Nedostatek spánku může výrazně zkrátit váš život. Je načase to ihned změnit: Tady je návod, jak na to
Spánek je nedílnou součástí našeho života a má obrovský vliv nejen na jeho kvalitu, ale i délku. Odborníci upozorňují na to, že lidé, kteří málo a nekvalitně spí, si tím zkracují život. Bez dostatečného a kvalitního spánku dochází k poklesu výkonnosti, zhoršení koncentrace, zvýšené únavě a dlouhodobě může spánkový deficit přispívat k závažným zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo deprese.
Spánek je důležitý pro to, aby se náš organismus mohl dostatečně zregenerovat. Dochází k útlumu činnosti centrální nervové soustavy, uvolnění svalů, zpomalení dýchání a poklesu spotřeby energie.
Proč nekvalitní spánek zkracuje život?
Během spánku procházíme několika cykly REM a NREM spánku, přičemž každý cyklus trvá přibližně 90 minut. Tyto cykly se během noci střídají a zajišťují, že tělo i mozek dostanou potřebný odpočinek a obnovu. Jednoduše řečeno, když spíme, obnovuje se energie, dochází k regulaci metabolismu, posiluje se imunitní systém, zlepšuje se nálada a emoční stabilita a v neposlední řadě spánek přispívá k lepší koncentraci.
Známe to asi všichni – když se špatně vyspíme, cítíme se bez energie, nejsme soustředění a celkově se necítíme dobře. A podle toho pak vypadá náš den. Důležité je, aby takové dny nebyly příliš časté.
Podívejme se podrobněji, jak nedostatek kvalitního spánku ovlivňuje naše fyzické i duševní zdraví.
Spánek je klíčový pro konsolidaci paměti a učení. Když spíte málo, mozek nemá dostatečný prostor pro zpracování a uchování nových informací, což ztěžuje koncentraci, učení a pamatování si. Nedostatek spánku také negativně ovlivňuje schopnost řešit problémy, logicky uvažovat a činit správná rozhodnutí, což zvyšuje riziko chyb v každodenních činnostech. Nespavost navíc zvyšuje citlivost na stres a podráždění, což vede k náladovosti, úzkosti a snížené schopnosti zvládat emoční zátěž.
Samostatnou kapitolou je vliv spánku na imunitní systém. Nedostatek spánku oslabuje naši obranyschopnost, což zvyšuje náchylnost k infekcím jako jsou nachlazení a chřipka. Když spíme málo, tělo hůře bojuje proti virům a bakteriím. Spánek je také důležitý pro regeneraci tkání a obnovu buněk. Při jeho nedostatku se zpomaluje hojení ran a zotavování z nemocí nebo úrazů. Ne nadarmo se říká, že spánek je nejlepší lék.
Nedostatek spánku přispívá také k rozvoji civilizačních chorob, jako jsou srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a metabolické problémy. V neposlední řadě může nekvalitní spánek ovlivnit i psychický stav.
Otázkou zůstává, kolik hodin spánku je optimálních pro dostatečnou regeneraci organismu. Spánek a jeho kvalita jsou neustále předmětem výzkumů, ale vědci se shodují, že dospělý člověk by měl denně spát 7 až 9 hodin. Ideální je osmihodinový spánek bez přerušení.
Jak zlepšit kvalitu spánku?
Není ovšem důležitá pouze délka spánku, ale také to, kdy jdeme spát. Pokud usínáte po půlnoci a vstáváte v osm hodin ráno, sice splníte doporučenou délku, ale spánek už nemusí být dostatečně kvalitní. Odborníci doporučují chodit spát alespoň dvě hodiny před půlnocí, tedy ideálně kolem desáté.
Pokud máte problémy s usínáním, zkuste dodržovat několik jednoduchých pravidel. Choďte spát ve stejnou dobu – pravidelný spánkový režim je důležitý nejen u dětí, ale i u dospělých. Usínejte v dobře větrané místnosti, která by rozhodně neměla být přetopená. Vytvořte si příjemné, tmavé prostředí – zatáhněte žaluzie nebo závěsy, případně si můžete pořídit masku na oči. Ve tmě a v tichu se usíná vždy lépe.
Dále se doporučuje alespoň dvě hodiny před spaním nejíst, protože s plným žaludkem se špatně usíná. Stejně tak se večer vyhněte kofeinovým nápojům a kouření.
Důležité je také omezit používání elektroniky před spaním – dávejte si pozor na sledování obrazovek mobilu či televize. Místo toho zkuste například cvičit jógu – několik jednoduchých protahovacích cviků s hlubokým dýcháním vás může příjemně naladit na spánek. Avšak zvýšená fyzická aktivita těsně před spaním se nedoporučuje.
Pokud máte ve zvyku dávat si přes den šlofíka, může to ovlivnit vaši schopnost usnout večer. Ke zlepšení kvality spánku mohou přispět i různé přírodní doplňky nebo aromaterapie. Vyzkoušet můžete také meditaci.
Dodržování těchto tipů vám může pomoci zlepšit jak délku, tak kvalitu vašeho spánku, což má pozitivní vliv na celkové zdraví a pohodu – a také delší život.
Zdroj: cepoz.cz, czechlongevity.cz, blendea.cz, autorský článek