Sporák bude jako nový: Jak ho vyčistit, aby se jen blýskal? Jde to i bez chemie
Udržet si čistý sporák bez mastnoty a připálenin snad ani není možné. Jakmile na něm začnete vařit, hned záhy se vám začne špinit – překypí polévka, ukápne omáčka, začne se připalovat pár kapek pokrmu stékajících po hrnci. Proto je potřeba sporák průběžně čistit, aby vám v kuchyni nedělal ostudu. A jde to i bez chemie.
Jistě, existuje nespočet chemických prostředků určených na mytí sporáku. Pokud tedy nepatříte k odpůrcům takových čistidel, stačí zajít do drogerie nebo supermarketu a koupit si kterýkoliv z nich. Hleďte zejména na to, aby byl vhodný pro váš typ povrchů. A také se ujistěte, že je účinný jak na mastnotu, tak i na připáleniny.
Faktem ale je, že nemusíte utrácet za čistidla z obchodu. Skvělé čisticí pomocníky najdete i doma, ve své lednici, spíži nebo kuchyňských skříňkách. Jedná se o potraviny nebo přísady, jež běžně používáme k vaření, ale dokážou nám podobně dobře posloužit k úklidu domácnosti. Mají totiž jedinečné složení, které dokáže efektivně bojovat s odolnou špínou. A rozhodně jsou levnější a šetrnější k přírodě než kdovíjaká chemie.
Obyčejný prášek je zázrak
Ve spíži by vám neměla chybět jedna sypká surovina, kterou lze přidávat do omáček a dalších pokrmů. Někdo s její pomocí dokonce i peče. Pomůže vám při vašem vaření dosahovat mnohem lepších a chutnějších výsledků. A pokud si ji vezmete na pomoc v boji se špínou, tak také nebudete zklamáni.
Je jí stará dobrá jedlá soda. Jedná se o bílý rozpustný prášek, který se odborně nazývá hydrogenuhličitan sodný. A je to doslova malý zázrak. Kdybyste ji například smíchali s vodou a nepoužili hned jako čistidlo, nýbrž ji pravidelně popíjeli, může vás zbavit žaludečních potíží. Stejně dobře ale zafunguje i na připáleniny na sporáku.
Pokud sodou hodláte čistit sporák, je potřeba smíchat ji ale s jinou tekutinou než s vodou, abyste ještě zvýšili její zázračné účinky – a tou tekutinou je ocet. Ten je také skvělým čistidlem a dezinfekčním prostředkem na kuchyně a povrchy, protože je v něm obsažena kyselina octová. A pokud tyto dvě suroviny spojíte, získáte jedinečné čistidlo, které vám pomůže prozářit celou kuchyň a zbaví vás veškeré špíny.
Jednou z variant je skutečně je smíchat (například v mističce) a vymíchat z nich kašičku, kterou pak budete jemnou stranou houbičky nanášet na sporák a mýt ho. Nevýhodou tohoto postupu je, že při smísení začne soda v octu neskutečně pěnit. Proto potřebujete velkou misku. Nebo na to jděte jinak.
Jednodušší je nasypat jedlou sodu přímo na sporák a pak na ni v menším množství nalévat ocet. I tady rázem uvidíte prudkou chemickou reakci, která se projeví pěněním. Což ale vůbec nevadí. Nechte sodu s octem působit několik minut a jejím vlivem se začnou uvolňovat usazeniny, připáleniny, mastnota i špína.
Pak už vám jen stačí vzít houbičku nebo jemný hadřík a otírat sporák. Pokud máte citlivější pokožku, doporučuje se vzít si na to gumové rukavice.
I samotný ocet pomáhá
Nemáte-li doma jedlou sodu, ale zato máte dost octa, můžete na čištění připáleného sporáku využít i ten. Stačí si ho namíchat v poměru 1:1 s vodou a nalít třeba do nádobky s rozprašovačem. Pak ho můžete stříkat na nejrůznější povrchy a mýt. Nejenže dokáže odstranit špínu i mastné skvrny, ale i krásně dezinfikuje a zvláštně voní.
Umýt s ním takto můžete právě i připálený sporák. Bez sody vám to dá o něco větší práci, ale i tentokrát by ocet měl velmi dobře zafungovat. Pokud náhodou ne, je tu ještě jedna babská rada – smíchání octa s moukou a pak drhnutí touto zvláštní kašičkou. I to by mělo pomoci v boji s odolnými připáleninami.
A umýt můžete samozřejmě nejen sporák, ale třeba i vnitřek vaší trouby. I ta totiž potřebuje pravidelnou očistu a odstranění připečených zbytků pokrmů.
Zdroje: ekonews.cz, lifee.cz