Největší designové katastrofy v českých domácnostech. Máte je doma i vy?
Češi se obecně rekonstrukcí svých domovů spíše bojí. Nejčastěji se navíc do podobných úprav pouštějí sami, bez pomoci odborníka. Téměř 90 % všech domácích kutilů si navíc myslí, že rekonstrukce spolehlivě zvládnou. Motivací jsou pak hlavně ušetřené peníze. Mnohdy ale v našich domovech vzniká doslova designový bizár. Schválně, jestli ho máte doma taky.
Podle některých odborníků se Češi ani tak nebojí něco v jejich domově změnit, jako toho, že se jim to později přestane líbit. Jsme totiž přece jen stále dost konzervativní národ, který se mnohdy bojí i výraznějších barev. Nejhorší je, když chceme rekonstruovat domov jen pomocí štětce a barvy. „Natřít je možné de facto úplně všechno, co se nehýbe,“ vyjádřila se k českým kutilům s úsměvem umělecká natěračka Klára Pětovská. Podle ní je právě toto kompletní přemalování domácnosti jednou z největších designových katastrof. „Natřít lze kachličky, nábytek, podlahy, sklo a tak dále,“ doplnila s tím, že Češi navíc většinou všechno natírají pouze bílou barvou. A je to škoda. Barvy totiž dokážou dodat i jednoduše zařízené domácnosti to správné kouzlo.
Rekonstrukcí se bojíme, protože na ně nemáme peníze
Podle průzkumu jedné české banky lidé upouštějí od rekonstrukcí domova z jediného důvodu – nemají na ně peníze. Další část obyvatel pak vzhled své domácnosti vůbec neřeší, je pro ně daleko důležitější její funkčnost. Když už se tedy běžný český občan do rekonstrukce pustí, raději přiloží ruku k dílu sám nebo si na pomoc přizve přátele. To však může vést k problému, který nazýváme „provizorní řešení“. Z těchto provizorií se totiž mnohdy stane nedílná součást našeho domova a dál je neřešíme. Hlavně že vše funguje tak jak má. Že je byt designové peklo, mnohým lidem vůbec nevadí.
Záleží však také na našich pocitech. Někdo má opravdu rád staré domy a nevadí mu žít ve starším prostředí. Jiný si zas nedovede představit jiné bydlení než ve zcela novém domě. Nakonec ale stejně platí, že o peníze jde především.
Realiťáci mnohdy nevěří svým očím. Takhle že někdo dokáže žít?
Snad nejčastějším designovým peklem českých domácností je přehnaně barevná výmalba. Lidé mnohdy v bytě také kombinují nábytek tak, že k sobě barevně ani materiálově neladí, a tím vzniká nesourodý a přeplácaný prostor zahlcený věcmi, na které zbytečně sedá prach. Někteří realitní makléři nevěří vlastním očím, když přijdou na návštěvu ke klientům domů a už ve dveřích na ně ze zdi kouká třeba hlava srnce. Lidé si navíc do bytu nakupují stále nové doplňky, které se však do místnosti vůbec nehodí – nebo se tam ani velikostně nevlezou. Byt pak působí chaoticky a přecpaně.
Kombinace mnoha barev tak prostor zbytečně tříští. Česká domácnost vypadá u mnoha lidí tak, že předsíň je například vymalovaná bíle, další pokoj oranžově, ložnice růžově a kuchyň zeleně. Doslova smrtící je pak podle návrhářů interiéru meruňková výmalba v kombinaci s nábytkem v dekoru dubu. Často tento styl domácností můžeme vídat u našich babiček.
Největší nevkus ze všech? Koberce, těžké závěsy a staré linoleum
V devadesátých letech byly podlahy našich bytů kompletně od kuchyně přes koupelnu až po obývací pokoj obložené kobercem. Na oknech nám visely těžké závěsy a když už jsme koberec strhli, nechali jsme si na zem položit alespoň linoleum. To se pak všude možné krabatělo a odlepovalo. Tato retro doba už je naštěstí pryč, ovšem ve spoustě českých domácností podobné designové kousky z pekla najdete pořád.
Mezi další designové přešlapy v české domácnosti patří:
- těžítka ze skla ve tvaru prasátek
- kožešiny přehozené přes křeslo a háčkované dečky přes televizi
- zarámované vyšívané obrazy na stěnách
- umakartová koupelna
- tapety s vystouplými pěnovými detaily
Máte něco z tohoto seznamu doma?
Zdroje: novinky.cz, hypoindex.cz, idnes.cz