Zubaři varují: 3 potraviny, které nejvíce škodí vašim zubům. Jíte je i vy každý den?
Kdybychom se vyhýbali těmto třem potravinám a dodržovali zásady správné ústní hygieny, zřejmě bychom k zubaři nemuseli chodit tak často, možná dokonce jen na preventivní kontroly. Některé složky potravy, kterou běžně konzumujeme, totiž systematicky ničí naši sklovinu.
Možná si to ani neuvědomujete, ale denně jíte potraviny, které mohou poškozovat zubní sklovinu a přispívat ke vzniku kazů a dalších dentálních problémů. U některých je to zřejmé, u jiných už méně. To, že jsou pravidelnou součástí našeho jídelníčku, je ale alarmující a vyplatilo by se zamyslet nad tím, zda je ve svém životě v tak velkém množství skutečně potřebujeme.
Při jejich konzumaci také nesmíme zapomínat na pravidelné čištění zubů dvakrát denně (některé národy si ale chrup čistí i po každém jídle), na ošetřování mezizubních prostor speciálními kartáčky či nitěmi, vyplachování ústní vodou a návštěvy zubní hygieničky.
Nápoje pro děti? Strašákem není jen cukr
Limonády, ale i energetické drinky nebo některé slazené čaje, představují jednu z největších hrozeb pro naši sklovinu. Jedná se přitom i o džusy a nejrůznější dětské nápoje. Na jejich podávání synovi doplatila například moderátorka Martina Gavriely, která se posléze rozhodla o svém příběhu promluvit do médií, aby nezkušené rodiče varovala o nebezpečích, která slaďoučké nápoje, byť mohou být určené pro děti, představují.
„Začala jsem mu ředit 100% džus od známé dětské značky v domnění, že mu dávám to nejlepší, co existuje,“ svěřila se moderátorka na svých sociálních sítích s tím, že se k tomuto kroku rozhodla, protože její chlapeček Lee odmítal pít obyčejnou neochucenou vodu a v té době žili v Emirátech, kde bylo pořádné vedro a hrozilo riziko úpalu i dehydratace.
„No a výsledek je ten, že jsem začala sledovat, že Leemu mizí zoubky, každé ráno měl o kousek méně,“ dodala Gavriely. Ta později přiznala, že Lee nakonec přišel prakticky o všechen chrup. Na vině podle ní nebyl ani tolik cukr jako kyselina citronová, kterou tyto šťávy obsahovaly. Kyselina citronová se vyskytuje v mnoha potravinách včetně dětské výživy. Přirozeně se také, jak už název napovídá, vyskytuje v citrusech.
Kyselé potraviny naleptávají sklovinu
Kromě citrusů, které mohou sklovinu narušit, se týká stejný problém i dalších druhů plodin. Třeba taková rajčata. Ta zuby (podobně, jako například káva) zabarvují. Jsou sice plná antioxidantů a nejrůznějších vitamínů, obsahují však zároveň kyseliny, jež mohu zubům škodit.
Zvláště při častém konzumování syrových rajčat je pak vhodné dodržovat ústní hygienu opravdu poctivě. Stejně je tomu i s dalšími kyselými potravinami, například s nakládanými okurkami, octem či oblíbenou vodou s citronem, kterou často pijí ženy, jež touží zhubnout.
“Ironií je, že horká voda a citrón nahradily ranní šálek čaje a kávy, protože je vnímáme jako zdravější. Nicméně čaj a káva jsou z hlediska kyselosti neutrální a pro zuby méně škodlivé,“ varuje londýnský zubař Christopher Orr, podle kterého není v pořádku ani pití jablečného octa. Zkrátka všechno kyselé má tendence naše zuby naleptávat.
Sladkosti
Snad každý mohl tušit, že se na našem seznamu objeví i všemi obávaný cukr. Ten totiž patří k vůbec největším nepřátelům zubů. Vždyť se tím nechvalně proslavil už rod Tudorovců. Cukr si šlechta oblíbila, podle historiků pak měla například královna Alžběta I. úplně černé zuby právě kvůli své lásce ke sladkému v kombinaci s nedostatečnou ústní hygienou.
Cukr ovšem neobsahují pouze dorty, bonbony a další cukrovinky. Je třeba kontrolovat i obsah takzvaného skrytého cukru v potravinách jako jsou ochucené jogurty, dětské cereálie, nejrůznější granoly, či už hotové omáčky ve formě polotovarů.
Zdroj: eXtra.cz, ferpotravina.cz, dentalchoice.ca, tn.nova.cz