Experti varují: Tento nebezpečný trik používají hackeři na Facebooku. Můžete přijít o statisíce
Podvodníci mají nový trik, jak obrat lidi o peníze, případně je připravit o osobní údaje. I ty jsou totiž dnes cennější než kdy dřív. Využívají k tomu na první pohled nezávadné příspěvky, které mají nalákat ke kliknutí a vyplnění formuláře. A pak už vás podvodník má ve své moci.
Podvody na bazarech už jsou známé, stejně jako snaha vylákat z lidí peníze pomocí falešných investičních nabídek. I na ty se čas od času někdo nachytá a přijde o statisíce, ale podvodníkům už nevynášejí tolik jako na začátku. Proto teď přišli s novým trikem – falešnými soutěžemi.
Pořádání soutěží na sociálních sítích není nic nového. Lidé jsou navíc soutěživí a lační po výhrách. Každý rázem doufá, že by se mohl stát tím šťastlivcem. A i když většinou nejde o podvod, ale o reálnou soutěž, tentokrát je to jinak. Pokud toužíte vyhrát, budete muset obětovat přinejmenším své soukromí. A očekávaného dárku se nikdy nedočkáte.
Soutěže o kola jsou jen trik
Možná už jste na to také narazili. Po Facebooku se šíří na první pohled důvěryhodné soutěže o jízdní kola. Štěstí se přitom má usmát na vícero soutěžících a přívětiví pánové na fotkách vypadají zcela důvěryhodně. Vidíte na nich i obrázky prodejen a popisek, že se jedná o speciální akci pro zákazníky.
Je proto snadné nechat se ošálit. Ale klikat byste rozhodně neměli. Hodně podivné totiž je, že tato soutěž se šíří i v komentářích pod různými příspěvky, a to ve skupinách, které s cyklistikou nebo danou firmou nemají naprosto nic společného. To je nejen divné, ale i netypické. A mělo by vás to hned varovat, že je něco špatně.
Stačí navíc rozkliknout jeden tento soutěžní příspěvek a algoritmus sociálních sítí zařídí, že hned záhy začnete narážet na další podobné soutěže. I ty nabízejí velmi lákavé výhry. Může jít o drobnou elektroniku, mobilní telefony, ale dokonce třeba i výhru domu. Komu by se to nelíbilo? Jenže to vše jsou podvody, které se začaly šířit jako lavina.
Abyste totiž mohli vyhrát, nestačí jako obvykle dát lajk, sdílet příspěvek nebo napsat komentář pod příspěvek. To je obvyklý postup facebookových soutěží. Tentokrát pořadatel požaduje něco jiného – zadání data všeho narození. A to není normální a rozhodně byste na to neměli přistoupit.
Odhalit podvodníky nebývá snadné
Vaše datum narození je cennější, než byste si mohli myslet. V kombinaci s profilovou fotkou a dalšími údaji, které na sociálních sítích dobrovolně zveřejňujeme, se totiž může stát cestou k našemu soukromí. A podvodníci ho mohou zneužít mnoha různými způsoby. Včetně těch finančních.
Své osobní údaje bychom si měli v době internetu velmi chránit a nikomu nedávat ani datum narození, ani adresu nebo dokonce přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Fakt, že jde o podvod, se také dá poměrně snadno odhalit. Stačí jen v touze po výhře automaticky nekliknout a nevyplnit, ale držet se zlatého pravidla „důvěřuj, ale prověřuj“.
Pokud tak narazíte na soutěžní příspěvek slibující skvělé výhry, měli byste postupovat následovně. Nejprve si rozklikněte profil člověka, který ho zveřejnil. Zjistěte si, kdy byl založený a jakou má historii.
V případě podvodu půjde o úplně nový profil s nulovou historií. V případě, že soutěž pořádá firma (což by typicky u elektroniky, kol nebo domů bylo logické), měli byste o ní u soutěže najít veškeré údaje. A měla by být dohledatelná v Registru ekonomických subjektů. Chybí-li veškeré informace, jde o podvod.
Navíc u každé soutěže musí být ze zákona zveřejněna i její pravidla a podmínky. Podvodníci se ale ničím podobným nezatěžují. Spoléhají na to, že vás zaujmou exkluzivní výhry a zaslepeně kliknete a vyplníte. A bohužel se ukazuje, že tyhle podvodné soutěže se teď neskutečně rychle šíří a lidé opravdu klikají.
Zdroje: medium.seznam.cz, hn.cz, Facebook