Od října se zásadně mění pravidla hypoték: Pokud nějakou máte, můžete ušetřit desetitisíce
Trh s hypotékami se dál otřásá. Nemovitosti sice po raketovém zdražení už zlevnily a i úrokové sazby hypoték mírně klesají, ale přesto se děje mnoho nového a nečekaného. A tentokrát za to může naše vláda. Ten, kdo si vzal hypotéku včas, na ní přitom může vydělat.
S průměrným českým platem téměř není možné našetřit na vlastní nemovitost. I chata bez záchodu a koupelny se prodává za cenu okolo 2 milionů korun. Natožpak našetřit si na byt v Praze nebo na dům ve městě. Pro většinu lidí je proto hypotéka jedinou šancí, jak bydlet ve svém. Ale žadatelé o hypoteční úvěr by měli vědět, co se letos mění. A že na hypotéce nakonec mohou i prodělat – nebo naopak vydělat.
Zatímco kdysi byly mimořádné splátky hypotéky něčím velmi výjimečným a předčasné splacení úvěru banky zpoplatňovaly, postupem času se přístup bank změnil a většina z nich začala umožňovat mimořádné splátky. A často bez sankcí nebo jiných poplatků. Předčasné splacení hypotéky se tak mohlo leckomu vyplatit. Jenže to teď končí.
Od října je všechno jinak
Každá banka nabízí jinou úrokovou sazbu hypotéky, a tak lidé často přecházeli jinam. Jakmile jim skončila fixace, už u své banky nepokračovali, refinancovali hypotéku a přešli za výhodnější nabídkou. Pro banky to znamenalo (a stále znamená) hodně administrativy, ale není to zákonem zakázáno. A většina bank si za takovou „hypoteční turistiku“ neúčtovala ani žádné mimořádné poplatky nebo neudílela penále.
Od září 2024 je ale všechno jinak. Pokud se rozhodnete utéct od stávající banky a ještě vám neskončila fixace, banka má nově právo naúčtovat vám penále ve výši 0,25 % z předčasně splacené částky, a to za každý rok, který zbývá do konce vaší fixace. A ačkoliv se to může zdát jako drobná částka, tak pokud vám zbývá doplatit pár milionů, může jít rázem o tisíce až desítky tisíc korun.
Toto penále, které je pro klienty nevýhodné, má zabránit častým přechodům k jiným bankám. Pokud u své banky zůstanete i nadále, tak od října na tom de facto můžete vydělat, protože se vyhnete podobným sankčním poplatkům, které částku úvěru mohou nepěkně zvýšit.
Existují ale situace, kdy vám banka tento poplatek nemůže účtovat. Takže jde o další možnost, jak na tom můžete od října vydělat – ale musíte postupovat přesně podle pravidel. Banky vám totiž tento dodatečný poplatek nesmí účtovat po skončení vaší fixace (ta záleží na individuálním nastavení vaší smlouvy).
Stejně tak máte právo udělat jednou ročně mimořádnou splátku, která smí činit až čtvrtinu celkové částky vaší hypotéky. A tato mimořádná splátka je osvobozena od těchto zmíněných poplatků.
Při prodeji i rozvodu nic neplatíte
A co když se vám v manželství nedaří a rozvádíte se? Pokud společně vlastníte nemovitosti, tak při rozvodu dojde i na majetkové vyrovnání, převod jen na jednoho z manželů nebo možná dokonce na prodej nemovitosti. Musíte i v tomto případě bance platit poplatek, který nakonec může dosáhnout až 1 procento z nesplacené částky?
Naštěstí nemusíte. Právě prodej nemovitosti nebo rozvod jsou situace, které jsou zákonem vyjmuty z této povinnosti. Můžete tak být klidní. I když rozvod na klidu příliš nepřidá.
A co když naopak sháníte novou nemovitost? V tom případě se nevyplatí jít do první banky, na kterou natrefíte. Ideální je prostudovat si jejich nabídky a jít za tou nejvýhodnější. Buď můžete prohledávat jejich webové stránky a zkoušet si do online kalkulaček zadávat potřebné částky, splátky i dobu splatnosti, nebo využijte některý ze srovnávačů hypoték, kterých je na internetu mnoho.
Díky tomu budete za pár chvil vědět, která banka nabízí lepší podmínky. A po osobní schůzce s hypotečním poradcem možná zjistíte, že vaše hypotéka může být ještě výhodnější.
Zdroj: idnes.cz, novinky.cz, dumazahrada.cz