Oblíbený druh ovoce raketově zdražuje: Vyplatí se jej nakoupit do zásoby
V posledních pár letech vystřelily ceny potravin prudce vzhůru a leckdo už má problém udržovat si svůj předchozí životní standard. Ceny chleba, másla nebo zeleniny jsou oproti době před rokem či dvěma hodně nahoře. Ale zdražila například i jablka.
Existují potraviny, které si můžete nakoupit do zásoby a třeba i zavařit, zamrazit nebo si je jinak uchovat pro pozdější použití. A u těch, které prudce zdražují, tato „vychytralost“ platí dvojnásob. Letos se to kupodivu týká jablek. Těch bylo vždy dost, a to jak v supermarketech, tak i na tržištích. S příchodem podzimu navíc jejich cena klesala, protože nadešel čas jejich česání. Letos je ale všechno jinak.
Nečekaně silné jarní mrazíky zasáhly velkou část České republiky, a to zrovna v době, kdy kvetly jabloně, ale i další ovocné stromy. Řada zahrádkářů tím rázem přišla o veškerou úrodu – třešně, švestky, vinnou révu, jablka a hrušky. Právě jablka, která patří k nejoblíbenějšímu tuzemskému ovoci, přitom patří ke komoditě, která kvůli tomu i nejvíc zdražuje. A tak se vyplatí koupit si je co nejdřív, případně si vyčíhat dobrou akci.
Jablka stojí okolo 50 korun za kilo
Pryč jsou ty časy, kdy jste kilogram jablek mohli pořídit doslova za pár korun. I ta nejdražší a nejkvalitnější jablka stála pár desetikorun. Teď už je těch desetikorun ale výrazně více. Obchodníci uvádějí, že kilogram průměrných jablek se prodává za cenu okolo 50 korun. Což je zhruba dvojnásobek oproti obvyklým cenám.
I tak se ale občas můžete setkat s akcí na jablka, kdy se dají pořídit levněji. A teď, s příchodem podzimu, došlo ke sklizni těch podzimních, takže cena možná zase o malinko spadne. Ale i tak nebude nijak nízká.
Proto pokud někde narazíte na levná jablka, rozhodně se vyplatí nakoupit je. A ne pár kusů. Klidně si nakupte několik kilogramů, ať máte doma zásobu. Jablka jsou v tomto ohledu skvělé ovoce, které má dlouhou výdrž a dá se poměrně dobře a snadno skladovat.
Nejlepší je samozřejmě mít chladnější a temný sklep, kde je jablkům nejlépe a kde vám vydrží až několik měsíců. Pár se vám jich vejde i do chladničky. Ale uchovávat je můžete i ve spíži nebo na jiném temném místě se stabilní teplotou. Takže se dají docela dobře uskladnit třeba i ve sklepní kóji panelového domu.
Pro to, aby vám jablka vydržela a nezačala hnít, je zásadní, aby nebyla ve vlhku. Proto je ukládejte jen na suchá místa. Pakliže ve sklepě máte vlhko, neváhejte větrat, ať vlhkost vyženete. Jablka také nikam prudce nesypte, protože by se potloukla a pak by opět byla náchylnější k nahnívání. Je potřeba opatrně je poskládat jedno vedle druhého, nejlépe do prodyšné bedýnky – ať už půjde o nějakou papírovou, nebo o plastovou lorničku.
Jak zpracovat jablka?
Jablka se v kuchyni také dají docela dobře zpracovávat, aby vám dlouho vydržela a v případě potřeby vždy posloužila. Můžete je například nakrájet na tenké plátky a pak usušit – tyto jablečné křížaly jsou nesmírně chutné a přitom plné vitaminů. Jablka můžete také rozvařit a zavařit ve formě jablečných přesnídávek.
Teoreticky je můžete i zamrazit, i když na to nejsou příliš vhodná. Nebudou pak už chutnat jako čerstvá, ale po rozmrazení je můžete například použít do koláčů nebo k přípravě jiných pokrmů. Výborný je třeba také jablečný kompot, jehož příprava je snadná. A sladká jablíčka jsou pak výborná na chuť.
Při správném postupu vám přitom přesnídávky či kompoty vydrží neskutečně dlouho. A jablka plná vitaminů budete mít pořád po ruce, takže jejich zdražování v obchodech vás už vůbec nemusí trápit. Občas si pak koupíte jedno nebo dvě čerstvá jablka na chuť, ale jinak budete vědět, že máte doma své pečlivě připravené a trvanlivé zásoby.
Zdroj: seznamzpravy.cz, Newstream