Vyhněte se namátkové silniční kontrole: Čeho se vyvarovat, aby vás policie nezastavila?
Silniční kontrola je doslova noční můrou pro většinu řidičů. Je možné nějak ovlivnit, aby si vás policisté náhodně nevytipovali? Samozřejmě kromě toho, že budete dodržovat předpisy a nijak nevyčnívat z davu. Jenže ani to vždy nefunguje. Možná si kladete otázku, jak je možné, že někteří řidiči mají štěstí a policie je při namátkové kontrole nikdy nezastaví, zatímco jiní se s tím setkají několikrát za rok. Podle policistů se nejedná o zcela náhodné jednání.
Co policii jednoznačně zaujme, jsou určité detaily, které by vás patrně vůbec nenapadly. Jedná se například o běžné doplňky, jako jsou sluneční brýle. Pokud si je nasadíte za volant v době, kdy skutečně svítí slunce, je to v pořádku. Někteří lidé si je ale vezmou i tehdy, když je zataženo, a to skutečně působí na policisty jako červený hadr na býka. A víte proč? Protože lidé jimi často zakrývají červené oči, které jsou typické po požití alkoholu. Jednoduše řečeno, pohled do očí dokáže říci více než tisíc slov.
Policie si všímá detailů
Nezapomínejte, že za volantem nejste neviditelní a policisté vás vidí i z dálky, pokud mají dalekohled. Snadno si všimnou nejen podezřelých doplňků, ale také vašeho chování – skloněná hlava, zběsilé pohyby nebo vztyčený prostředníček, kterým chcete policii naznačit, co si o nich myslíte. Tím vším si můžete pěkně „zavařit“.
„Řidiči s kapucí na hlavě nás okamžitě zaujmou. Máme pocit, že se před námi chtějí ukrývat,“ prozradil policista Autosalonu. Doplnil také, že si vybírá vozy určitých značek. Jedná se o ty, které jsou velmi časté – například Škoda, Peugeot či Volkswagen. Ovšem na druhou stranu policii zaujmou také sportovní a luxusní vozy, jako jsou Ferrari či Porsche. Tuto „indicii“ však řidiči jen stěží ovlivní.
Pozor také na tuning, na který je policie velice citlivá. Jestliže má řidič na voze nehomologované díly, vzbudí zájem téměř kohokoli, policie nevyjímaje. Navíc za to může zaplatit tučnou pokutu. Hlučné výfuky, odstraněné tlumiče nebo modifikované motory mohou být rušivé a překračovat povolené limity hluku, což je důvod, proč může policie zasáhnout.
A čím naprosto jistě silniční hlídku upoutáte, to je způsob jízdy, který se nějak vymyká normálu – rychlá jízda, kličkování, střídání pruhů, nebezpečné předjíždění. Toho si hlídka snadno všimne a bude mít rozhodně důvod, proč zastavit právě vás.
V poslední době nás trápí ještě řidiči skútrů, kteří rozvážejí jídlo. Mnohdy totiž nemají řidičské oprávnění a je jim to úplně jedno,“ zmínil policista.
Čím starší auto, tím podezřelejší
Dále také platí, že čím starší auto, tím větší pravděpodobnost, že si vás policie vytipuje. To je však logické. V tomto směru mají výhodu řidiči novějších vozů oproti těm, kteří řídí auta, jež by se dala zařadit mezi veterány. U starších vozidel je totiž větší šance, že budou mít technické nedostatky, jako jsou nefunkční světla, opotřebované pneumatiky nebo problémy s brzdami. Policie se při silničních kontrolách zaměřuje na to, zda vozidlo splňuje technické požadavky a je bezpečné pro provoz. A to nemluvě o emisích.
Zkrátka, i když to oficiálně nikdo nepřizná, policie neměří všem stejným metrem. To dokazuje i video ze Slovenska, na kterém se senior rozčiluje, že nemůže pořádně fouknout do přístroje na měření alkoholu. Také zmiňuje, že ho policisté pravidelně zastavují, i když se ničeho nedopustil. A důvod? Starší vozidlo, které se policii zkrátka příliš nezdá.
Co je potřeba předložit při namátkové kontrole?
Pokud vás zastaví hlídka policistů, snažte se zachovat klid. Policie běžně kontroluje technický stav vozidla a povinnou výbavu. Dále je potřeba mít u sebe následující doklady – řidičský průkaz, malý technický průkaz a zelenou kartu.
Občanský průkaz není nutné při namátkové kontrole předkládat. Tento doklad ukazujete pouze při podezření ze spáchání přestupku nebo trestného činu, k čemuž vás může vyzvat silniční kontrola. Ovšem je vždy dobré mít občanský průkaz u sebe.
Zdroj: klik.cz, autosalon.tv, autozive.cz