Jak dobře funguje váš mozek? Najít 3 rozdíly na obrázku zvládne do 15 vteřin jen jeden člověk ze sta
Čím jsme starší, v o to horší kondici bývá nejen naše tělo, ale i mozek. Stejně jako se ale můžeme udržovat po fyzické stránce, můžeme v průběhu života trénovat i svůj mozek. Díky tomu můžeme předcházet riziku vzniku demence. A pomoci mohou různé hádanky a kvízy.
Vědci uvádějí, že náš mozek se začíná rozvíjet už pouhý měsíc po oplození vajíčka spermií. Dokud se ale dítě nenarodí, nemá mozek potřebné stimuly, aby se rozvinul naplno. Takže zhruba jeho tři čtvrtiny se dokončují až když jsme na světě, a to v závislosti na vlivu našeho okolí, přijímání nových znalostí a tak dále.
Mozek je tak neustále trénován a v předškolním věku je jeho vývoj extrémně rychlý. Vědci dokonce tvrdí, že do 6 let věku u nás vznikne až 90 procent veškerého kritického myšlení. Dále je mozek trénován ve škole, kdy si přivyká na učení, musí si toho hodně zapamatovat, musí se naučit fungovat i jinak než dosud. A v tom pokračuje po celou dobu školní docházky.
Další stimuly mu dáváme v zaměstnání, když se učíme novým věcem. Jenže pak to bohužel řada lidí vzdá a přestanou mít na svou hlavu zvýšené nároky. Což se neprojeví hned – ale lenost mozku se nám může vrátit ve stáří.
Mozek je potřeba trénovat
Neurovědci a další experti zkoumající naše kognitivní funkce nepřestávají upozorňovat, že mozek nesmíme nechat zlenivět. Je potřeba neustále ho trápit přemýšlením. Což můžeme dělat třeba tak, že budeme luštit křížovky, zodpovídat hádanky, řešit kvízy. Tím vším ho nutíme k aktivitě. Ale i tak nám mozek může „usnout na vavřínech“.
Proto je potřeba náročnost neustále zvyšovat. A i když víte, že nějaký kvíz nebo třeba matematickou úlohu nevyřešíte, tak je nutné alespoň se o to pokusit. Právě zvyšující se nároky mozek potřebuje, aby nám následně dobře sloužil do vysokého věku.
Kvůli tomu je dobré průběžně se věnovat nějakému luštění a hádání. Pro leckoho je to forma skvělé zábavy, ale především tady jde o prevenci. Je totiž prokázáno, že takto procvičovaný mozek je odolnější vůči demenci. Ta je způsobena degenerativními změnami a je nezvratná. Nelze jí úplně zabránit, ale rozhodně je možné snížit riziko, že nás postihne.
Vyzkoušejte si svůj mozek
Pokud občas zapomínáte, nevzpomínáte si na jména a telefonní čísla se vám vždy vykouří z hlavy, možná o svou hlavu občas máte strach. Nezačínají se u vás už projevovat příznaky demence? Nebo Alzheimerovy choroby? To musí posoudit jen lékař.
Ale my vám přinášíme snadnou hádanku, kterou by zdravý člověk měl být schopen rozlousknout do pár vteřin. Jedná se o srovnávání dvou kreslených obrázků, na nichž je potřeba najít 3 rozdíly. Takové úkoly typicky dostávají už předškoláci a leckdy rozdíly najdou nečekaně rychle.
Chcete-li mít jistotu, že je vaše myšlení v dobré kondici, je nutné, abyste tyto rozdíly objevili do 15 až 18 vteřin. Pakliže nad obrázkem budete hloubat minutu a nic neuvidíte, je potřeba zamyslet se i nad tím, jestli s vámi není něco v nepořádku.
Naštěstí i taková situace se dá leckdy zvrátit včasným zásahem. Musíte zkrátka začít cíleně trápit svůj mozek a přinutit ho přemýšlet a fungovat. Zpočátku to bude náročné, ale pokud to nevzdáte, tak záhy začnete sami vidět pokroky. Hledání a luštění vám půjde čím dál snadněji, rozdíly uvidíte na první pohled, kvízy se pro vás stanou hračkou.
A navíc si procvičíte i paměť a objevíte skryté znalosti ze školních lavic, které v ní jsou pořád někde hluboko ukryty. Stačí jen „otevřít“ ten správný šuplík a vylovit je. Navíc z hádanek získáte i řadu nových poznatků, které mohou obohatit váš život – nebo jimi můžete následně zaperlit mezi přáteli a kolegy.
A jaká je odpověď na naši hádanku? Mezi obrázky jsou následující 3 rozdíly:
Dort, narozeninová čepička oslavence, odlišný postoj muže nalevo
Zdroje: novinky.cz, jagranjosh.com, alzheimer.cz