Šokující pravda: Tohle se skrývá na slupkách banánů ze supermarketu. Ihned je umyjte, je to nechutné
Možná vás nikdy nenapadlo mýt slupku od banánů. Není k tomu žádný logický důvod, protože než banán sníme, slupku oloupeme. Přesto je dobré banány ihned po přinesení domů omýt pod tekoucí vodou. A neuvěřili byste, proč tomu tak je.
Banány jsou velmi zdravé a jsou pro nás přínosné hlavně díky vysokému obsahu draslíku. Ten je důležitý zejména pro naše srdce, a tak nám jeden banán denně velmi prospívá. Pokud byste se jimi cpali pořád, mohli byste si ale vykoledovat předávkování draslíkem, což je život ohrožující stav.
Podobně se nejedná o vhodnou potravinu pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Banány jsou totiž hodně sladké a při dietě zcela nevhodné. Pokud ale naopak sportujete, tak dát si banán před cvičením je dobrý nápad. Rychle jím totiž doplníte energii a budete se cítit zasycení, ale přitom ne přejedení.
A jelikož se blíží zima, naše obchody jsou těchto žlutých tropických plodů už zase plné. A my je s chutí kupujeme. Češi banány milují a podle statistik jich každý z nás spořádá v průměru okolo 12 kilogramů ročně. Což je staví na druhé místo ovocného žebříčku hned za jablka. Po přinesení domů se ale obvykle dopouštíme celé řady chyb.
Banány do lednice nepatří
Tím nejhorším, co můžete udělat, je uložit banány do lednice. Tím neskutečně zkrátíte jejich životnost. Začnou tmavnout, postupně zčernají, změknou a následně se na nich objeví plíseň. Jelikož jsou banány tropickým ovocem, nesnášejí chlad.
Nejlepší je proto nechat je volně v místnosti a dopřát jim pokojovou teplotu. Neměli byste je ponechat ani v igelitovém sáčku, což jim také neprospívá. A ideální je nekupovat si jich příliš do zásoby, abyste je stihli včas sníst.
Pokud to z nějakého důvodu nezvládáte, existuje trik, jak prodloužit jejich životnost – můžete je zabalit do potravinové fólie a nechat na misce nebo košíku při pokojové teplotě. Tím byste proces jejich hnědnutí měli zpomalit až o několik dní. Ještě lepší je ale včas je zpracovat – třeba do ovocného salátu nebo je přidat do dezertu. Receptů na použití banánů existuje nespočet.
Omytí banánů je chytré
Další chybou, které se drtivá většina lidí dopouští, je, že banány po vybalení nákupu doma neomývají. Nevidí k tomu jediný důvod, když se jejich slupka nekonzumuje. A omytím se nezbavíte ani možných pesticidů, které na slupce mohly ulpět, protože ty už jsou v takovém případě i uvnitř ní – a vnější opláchnutí nepomůže.
Faktem ale je, že oplachem pod tekoucí vodou můžete výrazně prodloužit jejich životnost. A není to tím, že by nasákly vodu podobně jako květina a díky tomu déle vydržely. Je to mnohem prostší. Banány před vaším zakoupením urazily už neskutečně dlouhou cestu. Dostaly se tak do styku nejen s nečistotami, ale i s různorodým hmyzem. A ten na ně mohl naklást svá vajíčka.
Ta nemusejí být viditelná pouhým okem, ale pokud banány necháte volně položené v místnosti, tak se z nich vyvinou různorodí živočichové. Typicky jde o maličké ovocné mušky, které pak zamořují vaši domácnost, usedají na ovoce, topí se v hrnku s čajem a obtěžují vás. Ale zbavit se jich je téměř nemožné.
Právě jejich vajíčka se na banánech často nacházejí a my jim doslova umožňujeme vylíhnout se. Pakliže ale banány opláchnete tekoucí vodou, tak z nich tato maličká vajíčka spláchnete do odpadu a mušky vás pak nebudou obtěžovat.
Tento trik, který pomůže zachovat u ovoce delší životnost, byste přitom měli používat i u všeho dalšího, co si přinesete z obchodu – okurkami počínaje a pomeranči konče. V době pandemie covidu-19 leckdo ovoce a zeleninu doma stříkal dokonce i dezinfekcí, ale to rozhodně není nutné. Pouhé opláchnutí čistou vodou vás zbaví všeho nezdravého a žádnou chemii nemusíte používat.
Zdroje: kondice.cz, prozeny.cz, citymagazine.si