Test chytrosti: Co je na obrázku špatně? Odhalí to jen lidé s IQ vyšším jak 115
Myslíte si, že jste chytří? Pak vás možná zaujme následující test, který patřičně provětrá vaše mozkové závity. Pouze ti, jejichž IQ dosahuje hodnoty alespoň 115, nebo víc, totiž dokáží během pár vteřin odhalit, co je na následujícím obrázku špatně.
Mnohé studie naznačují, že lidé, kteří dokáží rychle odhalit drobné nesrovnalosti v obrázkových kvízech, často bývají chytřejší, než jejich okolí. Obrázek, který si můžete názorně prohlédnout, právě takovou chybu obsahuje. Ukazuje se, že až 99 procent lidí nedokáže omyl najít v čase pod pět vteřin. Jak si stojíte vy?
Když už je řeč o inteligenci, víte vlastně, co konkrétně se tímto pojmem po odborné stránce myslí? Odborníci tak označují vrozené dispozice pro myšlení, učení a adaptaci. Projevuje se především vysokým duševním výkonem.
V celkové populaci všude na světě je obvyklé rozložení inteligence podobné. Platí, že podprůměrné inteligence nebo dokonce mentálního handicapu dosahuje zhruba čtvrtina lidí.
Ne vždy chytří lidé uspějí při IQ testu
Další polovina pozemšťanů je poté co se týká inteligence zcela průměrných. Poslední čtvrtina má to štěstí, že je jejich inteligence nadprůměrná.
V Česku existuje spolek Mensa, který sdružuje ty nejchytřejší. Abyste se mohli stát jejími členy, musíte patřit mezi ty nejlepší, jejichž IQ dosahuje alespoň 130 nebo výš. Podle odhadů u nás takových jedinců žije zhruba čtvrt milionu. Členů Mensy je ale v současnosti jen kolem 4400, a tak jí zatím většina inteligentních občanů uniká.
S inteligencí je ještě jeden problém. Většina IQ testů se totiž zaměřuje na úkoly, které se týkají především logického myšlení. Naopak opomíjejí například jazykovou nebo emoční stránku věci. A jak jistě sami uznáte, samo o sobě logické uvažování ještě není dostačující, aby vám zajistilo, že budete v životě úspěšní.
Pokud vám chybí emoční inteligence, budete to mít těžké
Stále častěji se tak mluví ještě o kvocientu EQ, neboli emoční inteligenci. Ta zahrnuje právě schopnosti jako empatie, sociální interakce a podobně. Snadno se tak může stát, že člověk, který není tak docela studijní typ, ale je ke svému okolí vnímavý, nakonec dosáhne lepších výsledků, než někdo, kdo je sice chodící encyklopedie, ale co se týká empatie, je pořádný pařez.
Podle výzkumů to vypadá, že inteligence má pouze asi dvacetiprocentní vliv na to, jak úspěšní v životě budete. Zbývajících osmdesát procent souvisí spíše s EQ.
Část těchto předpokladů sice nijak neovlivníte, protože je nám přírodou nadělena prostřednictvím genů, ale mnohé se dá naučit. Pomůže vám určitě vzdělávat se v osobním rozvoji, psychologii, ale také komunikačních a konverzačních dovednostech.
Chytří lidé mají více problémů k přemýšlení
Inteligence sama o sobě také nutně nemusí znamenat výhru. V roce 1926 provedl americký vědec Lewis Terman výzkum, který přinesl pozoruhodné výsledky. Na středních školách si vytipoval nadprůměrně inteligentní žáky a posléze sledoval jejich životní cestu až do dospělosti. To, co zjistil, vás možná překvapí.
Průměrný plat těchto chytrých lidí byl až dvakrát vyšší, než u běžné populace. Bohužel se ale také ukázalo, že dvojnásobná byla také míra rozvodů, sebevražd nebo alkoholismu. Častěji také trpěli depresemi.
Věda má poměrně jednoduché vysvětlení, proč tomu tak je. Čím chytřejší jste, tím vyšší nároky na sebe obvykle máte. Navíc se můžete trápit také otázkami, nad kterými ostatní lidé tak často nepřemýšlí, což vám pochopitelně na duševní pohodě nepřidá.
To potvrdil také psycholog Alexander Penney z MacEvanovy univerzity v Kanadě. „Během dne často propadají záchvatům úzkosti, a pokud se jim stane něco nepříjemného, nejsou schopni to prostě přejít a zabývat se něčím příjemnějším. Traumatizujícím zážitkem se užírají i několik dní a neustále přemýšlejí o tom, co mohli udělat jinak a lépe,“ vysvětlil. Pokud jste tedy v našem testu neuspěli, je otázkou, jak moc vám to vlastně musí být líto.
Zdroje: iDNES.cz, iDNES.cz, Jagranjosh.com