Trpíte nedostatkem tohoto vitamínu? Doplňte ho, než bude pozdě. Může vás to stát zdraví
Na podzim a přes zimu je třeba doplňovat nejrůznější vitamíny a podporovat tak imunitu, která je v tomto období nejvíce náchylná na nejrůznější bakterie a viry. Jeden z vitamínů je ale mnohem důležitější než jiné. A vitamín C to není.
S klesajícími venkovními teplotami se řada lidí pouští do posilování imunity. Pijí na vitamín C bohatá smoothie, pomerančové džusy a snaží se konzumovat spoustu ovoce a zeleniny, aby nakopli svůj organismus a ten byl tak schopný odolávat různým virům a bakteriím. Právě ty se v chladném počasí šíří ovzduším nejvíce. Často ale zapomínají na doplňování jednoho z vitamínů. A to toho nejdůležitějšího.
Nezbytný pro imunitu
Řeč je o vitamínu, které je v těle důležitý pro celou řadu procesů a tělo podporuje v mnoha ohledech. Možná ho znáte pod názvem „sluneční vitamín”. Přispívá ke zdraví kostí, zubů, posiluje imunitu a pomáhá tělu prát se s nejrůznějšími patogeny. Všimli jste si někdy toho, že i navzdory zvýšenému příjmu vitamínu C a B jste poměrně často nachlazení? Pak vám s největší pravděpodobností chybí právě „sluneční vitamín” neboli vitamín D.
Příznaky nedostatku vitamínu D
Nedostatkem vitamínu D trpí podle vědců až 60 % populace. Mnozí si s tím vůbec nelámou hlavu, a to i navzdory tomu, jak je vitamín D v těle důležitý. Bez něj zkrátka nemůže lidský organismus plně fungovat.
Jak se ale vlastně nedostatek vitamínu D projevuje? Vůbec nejčastějším symptomem je neustálá únava. Dále také náchylnost k různým onemocněním, vypadávání vlasů, pomalé hojení ran a bolest zad, kostí a kloubů. Objevovat se ale mohou i psychické problémy, jako jsou deprese a úzkosti. Nedostatek vitamínu D často také rovněž vede k nevysvětlitelnému přibírání na váze.
Dlouhodobý nedostatek tohoto vitamínu ale může způsobit mnohem větší a závažnější zdravotní problémy.
Cukrovka i rakovina
Pokud tělu dlouhodobě poskytujete jen omezené množství vitamínu D, může dojít k výraznému zhoršení zdraví. A rozhodně nejde pouze o nějaké bolesti či časté rýmy. Často se lidé potýkají například s řídnutím kostí, které může vést až k osteoporóze. Dále dlouhodobý nedostatek vitamínu D způsobuje i cukrovku, srdeční onemocnění, sklerózu a v krajních případech se podílí i na vzniku různých typů rakoviny. Důležitost vitamínu D se tedy v žádném případě nevyplácí podceňovat.
Pozor si dejte hlavně v zimě
Primárním zdrojem vitamínu D je sluneční záření. Proto mnozí trpí jeho nedostatkem přes zimu, kdy slunce vychází v době, kdy je většina lidí zavřená v práci, a zapadá dřív, než z práce lidé odejdou. Když tedy nemáte možnost vystavit svou pokožku slunečním paprskům, je rozhodně na místě přijímat tento vitamín z jiných zdrojů.
Zdroje vitamínu D
Jestliže se vám nedostává vitamín D ze slunce, je vhodné jej doplňovat stravou. Respektive zařadit do jídelníčku potraviny, které jsou na něj bohaté. Nejvíce vitamínu D obsahují hlavně tučné ryby a mořské plody. Například losos ho běžně obsahuje v úctyhodném množství. Pak také tuňák, a to i ten konzervovaný, olej z tresčích jater, ústřice a krevety. Z těch běžnějších potravin ho najdete například ve vaječných žloutkách anebo v na slunci sušených houbách. Hojně se vyskytuje i v mléčných produktech.
Doporučený denní příjem vitamínu D pro dospělého člověka činí 400 UI. Zmíněný losos obsahuje na 100 gramů zhruba kolem 500 gramů UI vitamínu D. Vaječný žloutek ze středně velkého vajíčka pak obsahuje mezi 18 až 160 UI vitamínu D.
Pokud zrovna dvakrát neholdujete rybám, mořským plodům, houbám a v oblibě nemáte ani vajíčka, rozhodně se vyplatí vitamín D doplňovat ve formě doplňků stravy, ideálně například v tabletách nebo v kapkách.
Zdroje: healthline.com, bezhladoveni.cz, kupi.cz