Tyto aplikace vás sledují na každém kroku: V telefonu je má 99,9 % uživatelů
Soukromí je poměrně křehká věc. Nikdo by asi nebyl rád, kdyby ho někdo sledoval na každém kroku. I přesto se to ale děje, aniž byste o tom měli tušení. Některé mobilní aplikace vás totiž doslova šmírují. Tušíte, které to jsou a proč to vůbec dělají? A dá se proti tomu nějak bránit?
Umíte si představit, že byste nepoužívali žádné aplikace? Většina lidí si to nejspíš již představit neumí. Potřebujeme je ke komunikaci, bankovním operacím, nakupování nebo dokonce sledování důležitých ukazatelů týkajících se našeho zdraví.
Mnoho z těchto aplikací o nás shromažďuje data, sleduje naši polohu a další věci. Nejděsivější na tom je, že to většinou dělají s naším souhlasem, i když si to neuvědomujeme.
Aplikace od nás dostávají zelenou
Pokaždé, když dojde k instalaci nové aplikace, položí vám pravděpodobně dotaz, zda souhlasíte s podmínkami užívání. Následuje velmi dlouhý a zpravidla velmi nudný výčet všech pravidel, který jen prolétneme očima a odškrtneme, že jsme ho četli.
Nevědomky tak dáváme souhlas k tomu, aby aplikace shromažďovala data pro svoje účely, jako je například zlepšování uživatelského prostředí nebo vychytávání chyb. Někdy ale odsouhlasíme také poskytování našich dat třetím stranám. To se obvykle děje kvůli cílené reklamě.
Některé slídící aplikace denně používáme
První příklad aplikace, kterou pravděpodobně používáte a pokládáte ji za důvěryhodnou, je YouTube. Pokaždé, když vyhledáte video, až 42 % vašich osobních dat je odesláno třetí straně. Následně se můžete podivovat nad tím, jak je možné, že jsou vám reklamy ušité takto na tělo.
To ale zdaleka není mezi aplikacemi největší „hříšník“. Velmi špatně dopadla například společnost Instagram, která pošle dál neuvěřitelných 79 % vašich osobních údajů, které se jí podaří zjistit. O mnoho lépe na tom přitom není ani Facebook, který sdílí 57 % vašich dat.
Kupodivu ale data sbírají i aplikace, do kterých byste to možná neřekli. Až 36 % vašich dat totiž se třetí stranou sdílí velmi oblíbená jazyková aplikace Duolingo.
Obrana je pouze manuální nastavení
Řada z těchto aplikací vás přitom sleduje dokonce i tehdy, jsou-li vypnuté. Například telefony od firmy Apple nedovolují aplikacím vytvářet jakoukoliv činnost, pokud jsou zrovna na pozadí nebo úplně vypnuté. Ve chvíli, kdy taková aplikace vytvoří upozornění, je ale na kratičký okamžik aktivní a právě v tuto chvíli tak může sbírat vaše data. Jedinou obranou, jak se chránit, je v nastavení aplikace veškeré notifikace manuálně vypnout.
Něco podobného se přitom údajně děje také v případě Androidu a existuje podezření, že data získaná skrze notifikace využívají vlády například ke sledování určitých lidí.
Zrovna tak některé z aplikací sledují vaši polohu. To se ale dá ovlivnit poměrně snadno, protože jim v nastavení telefonu můžete polohové služby zkrátka zakázat, nebo jim je umožnit pouze ve chvíli, kdy aplikaci aktivně používáte.
Zdroje: iDNES.cz, TN.cz, Letemsvetemapplem.cz