Dala do lednice tuto kuchyňskou pomůcku a zbavila se zkažených potravin provždy. Jak to udělala?
Čerstvé ovoce a zelenina mají velmi krátkou trvanlivost a během pár dnů se v ledničce začínají kazit. Tomu lze ale velmi snadno předejít a čerstvost potravin významně prodloužit. Stačí jeden méně známý trik.
Zná to asi každý. Nakoupili jste si v supermarketu větší množství různých druhů ovoce a zeleniny, protože byly zrovna v akci a vám bylo líto je tam nechat. Pak jste nákup uložili do chladničky a už za pár dní si všimli plísně. A nezbylo vám nic jiného než se zkrátka s pocity frustrace s většinou nákupu rozloučit a vyhodit ho. To už se vám ale příště nestane.
Správné skladování
V první řadě je třeba říct, že jen málokdo ví, jak zeleninu a ovoce v ledničce správně skladovat. Tyto potraviny patří výhradně do spodního šuplíku. V něm totiž není taková vlhkost jako v jiných částech chladničky. A právě vlhkost má hlavní podíl na tom, že zelenina a ovoce rychle plesniví.
Před umístěním potravin do ledničky je také důležité je vyndat z mikrotenových sáčků. V nich potraviny nemohou „dýchat” a kazí se o poznání rychleji.
Zároveň je ale třeba říct, že by šuplík neměl být naplněný k prasknutí. Nezapomínejte, že mezi potravinami musí být prostor, aby kolem nich mohl cirkulovat vzduch. Zásuvku je nutné pravidelně čistit, ideálně alespoň jednou týdně. Jen tak zabráníte množení bakterií, plísní a dalších patogenů.
Prodlužte trvanlivost
Jenže ani umístění potravin, které podléhají rychlé zkáze, do spodního šuplíku nijak závratně jejich trvanlivost neprodlouží. K tomu je potřeba ještě jednoho kroku – vystelte šuplík papírovými utěrkami.
Přestože jsou šuplíky navrženy tak, aby v nich nebylo tolik vlhko, při skladování ovoce a zelenina samy o sobě určitou vlhkost pouští. V zásuvce pak začíná voda kondenzovat a potraviny se i tak mohou rychle zkazit.
Když ale do šuplíku dáte papírovou utěrku, nadbytečnou vlhkost absorbuje a celý proces zkázy tak významně zpomalí. Ovoce a zelenina pak zůstanou krásně čerstvé a křupavé, jako když jste je donesli z obchodu, a to i několik dlouhých dní. V některých případech dokonce až dva týdny. Utěrky vám tak poskytnou dostatek času na to, abyste stihli celý nákup zkonzumovat či nějak zužitkovat.
Má to svá pravidla
Papírové utěrky poslouží dobře, je ale třeba je pravidelně měnit. Nejlépe alespoň jednou za tři dny utěrky vyndejte, šuplík vytřete čistým hadrem a vyložte jej novými utěrkami.
Zbaví i zápachu
Umísťování papírových utěrek do chladničky ovšem neslouží jen k tomu, aby potraviny vydržely déle čerstvé. Umí totiž také skvěle pohlcovat nejrůznější pachy. Ve chvíli, kdy tedy dáte chladit nějaký aromatický pokrm, dejte vedle něj pár utěrek, které spolehlivě pojmou vůni jídla.
Vlhkost v chladničce ničí jak ovoce a zeleninu, tak také samotnou ledničku. Když je v lednici příliš vlhko, začne voda na stěnách rychle kondenzovat a následně namrzat. Kvůli tomu pak nemusí lednička správně chladit, je v ní podstatně vyšší teplota, než potraviny při skladování vyžadují, a mohou se tedy začít kazit i další jídla.
Nezapomínejte, že aby byly potraviny dlouho čerstvé a bezpečné ke konzumaci, měla by být v ledničce teplota v rozmezí ideálně 2–8 °C. Modernější lednice vás upozorní zvukovým signálem na to, když teplota rapidně stoupne. Do starších ledniček, například na chalupě, se pak vyplatí dát rtuťový teploměr, abyste měli o teplotách dobrý přehled.
Zdroje: asenior.cz, kupi.cz, tasteofhome.com