Těchto 3 věcí se nikdy nedotýkejte na veřejných místech. Riziko nebezpečné nákazy je obrovské
Bakterie jsou všudypřítomné. Nacházejí se v okolním prostředí i na našem těle. Není tedy možné se jim vyhnout. Ale většina z nich pro nás naštěstí není nijak škodlivá. Existují ovšem i takové, které nám mohou hodně ublížit – a nacházejí se na místech, jichž se velmi často dotýkáme.
Zejména mezi ženami jsou velkým tématem veřejné záchodky. Sedat si, nebo nesedat? Někdo by si na prkénko veřejného WC nesedl ani za nic a raději si ho obkládá velkou vrstvou toaletního papíru. Jiní usedají s bohorovným klidem. Faktem ale je, že právě WC je velkým semeništěm bakterií, virů a dalších organismů.
Stejně tak ovšem platí, že pokud si sednete, tak skrze vaši kůži bakterie do těla nedokážou proniknout. Je vhodné zbytečně se toalety nedotýkat rukama a nesedat na tu potřísněnou. Jinak se ale nemusíte ničeho bát. Stačí, když si po použití řádně umyjete ruce mýdlem a nemusíte mít z ničeho strach.
Na veřejnosti totiž existují mnohem rizikovější předměty, jichž se dotýkáme a kde se můžeme nakazit nepříjemnou nemocí. Většina lidí to přitom vůbec netuší, a tak riskují své zdraví.
Denně je máme v ruce, ale neřešíme to
Největší zdroj bakterií nosíme neustále při sobě. Několikrát denně na něj saháme, ale přitom málokoho napadne hned vzápětí si umýt ruce nebo použít alespoň vlhčený ubrousek. Následně si často saháme na obličej, jíme nebo pijeme – a bakterie z našich prstů se tak snadno mohou dostat přímo do našeho těla.
Tímto rájem bakterií není přitom nic jiného než hotovost. Tedy peníze. A nejen bankovky, ale i kovové mince. Je totiž třeba uvědomit si, že peníze neustále kolují mezi lidmi – ti je berou do rukou, odkládají je na pult pokladny a dotýkají se všeho možného.
Státní zdravotní ústav před pár lety testoval zdravotní (ne)závadnost bankovek a došel k šokujícímu závěru. Po stěrech na nich objevil na ploše 2 centimetrů čtverečních asi padesát kolonií mikrobů, které čítaly miliardy jedinců. Pro představu je to několikanásobně víc než na většině předmětů, s nimiž denně přicházíme do styku.
Po požití bankovek je proto potřeba řádně si umýt ruce, použít dezinfekční prostředek nebo se alespoň nedotýkat obličeje nebo dokonce úst. Případně je lepší variantou bezkontaktní placení debetní kartou, mobilem či hodinkami.
Pozor na madla v autobusech
Jezdíte-li pravidelně městskou hromadnou dopravou, číhají na vás zákeřné bakterie i tady. Možná si vzpomínáte na aktivitu některých dobrovolníků v době pandemie covidu-19, kteří dezinfikovali madla a úchyty v prostředcích veřejné hromadné dopravy.
Těch se totiž dotýkají tisíce lidí a ne každý má čisté ruce. Bakterie se pak snadno přenášejí a následně stačí jen nevhodně se dotknout obličeje, rtů nebo očí a na katastrofu může být zaděláno. Těmto bakteriím přitom není příliš možné se vyhnout, protože je zkrátka potřeba se držet.
Po vystoupení je proto dobré ihned si ruce otřít, vydezinfikovat nebo umýt.
Nebezpečí v restauracích
Ještě méně očividné nebezpečí číhá třeba v restauracích nebo fastfoodech. A nejde o stoly ani židle, u kterých se střídají stovky lidí. Rizikové jsou menu, jimiž každý listuje a každý se jich dotýká. Ve fastfoodech pak bakterie ulpívají na dotykových obrazovkách, na nichž si můžete objednat jídlo. Zatímco dotykové obrazovky jsou čas od času omývány, tak u jídelních lístků to obvykle příliš neplatí.
Nebezpečí je pak o to větší, že se nejprve dotýkáme jídelního lístku neumytýma rukama, pak si objednáme jídlo a pití a rovnou jíme a pijeme, aniž bychom si ruce včas umyli. Většina z nás si je myje až posléze, což už je pozdě.
Řešení je přitom snadné – nejprve si vybrat z jídelního lístku pokrm, objednat si ho a pak si jít řádně umýt ruce. Následně už se jídelního lístku nedotýkejte, abyste si chránili své zdraví.