Varování, které mnoho lidí ignoruje: Tento spotřebič může způsobit požár
Najít v domácnosti dostatek zásuvek je obvykle problém. V době, kdy stavíme dům, si totiž často ještě neumíme představit, jaké všechny spotřebiče nebo elektroniku v něm budeme mít. A ani developeři nejsou někdy dost předvídaví. Pak se to typicky řeší prodlužovačkou. Tenhle spotřebič by ale do prodlužovačky nikdy neměl přijít.
Prodlužovačka je neskutečně dobrý vynález. Určitě doma máte nejméně jednu a dává vám šanci „namnožit“ počet elektrických zásuvek na libovolné množství. Prodlužovačky se navíc často používají i venku, kdy nám na zahradě umožní dotáhnout si elektřinu přesně tam, kde ji potřebujeme.
Měli bychom si ale uvědomit, že prodlužovačka nefunguje úplně stejně jako zásuvka. Problém není v jejich otvorech a zástrčkách, ale typicky v přívodním kabelu. Ne každý spotřebič totiž dokáže její přívodní kabel správně využít – a některé si kvůli tomu můžete dokonce zničit.
Prodlužovačky pro drobnou elektroniku
Vůbec nevadí, pokud do prodlužovačky zapojíte nabíječku na mobil, tablet nebo notebook. Těm kabel prodlužovačky nedělá problém. Ale pokud máte doma velké spotřebiče nebo ty s velkou spotřebou energie, měli byste si to hodně rozmyslet. Buď byste museli mít prodlužovačku speciálně uzpůsobenou pro tyto přístroje, nebo je do ní raději ani nezapojujte.
Důvod je nasnadě – pokud takový přístroj do prodlužovačky zapojíte namísto do běžné zásuvky, tak to na první pohled nebude vadit. Pravděpodobně bude fungovat a nepřijde vám na tom nic podezřelého. Jenže vzhledem k vysokému výkonu takového spotřebiče a nedostatečnému průměru připojovacího kabelu se právě kabel může začít zahřívat. A následně přehřívat.
Od toho je už jen krůček k požáru. A začne-li hořet elektrický přístroj, je nebezpečí rázem ještě větší než u běžného požáru. Pak nezbývá než utíkat pro práškový hasicí přístroj nebo volat hasiče. A ještě mnohem rizikovější je chování lidí, kteří neváhají napojit několik prodlužovacích kabelů za sebou, aby dosáhly tam, kam potřebují. Tím jdete požáru doslova naproti.
Tohle zapojujte jen do zásuvky
A teď si představte, že si koupíte nový spotřebič a přemýšlíte, kam ho zapojit. V tom nejlepším místě ale chybí zásuvka. Takže sáhnete po prodlužovačce. Máme pro vás radu nad zlato – pakliže jste si právě pořídili sušičku, pračku nebo myčku, neměla by vás varianta s prodlužovačkou ani napadnout.
Právě tyto tři spotřebiče jsou nejzákeřnější. A i když mohou dlouhou dobu fungovat naprosto bez problému, jednou zkrátka prodlužovačka může začít hořet. A vy třeba zrovna nebudete doma. Nebo budete dokonce spát.
Sušička nebo pračka ale nejsou to jediné, co není radno připojovat do zásuvky přes prodlužovačku. Podobně nebezpečné jsou třeba i přímotopy nebo klimatizační jednotky. Obojí patří výhradně do zásuvky.
Je také třeba ujistit se, že vaše elektrické rozvody jsou v perfektním stavu, stejně jako že jsou v dobrém stavu i samotné zásuvky. K tomu slouží pravidelná revize elektřiny. Ta by se měla provádět každých 5 let a u starších elektroinstalací dokonce každé 2 roky. Přitom je nutné dbát na to, aby ji revizní technik nepsal jen „od stolu“ a bez zevrubné kontroly stavu elektřiny.
Pakliže je nalezena závada, třeba přehřívající se zásuvka nebo sršení elektřiny, je potřeba co nejdřív zjednat nápravu. S elektřinou není radno si zahrávat, protože požár od ní je otázkou vteřiny. Proto se raději podívejte, kdy u vás doma, na chatě nebo jinde naposledy proběhla revize. A pokud už není platná, raději si domů pozvěte revizního technika. Vadné elektrické rozvody v kombinaci s nevhodným spotřebičem zapojeným do prodlužovačky totiž mohou zapříčinit neskutečnou zkázu a ohrozit váš život.
Zdroje: mix24.cz, hypoindex.cz