Nález šokoval i ostřílené archeology: Pod mayskou pyramidou objevili složitý systém, patřil k nejlepším na světě
Starověké město Tikal v Guatemale skrývalo až donedávna obrovské tajemství. Antropologové totiž nedávno zjistili, že starověcí Mayové vybudovali jeden z nejstarších filtračních systémů vody na světě. Ten používali před více jak dvěma tisíci let! V té době byla například oblast Čech osídlena keltskými kmeny a Římská říše byla na vrcholu moci.
Filtrace vody, jaká nemá obdoby
K filtraci pitné vody používali přírodní nerost zeolit, který obsahuje křemík a hliník a má schopnost zachycovat nečistoty, toxiny a těžké kovy. Ten se používá dokonce dodnes. Mayové pak spolu s ním využívali ještě křemenného písku.
Filtrační systém byl objeven v nádrži Corriental s kapacitou neskutečných 58 milionů litrů. Filtrační systém byl pravděpodobně umístěn za kamennými stěnami. Jedná se o zdi postavené z kamenů bez použití malty. Této technice se pak přezdívá metoda suchého zdiva, kdy musí být kameny přesně usazeny tak, aby svou vahou držely pohromadě i bez pojivého prvku.
Zeolit byl společně s křemennými krystaly velikosti podobné hrubému písku uložen za tkanou bariéru, která sloužila jako filtrační vrstva před tím, než voda vstoupila do nádrže. Tkaná bariéra mohla být zhotovena z nejrůznějších přírodních materiálů a fungovala prakticky jako jemná síťka, která umožňovala vodě volně protékat, přičemž zachytávala nečistoty. Filtrační materiály dováželi Mayové podle výzkumů z vulkanické oblasti, která byla od města vzdálená asi na 30 kilometrů.
Voda byla otrávená
Město Tikal bylo vystavěno na porézním vápenci, který během suchých období způsoboval problémy se zadržováním vody. Město mělo navíc problém s kontaminací vody i kvůli přítomnosti rumělky, která obsahuje sulfid rtuti. Tu sice využívali Mayové během rituálů nebo k malbám, pít takto „obohacenou“ vodu ale rozhodně nemohli.
Nebezpečný koktejl by jim mohl poškodit nervový systém a ledviny. Starověká civilizace si s takovým problémem ovšem poradila hravě. Co činí objev o to zajímavější je fakt, že se k využívání zeolitu k filtraci vody znovu přešlo až ve dvacátém století…
Jak filtrovaly vodu další kultury?
A co jiné kultury? Staří Egypťané filtrovali vodu pomocí jednoduché techniky, tedy takzvaným sedimentováním, kdy vodu nechávali usadit. Kal pak pozvolna klesal na dno. Kromě toho využívali i písečných filtrů k odstranění nečistot.
V Řecku a Římě se pitná voda filtrovala pomocí pokročilých vodohospodářských systémů. Řekové používali podobné filtry jako Egypťané, kromě písku využívali i filtry štěrkové. To Římané vynalezli systémy, pomocí kterých dokázali nejen vodu filtrovat, ale také zadržovat dešťovku. Aby pak voda lépe chutnala, používali uhlí.
V Indii využívali lidé látkové filtry, vodu nechávali projít jak pískovým, tak uhlovým filtrem. Vodu také pro dezinfekci vařili. Ve starověké Číně využívali sedimentace a přírodních filtrů z písku a kamenů. V Africe se pak používaly kromě písečných filtrů i bavlněná plátna či porézní kameny a dřeva.
Mayové zůstávají záhadou
Mayové byli na svou dobu opravdu nezvykle vyspělou civilizací. Žili v oblasti Mexika, Guatemaly, Belize anebo Hondurasu. Byli velice vyvinutí na poli architektury, jsou ostatně notoricky známí pro své pyramidy a majestátní chrámy. Měli ale i vysoce rozvinutý kalendářní systém a skvěle ovládali astronomii s matematikou. Jako jedni z prvních také objevili nápoj, který dnes známe jako horkou čokoládu.
Z filmů si jejich kulturu pamatujeme i kvůli obětinám. Mayové totiž uctívali mnoho bohů a skutečně praktikovali v rámci krvavých rituálů i lidské oběti. Věřili totiž, že je smrt nutností k tomu, aby zajistili přirozený chod života na Zemi a zachovali tak jeho stabilitu. Věřili v určitý cyklus, kdy krev živila bohy a dodávala jim energii.
Mayové nevymřeli, dnes na světě existuje několik milionů jejich potomků, kteří si svoji kulturu a tradice bedlivě střeží.
Dnes je město Tikal oblíbenou turistickou destinací, kde naleznete velkou spoustu památek a archeologických vykopávek, rozhodně tedy stojí za návštěvu. Najdete v něm Chrám Velkého Jaguára, který sloužil jako hrobka mayského krále Jasawho Chan K’awiiila I. anebo Chrám Masek postavený pro královu manželku. Pyramidy a chrámy nesloužily pouze jako pohřebiště, ale také k náboženským obřadům a byly vnímány jako centrum politické a duchovní moci města.
Zdroje: thearcheologist.com, milujemekameny.cz, whc.unesco.org, poznatsvet.cz