Zapomeňte na drahé osvěžovače. Tento jednoduchý, zcela přírodní trik provoní celý váš domov
Esenciální oleje jsou přírodní aromatické látky, které má velká spousta lidí doma, přesto pořádně neví, jak je správně používat a jaké výhody nabízí. Skvěle nahradí nejrůznější osvěžovače vzduchu, benefitů skrývají však ještě daleko více.
Tyto extrakty, kterým se také přezdívá „éterické“, se většinou získávají z nejrůznějších částí rostlin jako jsou květy, kořeny nebo plody a zpravidla bývají velmi koncentrované. Maličká lahvička tak vydrží opravdu na dlouhou dobu.
Běžný osvěžovač z obchodu bývá často vyrobený ze syntetických chemikálií, u citlivějších jedinců tak způsobuje bolesti hlavy, ale i nejrůznější alergie. Vhodný nebývá pro lidi trpící na astma a podle některých studií je třeba vybírat osvěžovače či svíčky s velkou opatrností už jen kvůli tomu, že mohou obsahovat toxické chemikálie, které pak uvolňují do ovzduší.
Taková kalamita ale při použití přírodních aromaolejů rozhodně nehrozí. Ty mají kromě schopnosti nádherně provonět byt navíc ještě celou řadu dalších schopností. Například tím, jakou složku do difuzéru nakapete, ovlivňujete svoji náladu i zdraví.
Právě nejjednodušším a nejčastějším způsobem, jak tyto flagrantní látky používat, je už zmíněný difuzér. Ten aroma rozptýlí rovnoměrně po celé místnosti. Vždycky volíme však jen malé množství, zpravidla postačí pouze pár kapek. Pokud ale s touto „alchymií“ teprve začínáte a nemáte ještě potřebné vybavení nebo jste dostali esenci darem a difuzér se vám kupovat nechce, existuje celá další řada možností, jak oleje využít.
Co dělat, když nemáte difuzér
Určitě doma najdete vatu či vatové tampony. Na ty stačí nanést pár kapek vonné esence a je vystaráno. Výsledný produkt umístěte do šuplíku, šatní skříně či různě po místnosti. Kromě prádla hezky provoní celý byt. Pár kapek přidejte i k ložnímu prádlu, ušetříte za aviváž. Malou trošku přilejte i do koupele.
Dále si můžete umíchat vlastní osvěžovač ve spreji. Stačí k tomu obyčejná voda, kterou smícháte s malým množstvím vonného olejíčku a asi lžící jedlé sody. Směs rozprašujte po bytě, hodí se například do koupelny, velmi dlouho vydrží na nábytku.
Posledním trikem je pokapání vlhkého hadříku, kousku látky, hadříku či kuchyňské houbičky. Omamnou bombu umístěte na radiátor nebo na parapet a o komplimenty od návštěvy máte postaráno.
Klíčové je vybrat si ten správný
Aromatických směsí existuje celá řada, mezi nejznámější patří třeba levandulový olejíček, který příjemně zklidňuje smysly, snižuje stres a úzkost a podporuje kvalitu spánku. Určitě se tak hodí ve večerních hodinách, dále pak například před náročnou zkouškou do školy a podobně.
Eukalyptus je skvělým pomocníkem k pročištění dýchacích cest, kdy pomáhá od nachlazení a při chřipce. Účinně navíc čistí vzduch od bakterií a virů. Podobně tak máta, která mimo jiné ještě zlepšuje koncentraci a povzbuzuje energii, ostatně stejně jako citron. Ten navíc zvedá náladu.
Kadidlo se hodí k meditaci a vůně růže má mít dokonce afrodiziakální účinky… Jak vidíte, esenciální olejíčky se zkrátka hodí kompletně na všechno. Stačí si jen vybrat ten správný.
Obecně bychom ale mohli doporučit ylang-ylang, bergamot a jasmín na zlepšení nálady, která spolu s příchodem podzimu upadá, dále heřmánek a santal na hlubokou relaxaci. Na povzbuzení kreativity poslouží rozmarýn a bazalka a energii zvyšují všechny citrusy, tedy třeba grep, pomeranč nebo již zmíněný citron.
Zdroje: blog.simplyearth.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov