Proč jednou pro vždy přestat nabíjet mobil přes noc. Totálně si likvidujete baterku
Výdrž a životnost baterie jsou pro spoustu uživatelů důležitými faktory při výběru mobilního telefonu. Věděli jste ale, že funkčnost baterky můžete dramaticky ovlivnit správnými nabíjecími návyky? V tomto článku se podíváme na tipy a triky, jak prodloužit výdrž vašeho mobilu.
Dnes mobilní telefony využíváme téměř ke všemu, proto je také drtivá většina lidí denně nabíjí, při frekventovaném používání dokonce i vícekrát za den. Novější smartphony již disponují funkcemi, které vaši baterii chrání před zničením, nicméně každá baterie po čase degraduje. Správným nabíjením ale můžeme tento proces oddálit a kapacitu baterie zachovat.
Noční nabíjení
Zapojit telefon do nabíječky a jít spát – pohodlný způsob nabíjení, který praktikuje mnoho z nás. Ráno se vzbudíme k plně nabitému zařízení a nemusíme nic řešit. Nechání telefonu dlouhé hodiny na nabíječce je ale velkou chybou. Nemusíme se sice bát, že bychom mobil ‘přebili’, protože se nabíjení po dosažení 100 % zastaví. Nicméně několikahodinové připojení snižuje životnost baterie. Nabíjení přes noc urychluje její stárnutí a je zbytečné, jelikož se většina moderních telefonů nabije za cca 1 hodinu. Je celonoční nabíjení nebezpečné? V dnešní době lithiových baterií už se jedná o mýtus, nicméně stále platí, že pro delší výdrž baterky je lepší telefon po nabití odpojit a zbytečně nepřehřívat.
Vyhněte se plným cyklům
Už dávno neplatí, že bateriím svědčí jejich úplné vybití a poté nabití zpět na plnou kapacitu. „Jeden z přežívajících mýtů o bateriích je, že ji občas musíte úplně vybít a pak zas nabít, abyste vymazali její „paměť”. Nic horšího snad lithium-iontovým akumulátorům snad ani nemůžete udělat,“ píše server Charger. V minulosti opravdu platilo, že pokud jste nabíjeli baterii, která nebyla kompletně vybitá, zmenšovali jste její kapacitu. Dnešní baterie ale fungují vlastně na opačném principu – nejvíce jim sedí rozmezí mezi 20-80 % kapacity. V tomto rozpětí baterky fungují v nižším napětí, vydrží déle a tolik se neopotřebovávají.
Ideálně bychom měli mobil po dosažení 80 % vytáhnout z nabíječky, což ale při dlouhodobém nočním nabíjení nejde ohlídat, a i proto je noční nabíjení problematické. Každý telefon má stanovený počet nabíjecích cyklů, které by měl vydržet, aniž by se baterie poškodila či se snížila její kapacita. Po překročení počtu těchto cyklů se životnost baterie snižuje.
Pozor na přehřátí
Pokud necháte telefon dlouhodobě připojený, jeho nabíjení se sice zastaví, akumulátor v nabíječce se ale stále bude zahřívat. Pro lithiové baterie je teplo největším strašákem. Teplotní výkyvy obecně telefonům nesedí; vyvarujte se nabíjení v extrémním vedru či chladu a nikdy zařízení nenabíjejte pod polštářem či dekou, už vůbec ne celou noc, kdy nad ním nemáte kontrolu. Kromě poškození baterie kvůli teplu hrozí i riziko požáru. Pokud to jde, zkuste smartphone v době nabíjení nepoužívat – nabíjení a používání zároveň značně zvyšuje jeho teplotu, což jak už bylo zmíněno, baterii nesvědčí.
Jak správně nabíjet?
Především se ujistěte, že váš mobil má dostatečný přístup ke vzduchu, aby se zabránilo přehřívání. Vyvarujte se přímému slunečnímu záření, rozpáleným plochám, a nikdy na telefon v době nabíjení nic nepokládejte. Vražedná kombinace je dlouhodobě napájený telefon přikrytý třeba polštářem. Zaměřte se na nabíjení v menších dávkách a ne z 0 na 100 %. Pamatujte, že nabíjení byste měli mít pod kontrolou, ideálně tak od nabíjeného telefonu na delší dobu neodcházejte. Životnost baterie můžete podpořit i používáním originálních nabíječek, které jsou přímo určeny pro váš typ telefonu. V nastavení si také můžete ověřit, které aplikace spotřebovávají nejvíce energie a způsobují rychlý pokles baterky. Pokud specifické aplikace nepoužíváte, nezapomeňte je odinstalovat. Pro delší výdrž telefonu můžete zapnout i úsporný režim, díky kterému zařízení omezí některé funkce a zůstane déle nabité.
Zdroje: svetandroida.cz, redaktor