředky. Starou proleženou matraci je vhodné vyhodit a vyměnit ji za kvalitní a tvrdší, která vám pomůže spát ještě lépe. A pokud jste zvyklí mít hodně polštářů pod hlavou, pokuste se ubírat je a dojít opět k jednomu nižšímu polštáři. Čím výš totiž hlavu máte, tím více ubližujete své krční páteři.
Zdroj: idnes.cz