Tenhle jednoduchý trik udělejte jednou za měsíc a pračka vydrží věčnost. Tohle vám opraváři tají
Stejně jako každý jiný spotřebič potřebuje i pračka pravidelnou údržbu. Aby vydržela co nejdéle, je nutné se o ni umět správně starat, jinak hrozí časté návštěvy údržbáře nebo dokonce zničení celého přístroje.
Prádlo pereme velmi často a pravidelně, většina lidí se ovšem soustředí právě jen na to, aby z oblečení zmizely nevzhledné a mastné fleky, aby krásně vonělo a nebylo zmačkané, vytahané nebo obarvené narůžovo. Samotná péče o pračku nás už ale zajímá výrazně méně.
Zanedbávání tohoto spotřebiče však může vést k řadě problémů jako je zápach, hromadění nečistot a mnohým dalším útrapám. Často například používáme příliš velké dávky pracích prostředků či aviváže v domění, že naše oděvy lépe vyčistí. Jenže tím postupně zanášíme buben. Hromadění zbytků čisticích prostředků způsobuje právě už zmíněný zápach, který může být cítit v extrémních případech i z prádla.
Dalším nešvarem je nedostatečné větrání pračky po skončení pracího cyklu. Dvířka se totiž nesmí jen tak rychle zaklapnout hned po odnesení várky prádla směrem k sušáku. Uvnitř bubnu se totiž stále drží vlhkost, ta se hromadí a dává tak ideální příležitost plísním, aby se v ní začaly množit a tropit neplechu.
Základní péče o pračku přitom není složitá a zahrnuje jen několik jednoduchých kroků. Prvním z nich je čištění filtru, který může po čase „nasbírat“ nejrůznější vlákna z oděvů, nečistoty, možná i drobné předměty z kapes. Pokud máte domácí mazlíčky, pak i chlupy. Filtr, který není pravidelně čištěný, pak zpomaluje vypouštění vody z pračky a vede k jejímu opotřebování.
Toto stačí udělat jednou měsíčně, životnost pračky prodloužíte o roky
To ale není ani zdaleka ten hlavní trik. To, co často nejrůznější opraváři před svými zákazníky ani nezmíní, je jednoduchý úkon, který vám zajistí, aby vám pračka vydržela (téměř) věčnost – a to bez zbytečného volání údržbáře.
Je to přitom úplně lehké, kromě už zmíněného čištění filtru nesmíme zapomínat ani na pravidelnou péči o buben pračky. Ta pak dokáže sloužit i o pár let déle, a to stále v perfektním stavu! Celý proces přitom stačí provést jenom jednou za měsíc.
Jak na to? Prázdnou pračku pusťte na co nejvyšší teplotu, ideálně na 90°C, a zapněte ji na ten nejdelší cyklus praní. Nepřidávejte další prací prostředek, jejich zbytků se naopak snažíme zbavit. Do bubnu však můžete nalít například ocet či speciální čistič, který pomůže mastnotu a nečistoty odstranit.
Pračka bude doslova zářit novotou, všechny bakterie, plísně, zbytky pracích prášků a tablet budou pryč a pokud opravdu použijete i ocet, předejdete ještě navíc i usazování vodního kamene, ten totiž funguje jako přírodní změkčovač vody. Jak prosté!
Techniky můžete kombinovat
Samozřejmě existují i další kroky, kterými můžeme životnost naší pračky prodloužit, periodické čištění bubnu lze kombinovat s odvápňováním pomocí kyseliny citronové. Tento proces je zvláště účinný, pokud žijete v domácnosti s tvrdou vodou, kde se vodní kámen usazuje nejrychleji. Opět zapnete pračku na vysokou teplotu a na ten nejdelší program, namísto octa však do bubnu vlijete právě kyselinu citronovou. Následně je většinou potřeba ještě dočistit filtr, ve kterém se zachytí zbytky vápenatých usazenin.
Praní při třiceti nebo čtyřiceti stupních je šetrnější k prádlu, rozhodně tak nemusíte zapínat pračku na dlouhé programy a vysoké teploty neustále. Dbejte však i na to, abyste zapínali vhodný režim podle typu oblečení. Pokud například silně znečištěné pracovní oděvy perete na šetrné teploty určené třeba na krajkové spodní prádlo, neprospíváte ani svým svrškům, ani pračce, která se snadněji opotřebuje.
Zdroje: prozeny.cz, uklizenydomov.cz