Pět dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně. Znáte je?
Dopravních značek je celá řada, málokdo ale zná kompletně všechny a řídí se jimi. Některá značení působí poměrně nenápadně, a tak je spousta lidí přehlíží nebo ignoruje.
Bez dopravního značení by byly vozovky jeden velký chaos. I proto je jeho dobrá znalost jedním ze základních pilířů při skládání zkoušek pro získání řidičského oprávnění. I tak ale na význam některých z nich spousta řidičů „z vysoka kašle“ a nerespektuje je. Často pak hrozí pokuta nebo dopravní nehoda. O kterých značkách je řeč?
Kiss and Ride
Jednou ze značek, kterou řidiči často ignorují, je modrobílá značka K+R. Ta označuje parkovací stání určené pro krátkodobé parkování. Je zkratkou anglického „Kiss and Ride”, což doslovně znamená „Polib a jeď”. Nejčastěji se tato stání vyskytují v blízkosti autobusových a vlakových nádraží, metra nebo na letišti.
Spousta lidí pak ale na parkovišti stojí déle než po nezbytně nutnou dobu, za což hrozí nemalé pokuty.
Vyhrazený jízdní pruh
Ve větších městech se mohou řidiči setkat se značkou, která značí vyhrazený jízdní pruh. Zpravidla například pro autobusy městské hromadné dopravy, taxi nebo cyklisty.
Značka vyobrazuje dopravní pruhy a ukazuje, který je určen pro řidiče osobních automobilů a který pro další účastníky silničního provozu. Značku ale spousta řidičů často ignoruje. Hlavně v dopravní špičce. Může být sice lákavé ve vyhrazeném pruhu například pro MHD objet celou kolonu a ušetřit si tak hromadu času. Pokud vás ale zahlídne policejní hlídka, opět hrozí pokuta.
Střídavé řazení
Na mnoha místech předchází značce „Střídavé řazení” modrá značka „Snížení počtu jízdních pruhů”. Aby pak mohli všichni řidiči pokračovat v jízdě, je nutné, aby se z končícího pruhu pohodlně dostali do toho, ve kterém doprava pokračuje. Mělo by tedy dojít k takzvanému „zipování”, kdy mezi sebe řidiči v pokračujícím pruhu střídavě pouštějí řidiče z pruhu končícího. Ne vždy na to ale všichni myslí.
Ovšem pozor. Na střídavé řazení vás ani nemusí upozornit značka. Ve výše zmíněné situaci by řidiči vždy měli meze sebe pouštět řidiče z končícího pruhu. A to i bez značky. Vyplývá to totiž z ustanovení zákona.
Zákaz troubení
U silnic můžete čas od času narazit také na červenobílou značku s přeškrtnutým obrázkem klaksonu. Ta značí „Zákaz zvukových výstražných znamení”. Nejčastěji se vyskytuje například v obcích nebo poblíž lesů, kde by mohl hluk klaksonu plašit zvěř.
Pokud by vás v takto označené oblasti naštval nějaký další řidič, rozhodně si odpusťte zběsilé troubení. Za něj by vám totiž mohla hrozit tučná pokuta.
Únikový pruh
Značkou, kterou řidiči často přehlížejí a leckdy možná ani neznají její význam, je značka únikového pruhu. Přitom právě tato značka může zachránit mnoho životů. Objevuje se hlavně na velmi frekventovaných silnicích a dálnicích a značí pruh, který je určen pro automobily s nějakou poruchou.
V případě, kdy by vám selhaly brzdy nebo by po cestě došlo k poškození pneumatik, stačí zajet do únikového pruhu, který vaše vozidlo zastaví s využitím pomocných prostředků. Například je na jeho konci bezpečný protisvah, který přispěje k bezpečnému zastavení auta.
Dopravní značky zkrátka není možné ignorovat. Pokud víte o tom, že některé z nich neznáte nebo si je pletete, rozhodně je namístě si doplnit znalosti. Nejenže tím přispějete k hladkému dopravnímu provozu, ale také si třeba zachráníte život.
Zdroje: autobible.euro.cz, az-pneu.cz, autor