Ryba, kterou si zamilují i děti: Je zcela levná, bez kostí, dá se připravit na tisíce způsobů a chutná božsky
Ryba je považována nejen za delikatesu, ale také zdravou součást jídelníčku. Bohužel ale panuje zažitá představa, že jsou ryby příliš drahé. Kromě toho některé strávníky odradí vybírání kostí z talíře. Dobrá zpráva je, že ani jedno nemusí nutně platit. Pouze se musíte poohlédnout po vhodném druhu ryby. Pak budou spokojeny vaše chuťové pohárky i peněženka.
Jednu dobu bylo v Česku nesmírně populární připravovat rybí pokrmy z pangase. Pangasius je ryba, která nemá téměř žádné kosti, obsahuje jen velmi málo tuku a protože jde o sladkovodní rybu, téměř není cítit rybinou. Kromě toho se dá koupit poměrně levně, a tak pangase například kupovalo mnoho rodičů, aby doplnili jídelníček svých potomků něčím zdravým.
Ve skutečnosti to ale není dobrá volba. Vzhledem k tomu, že nejde o mořskou rybu, řada důležitých látek jako Omega-3 mastné kyseliny se v něm téměř nenachází. Další problém pak představuje to, že pangas pochází z Vietnamu, kde se většina světové produkce chová na farmách na řece Mekong. Ta je ale velice znečištěná, a tak mnoho odborníků konzumaci pangase nedoporučuje.
Jeseter není příliš známá ryba, ale příjemně překvapí
Existuje ale dostatek lepších variant, po kterých můžete sáhnout bez obav. Poměrně levnou rybou, která nemá téměř žádné kosti, je například jeseter. Ten byl donedávna známější díky tomu, že právě z jeho jiker se připravuje kaviár, v poslední době se ale poměrně snadno dají sehnat také filety.
Kromě toho, že nemá téměř žádné kosti, je jeho kůže skoro bez šupin, což značně usnadní přípravu. Navíc chuťově připomíná kapra, který je v našich končinách velmi oblíbený. Na rozdíl od něj ale většinou nemá bahnitý chuťový podtón.
Tradiční mořská ryba se připravuje snadno
Další možností je treska. Jedná se o velmi oblíbenou mořskou rybu, kterou si v současnosti k jídlu vybíráme asi nejčastěji. Její kouzlo objevili lidé již dávno v minulosti, zjistili totiž, že chutná skvěle nejen čerstvá, ale také sušená. Tresčí játra jsou dnes považovaná za delikatesu a kromě toho obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Ne nadarmo si je s sebou na moře brali námořníci, aby neonemocněli kurdějemi.
Další velkou výhodou je, že treska sama o sobě chutná tak dobře, že ji není třeba příliš kořenit a příprava je tak velice rychlá. Navíc má velmi jemné a pevné maso, takže ji lze upravovat na mnoho způsobů.
Odborníci konzumaci ryb doporučují
Nejlepší je samozřejmě konzumovat ryby čerstvé, ovšem ne vždy je dostupná možnost je pořídit. Proto není špatně ani sáhnout po mražené rybě, případně tu čerstvou zamrazit do zásoby. V takovém případě je ale potřeba ji předem omýt, osušit a naporcovat. Balit by se poté vždy měly porce zvlášť.
Odborníci doporučují, aby se každý týden ryby ve vašem jídelníčku objevily. Ideální množství je prý zhruba 400 gramů týdně a rozhodně se nemusíte bát ani ryb tučnějších, jako je například losos, makrela nebo tuňák.
Konzumace ryb je velmi zdravá – může napomoci zvýšit vaši obranyschopnost. Ryby snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a krevních sraženin. Pomohou také snížit cholesterol a jsou významným prvkem prevence cukrovky.
Zajímejte se, odkud vaše ryba pochází
Rybný průmysl má ale samozřejmě také svou stinnou stránku. Jako v případě pangase nejsou vždy ryby chované v ideálním prostředí, a to se poté může projevit na jejich kvalitě. Ryby, které jsou vystaveny toxickému prostředí, mnoho ze svých zdravotních benefitů ztrácí. Rybolov zase může představovat problém z hlediska ochrany přírody. Proto je vždy lepší, pokud je možnost, abyste volili takové zdroje ryb, které zákazníkům garantují nejen kvalitu, ale také etiku.
Zdroje: Prozeny.cz, Ferpotravina.cz, Novinky.cz, iDNES.cz